Sposoby na zatkany nosek u dziecka

Zobacz co robić, by udrożnić zatkany nosek dziecka

Sposoby na zatkany nosek u dziecka

Zatkany nosek u niemowlaka jest przyczyną dyskomfortu: utrudnia jedzenie, oddychanie, spanie, psuje humor. Ponieważ maluszek nie umie sam oczyścić noska, niedrożność nie tylko utrudnia mu życie, ale może przerodzić się w zapalenie zatok, oskrzeli lub uszu. Jak zatem udrożnić zatkany nosek u dziecka?

Zatkany nosek u dziecka: przyczyny

Najczęstszymi przyczynami upośledzenia drożności nosa są infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych (czyli przeziębienie i katar) oraz alergia (ta wraz z przerostem migdałka gardłowego i przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok są najpowszechniej występującą przyczyną przewlekłej lub nawracającej niedrożności nosa).

Zatkany nos to nie błaha sprawa. Zdecydowanie trzeba go udrażniać, zwłaszcza że najmłodsze dzieci (noworodki i kilkumiesięczne niemowlęta) oddychają wyłącznie przez nos. Zatkany nosek może stać się przyczyną duszności, zaburzeń ssania, a nawet niedożywienia. U starszych dzieci katar może wywołać problemy ze słuchem czy zaburzenia mowy.

Sposoby na zatkany nosek u dziecka

Najlepszym sposobem na poprawienie komfortu oddychania przez nos jest usuwanie wydzieliny - można to robić wydmuchując ją lub odsysając. Tym samym najważniejsze jest, aby w ciągu dnia regularnie oczyszczać nos niemowlakowi, najlepiej za pomocą aspiratora, dzięki któremu wysysamy wydzielinę z nosa dziecka (choć niektóre mamy wolą używać zamiast aspiratora gruszki do odciągania wydzieliny). Trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny - po każdym użyciu trzeba aspirator umyć.

Najbezpieczniejszym sposobem na pozbycie się tak rzadkiej, jak i gęstej wydzieliny jest stosowanie roztworów z solą fizjologiczną lub wodą morską. Można je stosować zarówno przed odciąganiem wydzieliny aspiratorem czy gruszką, jak i niezależnie od tych czynności.

Jeśli maluszkowi, który nie śpi, z noska leje się wydzielina, należy położyć go brzuszku. W ten sposób wydzielina ma szansę wypłynąć na zewnątrz dzięki sile grawitacji, bez specjalnych zabiegów. Warto to robić jak najczęściej.

Aby ułatwić oddychanie śpiącemu dziecku, warto podłożyć pod łóżeczko na przykład książki tak, aby główka była ułożona nieco wyżej niż klatka piersiowa. Ponieważ dla delikatnego kręgosłupa malucha najlepsze jest leżenie na równiej i płaskiej powierzchni, nie należy podkładać nic bezpośrednio pod główkę dziecka.

W udrożnianiu nosa u niemowląt, ale i starszych dzieci, sprawdzą się inhalacje. Należy je wykonywać kilka razy dziennie. Inhalacje niwelują obrzęk śluzówki, rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają oddychanie. W przypadku niemowląt można stosować naturalne substancje, takie jak sól kuchenna, ale również napar z rumianku, tymianku, szałwii lub majeranku. Inhalacje można wykonywać wykorzystując parującą wodę w misce (trzeba zachować środki ostrożności, by nie doszło do poparzenia) lub nebulizator, do którego można wlać sól fizjologiczną lub krople zalecone przez lekarza pediatrę.

Innym sposobem inhalowania jest użycie aromatycznych maści lub plastrów nasączonych olejkami. Przed zastosowaniem u najmłodszych należy przeczytać ulotkę lub poradzić się lekarza. Na zatkany nosek pomaga również maść majerankowa, która ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wystarczy smarować nią nos maluszka.

W przypadku kataru bardzo ważna jest optymalna temperatura (około 20 stopni) i wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym śpi i przebywa dziecko. Należy pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczenia. Przyda się również nawilżacz powietrza lub mokry ręcznik położony na grzejącym kaloryferze. Warto o tym pamiętać, ponieważ zbyt ciepłe i suche powietrze wysusza śluzówkę i dodatkowo utrudnia oddychanie.

Dziecko, które ma zatkany nosek, powinno dużo pić, dzięki czemu wydzielina z noska będzie rzadsza i łatwiejsza do usunięcia. Maluszka należy jak najczęściej przystawiać do piersi. Można mu też podawać wodę czy ziołowe herbatki, jeśli dziecko nie jest alergikiem.

Zatkany nosek u dziecka: kiedy do lekarza?

Jeśli domowe sposoby na zatkany nosek nie pomagają, katar trwa długo lub początkowo wodnista wydzielina zmienia się na ropną, gęstą, zielonkawą należy się skonsultować z pediatrą. Lekarz zaleci odpowiednie leki i sprawdzi, czy nie doszło do zakażenia bakteryjnego.

Ponieważ uczucie zatkanego nosa może być wywołane nie tylko katarem związanym z infekcją i alergią, ale i innymi problemami, takimi jak jak polipy nosa, ciało obce czy wady rozwojowe, jeśli dyskomfort trwa długo, należy skonsultować się z pediatrą, by ustalić jego przyczynę.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: