Odparzenia pieluszkowe. Jak unikać, jak leczyć?

Odparzenia pieluszkowe. Jak unikać, jak leczyć?

Jeśli podczas zmiany pieluszki zauważysz, że skóra maluszka jest zaczerwieniona, nie bagatelizuj tego, zacznij działać. Choć odparzenie wygląda niewinnie, to wywołuje dyskomfort, a i bardzo szybko może się rozprzestrzenić lub zaognić - przejść w pieluszkowe zapalenie skóry.

Przyczyny odparzeń pieluszkowych

Odparzenia u niemowląt zdarzają się bardzo często i niekiedy trudno im zapobiec – czasem wystarczy zbyt wysoka temperatura czy dłużej nie zmieniana pieluszka. Pupa pod pieluszką spoci się – i kłopot gotowy!

Skóra małych dzieci jest bardzo wrażliwa – nie ma przede wszystkim dostatecznie wykształconej warstwy lipidowej, która mogłaby ją skutecznie chronić. Ryzyko wzrasta, gdy na skórze pojawiają się otarcia spowodowane użytkowaniem pieluszki, które dodatkowo osłabiają barierę ochronną skóry. 

Pod pieluszką panuje niekorzystne dla skóry środowisko. Brak powietrza, wilgoć, zasadowe ph moczu, bakterie kałowe - na ich działanie skóra dziecka narażona jest niemal nieustannie. 

Czasem plamę dają też rodzice - przyczyną odparzeń jest niedostateczna bądź nieodpowiednia higiena skóry, to jest jej niedokładne umycie, osuszenie, nie używanie kremu do pupy lub zbyt rzadka zmiana pieluszki.

reklama

Co robić, aby unikać odparzeń?

  • Wybieraj odpowiednie pieluszki – zarówno jeśli chodzi o jakość (postaw na tzw. pieluszki oddychające), jak i rozmiar (pieluszka nie może być za mała, zbyt obciskająca).
  • Często i w prawidłowy sposób zmieniaj pieluszkę – także w nocy.
  • Dbaj o prawidłowa higienę – dokładnie oczyszczaj skórę pod pieluszką (najlepiej pod bieżącą wodą bądź zwilżonymi wacikami, ewentualnie używaj mydła bądź żelu do mycia niemowląt – unikaj używania chusteczek nawilżanych) i delikatnym osuszeniu skóry (osuszając pamiętaj, by nie pocierać zbyt silnie skóry dziecka).
  • Zabezpieczaj skórę dobrym kremem – po każdej zmianie pieluszki. Używaj kremów pielęgnacyjnych, emolientów, maści przeciw odparzeniom, które zawierają alantoinę, lanolinę, d-pantenol. Specyfiki przeznaczone dla maluszków pielęgnują ich skórę, pomagają zapobiegać problemom skórnym i łagodzą te, które już się pojawiły.
  • Pamiętaj, by nie smarować wilgotnej pupy, a po nałożeniu kremu poczekać chwilę z założeniem pieluchy, aż skóra wchłonie krem i będzie sucha.
  • Wyeliminuj środki, które mogą podrażniać skórę malucha i kupuj takie, które są łagodne i bezpieczne. Szczególną uwagę zwróć na kremy, mydła i chusteczki do pielęgnacji, a także proszki i płyny do płukania tkanin.
  • Pozwalaj maluchowi na częste przebywanie bez pieluszki - to zapewni prawidłową wentylację skóry, przyspieszy regenerację naskórka.
  • Nie przegrzewaj dziecka – uważaj na to szczególnie latem czy podczas dłuższej podróży.

Leczenie odparzeń

  • jak najczęściej pozostawiaj maluszka bez pieluszki,
  • często zmieniaj pieluszkę,
  • do oczyszczana pupy nie używaj chusteczek nawilżanych, a jedynie wody (najlepiej przegotowanej),
  • po umyciu dokładnie, ale delikatnie osuszaj skórę dziecka,
  • podrażnione miejsca smaruj kremem przeciwko odparzeniom skóry (nie zakładać pieluszki zanim skóra go wchłonie).

Nasze mamy i babcie radziły sobie w jeszcze inny sposób – odparzone miejsca posypywały mąką ziemniaczaną, smarowały olejem lnianym. Stosowały też kąpiele z nadmanganianem potasu bądź korą dębu. Przeczytaj więcej o domowych sposobach leczenia odparzeń.

Niebezpieczne powikłania czyli, kiedy do lekarza?

Jeśli rumień zaczął się łuszczyć, pojawiła się wysypka – to znak, że doszło do pieluszkowego zapalenia skóry. Jeśli pojawiły się krostki, grudki, wysięk bądź strupki -  prawdopodobnie doszło do zakażenia bakteryjnego. W obydwóch przypadkach szybko skonsultuj się z pediatrą, który przepisze stosowne leki (preparaty przeciwdrożdżakowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne preparaty sterydowe o działaniu miejscowym, leki przeciwhistaminowe).

Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

  • dziecko płacze z bólu podczas przewijania, 
  • dostało gorączki,
  • wysypka rozprzestrzenia się po innych częściach ciała

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: