Katar alergiczny w okresie jesienno-zimowym?

Katar alergiczny w okresie jesienno-zimowym?

Katar alergiczny – wodnisty, rzadki, któremu często towarzyszą inne objawy, takie jak łzawienie czy kichanie – kojarzy nam się z wiosną, kiedy to pylą drzewa i trawy. Jeśli dziecko ma katar jesienią lub zimą, najpierw dopatrujemy się infekcji wirusowej przyniesionej ze żłobka, przedszkola czy szkoły. Wydaje nam się mało prawdopodobne, by był to objaw alergii.

Tymczasem okazuje się, że katar alergiczny jak najbardziej może pojawiać się jesienią i zimą. To ciężki czas dla alergików. Dlaczego? Wówczas ze wzmożoną siłą działają alergeny całoroczne, obecne w powietrzu wewnątrz pomieszczeń, w których jesienią i zimą przebywamy bardzo długo.

Zarówno szkoły, przedszkola czy żłobki, jak i mieszkania są słabo wietrzone, często przegrzewane, a powietrze w nich jest albo zbyt wilgotne, albo za suche. To wszystko sprawia, że jesteśmy narażeni na działanie nie tylko drobnoustrojów, ale i alergenów – to roztocza, pleśnie, grzyby, a także wydzieliny i naskórek zwierząt domowych, które w tych jesienno-zimowych warunkach mają się wyjątkowo dobrze. To zła wiadomość dla małych alergików.

Jak sobie radzić z alergią jesienią?

U dzieci wrażliwych na działanie roztoczy, grzybów, pleśni czy wydzielin zwierząt domowych, właśnie jesienią i zimą alergie mogą się nasilać. Objawy zaostrzają się, a dziecko odczuwa silny dyskomfort. Dodatkowo w wyniku długotrwałego kataru błona śluzowa staje się przekrwiona i podrażniona, przez co bardziej podatna na infekcje, których jesienią i zimą nie brakuje. O małego alergika należy w tym okresie zadbać szczególnie.

reklama

Jak pomóc małemu alergikowi?

  • Ponieważ objawy alergii, w tym uporczywy katar alergiczny nasilają się po kontakcie z alergenem, należy dziecko obserwować i starać się alergenów unikać.
  • Często wietrz pomieszczenia, dbaj o optymalną wilgotność powietrza i temperaturę (nie powinna przekraczać 21 stopni C).
  • Usuń z mieszkania dywany, ciężkie zasłony i inne dekoracje, które są rajem dla alergenów.
  • Zminimalizuj ilość roślin doniczkowych – są one siedliskiem pleśni, grzybów i kurzu.
  • Regularnie odkurzaj i myj podłogi, usuwaj kurz z mebli.
  • Wietrz mieszkanie – intensywnie, ale krótko.
  • Używaj oczyszczaczy powietrza.
  • Podawaj dziecku dużo płynów oraz owoce i warzywa zawierające dużo wody.
  • Ponieważ błona śluzowa nosa małego alergika wymaga wsparcia, stosuj środki, które ją nawilżają i regenerują, które wpływa na stymulację procesów odbudowy błony śluzowej nosa. To ważne, ponieważ tylko zdrowa i nieuszkodzona błona śluzowa w nosie stanowi naturalną przeszkodę dla alergenów, skutecznie uniemożliwiając im wnikniecie do organizmu.
  • Objawy alergii można w dużym stopniu kontrolować za pomocą leków antyhistaminowych, sterydowych czy innych wskazanych przez lekarza. Trzeba jednak pamiętać, że leki donosowe powinny być stosowane krótko, dlatego warto poszukać bezpiecznych alternatyw. Warto sięgnąć po lek, który zmniejsza nasilenie objawów towarzyszących alergii, wspiera organizm, a w bezpieczny sposób można stosować długotrwale.

W każdym przypadku podejrzenia alergii u dziecka powinien je zbadać specjalista, który przeprowadzi wywiad w kierunku zdiagnozowania bądź wykluczenia alergii.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: