Zmiana pieluchy - sposoby na dobrą zabawę

Zmiana pieluchy - sposoby na dobrą zabawę

Przewijanie to dla rodziców niemowląt i nieco starszych dzieci sekwencja dobrze znanych czynności, którą wykonują mechanicznie, szybko, bez zastanowienia. Dla maluchów zaś przewijanie to rytuał, któremu przez pierwsze kilkanaście miesięcy życia poddają się z mniejszym bądź większym entuzjazmem (stąd dla niektórych rodziców to zwykła konieczność, dla innych zaś codzienny horror w odcinkach).

Tymczasem są sposoby na to, by przewijanie nie było przykrą koniecznością. Mało tego! Możesz sprawić, by dobrze się kojarzyło, stało się swoistym rytuałem, czasem dla ciebie i maluszka. To może być czas dobrej zabawy - czas dla was.

Jak zmianę pieluszki przekształcić w dobrą zabawę?

Żarty i żarciki

Strojenie głupich min to klasyka. Bądź mamą – żartownisiem. Rób śmieszne miny, wydawaj różne odgłosy, łaskocz delikatnie stópki dziecka. To nie tylko poprawia nastrój, ale i relaksuje, wzmacnia mięśnie, ale i buduje waszą pozytywną relację.

reklama

Rzeka słów

Śpiewaj dziecku piosenki, recytuj wierszyki, opowiadaj krótkie historyjki (pamiętaj, by dostosować je do jego wieku). Mów do malucha, opowiadaj mu o świecie, podejmij dialog. Zainteresuj je czymś – zabawką, która wisi nad przewijakiem, jakimś nieznanym przedmiotem (lekka latarka, szeleszczący papierek), ale także stópkami, paluszkami. Opowiadaj mu o nich. Dzięki temu nie tylko sprawiasz, że miło i kreatywnie spędzacie czas, ale także wspierasz doskonalenie umiejętności komunikacyjne, koncentrację, skupiania wzroku, stymulujesz rozwój mowy. Budujesz serdeczną relację.

Gimnastyka

Chwila, kiedy dziecko leży na przewijaku (a jego skóra, wolna od pieluszki, wentyluje się), to doskonała okazja do pogimnastykowania się. Możesz na przykład oprzeć dłonie o stópki maluszka - delikatnie blokuj ruchy nóżek. To jego pierwszy "rowerek"! Znajdźcie też czas na debiut w "pompkach" - które maluch będzie próbować wykonywać, leżąc na brzuszku. Siłujcie się (oczywiście z wyczuciem), turlaj maluszka na boki. Wraz z rozwojem dziecka rodzaje i poziom zaawansowania ćwiczeń będą ewoluować – wszystkie jednak będą wspierać jego rozwój fizyczny i przygotują je na podbój świata. Zwróć uwagę na to, by nie prostować na siłę nóżek dziecka, nie ciągnąć za nóżki czy rączki, nie szarpać malucha!

reklama

Czas na masaż

Rób maluszkowi delikatny masaż - głaszcz ciałko, delikatnie uciskaj jego odkryte części - nóżki, rączki, klatkę piersiową, brzuszek. Nie musisz posługiwać się żadną techniką, nie trzeba do tego specjalnych umiejętności. Kiedy masujesz małe ciałko, budujesz bliskość i sprawiasz maluszkowi przyjemność. Taki masaż uspokaja, odpręża, rozluźnia, koi i dotlenia, wspomaga pracę układu oddechowego i pokarmowego, stymuluje rozwój układu nerwowego, pobudza produkcję hormonu wzrostu, wzmacnia system odpornościowy.

Starsze dziecko

Gdy dziecko nie jest już niemowlakiem – chodzi, przemieszcza się i samodzielnie bawi, zawsze uprzedź je, że za chwilę będzie przewijane (staraj się nie przerywać mu zabawy). Zwróć uwagę na pozycję, w jakiej to robisz. W pewnym momencie bowiem przyjdzie czas na jej zmianę - leżenie podczas przewijania będzie nie do przyjęcia. Przebieraj dziecko w pozycji stojącej. Wówczas możecie przeglądać książeczki, opowiadać o nich, zajmować rączki i uwagę zabawkami i ciekawymi przedmiotami. A może wykorzystacie ten czas na zabawę? Możesz też poprosić malucha o pomoc bądź uczestnictwo w operacji przewijanie - niech samo wybierze pieluszkę (jej wzór), podaje krem, odczepia w pieluszce rzepy. Dzięki temu przewijanie przebiegnie w miłej atmosferze, ale i będzie czynnością, która buduje samodzielność dziecka i jego wiarę w siebie.

reklama

Na co zwrócić uwagę podczas zmieniania pieluszki?

Pamiętaj, że dziecko nie lubi gwałtownych zmian temperatury – przeszkadza mu chłód panujący w pokoju czy ten bijący od ceraty, którą pokryty jest przewijak. Niemiłe wrażenia daje przyłożenie do skóry chłodnej chusteczki czy wacika nasączonego zimną wodą. Pamiętaj zatem, by w pomieszczeniu było ciepło, na przewijak połóż np. flanelową pieluszkę), a w dłoniach ogrzej chusteczki do pupy,  opcjonalnie wacik nasącz ciepłą wodą.

Pamiętaj także o dobrej organizacji - miej pod ręką pieluszki i wszystkie niezbędne do przewijania akcesoria, byś mogła skupić się na czynności.

Celebruj chwile

Taka formuła przewijania – przebiegająca niespiesznie, bez spinania się, stresu i pośpiechu – to twój wkład w kreowanie dobrego nastroju i przyjaznej atmosfery w domu. To pielęgnacja przez wielkie pe – bo dotyczy nie tylko skóry, ale także waszych relacji, rozwoju i kondycji dziecka.

Wskazówki jak pielęgnować skórę dziecka, by uniknąć odparzeń pieluszkowych, znajdziesz tutaj.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: