Co pyli w marcu? Na jakie rośliny muszą uważać alergicy?

Co pyli w marcu? Na jakie rośliny muszą uważać alergicy?

Choć przez cały rok jesteśmy narażeni na działanie różnych alergenów, to wczesną wiosną objawy alergii mogą się nasilać. Co alergizuje w marcu, kiedy rozpoczyna się okres pylenia wielu roślin?

W marcu zaczynają pylić drzewa, które wcześnie kwitną. To:

 • leszczyna,
 • olcha,
 • topola,
 • wierzba,
 • cis.

Objawy alergiczne wywołane pyleniem roślin potrafią być dokuczliwe zwłaszcza w dni w słoneczne i bezwietrzne, szczególnie podczas pobytu poza domem. Znacząco zmniejszają się bądź ustępują, kiedy pada deszcz lub śnieg, a także podczas przebywania w pomieszczeniach. Ale to nie wszystko. Pomiędzy pyłkami i pokarmami często dochodzi do reakcji krzyżowych. Dzieje się tak za sprawą pokrewieństwu biochemicznego różnych substancji. To dlatego nawet pierwszy kontakt z  alergenem krzyżowym może wywołać u alergika reakcje alergiczne.

Pyłki leszczyny

Leszczyna to pospolite drzewo o podłużnych, żółtych kwiatostanach, które rośnie najczęściej w lasach, ale także na skwerach i parkach. Alergicy wrażliwi na pyłki leszczyny mogą odczuwać pieczenie i swędzenie oczu, a także katar sienny. Najwcześniej pyłki leszczyny pojawiają się w powietrzu w najcieplejszych rejonach kraju.

Alergeny leszczyny wykazują krzyżowe reakcje alergiczne z pyłkami: brzozy, olchy, buku i dębu oraz z alergenami pokarmowymi (orzechy laskowe).

Pyłek leszczyny jest o tyle istotnym alergenem, że pojawiając się jako pierwszy często toruje drogę do silnej reakcji na pyłki olchy i brzozy. Te trzy pyłki często wywołują tzw. alergiczne reakcje krzyżowe. (…) Związane z alergią wziewną, alergiczne odczyny zapalne dróg oddechowych sprawiają, że cierpiące na nie osoby częściej zapadają na infekcje wirusowe (są na nie bardziej podatne). Choć często też zdarza się, że występujące u nich reakcje alergiczne mylnie biorą za infekcje wirusowe - prof. Piotr Kuna, specjalista ds. alergologii, z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. PAP

Pyłki olchy

Pyłki olchy w marcu są alergenem o najsilniejszym stężeniu. Olcha pyli od połowy lutego do początku kwietnia. Najwyższe stężenie jej pyłków przypada na marzec, choć zaczyna słabnąć pod koniec miesiąca. Alergeny pyłku olszy pojawiają się w powietrzu atmosferycznym bezpośrednio po alergenach pyłku leszczyny. Najwyższe stężenia pyłku olchy notowane są na terenach podmiejskich, w pobliżu cieków wodnych i w podmokłych lasach.

Szczyt kwitnienia olchy przypada na połowę marca - wówczas jej alergeny mają bardzo wysokie stężenie. Alergicy na pyłki olchy mogą reagować katarem siennym, łzawieniem oczu i zaczerwienieniem spojówek.

Pyłki olchy wykazują reakcje krzyżowe z alergenami leszczyny, brzozy, buku i alergenami pokarmowymi, np. alergenami jabłka, brzoskwini i orzechów laskowych. MP

reklama

Pyłki topoli

W drugiej połowie marca pylenie rozpoczynają topole – okres ten trwa do kwietnia, choć drzewa te są najbardziej dokuczliwe pod koniec marca (wówczas stężenie pyłków osiąga średnie wartości). Osoby uczulone na pyłki topoli odczuwają łzawienie i katar sienny.

Drzewa te, ze względu na swój wygląd, spotyka się często w parkach i osiedlowych alejkach, a także w lasach położonych nad rzekami.

Pyłki topoli mogą wywoływać reakcje krzyżowe z pyłkami wierzby.

Pyłki wierzby

W połowie marca rozpoczyna się pylenie wierzby, a jego największe stężenie odnotowuje się w kwietniu. Ponieważ pyłki wierzby są stosunkowo ciężkie, a ich stężenie nie jest bardzo wysokie, wierzba nie ma dużego znaczenia dla alergików, ponieważ nie wywołuje silnych objawów alergicznych.

Alergeny wierzby mogą wchodzić w krzyżowe reakcje alergiczne z pyłkiem topoli.

reklama

Pyłki cisu

Cis pyli od drugiej połowie marca, a jego pyłki unoszą się w powietrzu przez 10–30 dni. Ponieważ zawierają alkaloid, drażniącą toksynę, objawami alergii może być podrażnienie błon śluzowych nosa i gardła. Najmocniej pyłki cisu dają się we znaki w okolicach Borów Tucholskich.

Alergie w marcu - objawy

Alergeny wywołują u alergików nadmierną reakcję ze strony układu immunologicznego. Objawami alergii na pyłki drzew najczęściej są:

 • ataki kichania,
 • kaszel,
 • katar sienny,
 • przekrwienie i łzawienie oczu,
 • złe samopoczucie,
 • duszności,
 • senność.

Ponieważ wiosna jest dla alergików trudnym czasem, zarówno z uwagi na okres pylenia wielu roślin, jak i wydłużoną ekspozycją na alergeny, zarówno dzieci, jak i dorośli, powinni zażywać przepisane przez alergologa leki (są to głównie leki antyhistaminowe). Warto też zerkać w kalendarz pylenia – on także pozwala trzymać alergię w ryzach.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: