Katar u niemowlaka. Objawy, leczenie, zapobieganie

Katar u niemowlaka. Objawy, leczenie, zapobieganie

Twoje niemowlę ma katar? Zwykle odpowiedzialne są za niego wirusy, a niemowlęta i maluszki potrafią się przeziębiać 7 do 12 razy w roku (częściej zimą, niż latem). To dlatego możesz mieć wrażenie, że twoje dziecko jest zasmarkane non stop. Jakie są objawy kataru, jak można mu zapobiegać i w jaki sposób go leczyć? Przeczytaj.

Katar najczęściej uważany jest za przykrą, ale niezbyt groźną dolegliwość, jednak dla noworodka i niemowlęcia potrafi być bardzo uciążliwy. Dzieci do 2. miesiaca życia oddychają przez noski. Nie potrafią jeszcze oddychać przez usta. Kiedy następuje obrzęk śluzówki lub w nosku zalega wydzielina, zaczynają być niespokojne, mieć uczucie duszności. Pojawiają się też problemy z jedzeniem i kłopoty ze snem.

Kataru u niemowlaka nie należy bagatelizować, ponieważ przy większym nasileniu może przerodzić się w infekcję ucha i (w bardzo rzadkich przypadkach) zatok, które u niemowląt są dopiero w fazie rozwoju.

Objawy kataru u niemowląt

 • Trudności z jedzeniem
 • Płacz lub rozdrażnienie
 • Wypływ  wydzieliny nosa
 • Głośny oddech
 • Trudności ze snem
 • Większy komfort podczas przebywania w pozycji pionowej
 • Chrapanie
 • Parskanie
 • Kichanie
 • Kaszel

Co oznacza kolor wydzieliny?

 • Jasna i wodnisto-śluzowa wydzielina z zasady oznacza lekką infekcję pochodzenia wirusowego. Z biegiem czasu katar staje się gęsty i biały.
 • Wodnisty, przezroczysty katar najczęściej jest oznaką alergii za równo wziewnej, jak i
 • Jeżeli wydzielina jest żółta i gęsta, a następnie pojawia się w niej kolor zielony - a jednocześnie dziecko wykazuje oznaki złego samopoczucia i/lub ma podwyższoną temperaturę - to znaczy, że mamy do czynienia z zapaleniem błon śluzowych nosa, często o podłożu bakteryjnym.

System odpornościowy uaktywnia wydzielanie się śluzu, którego zadaniem jest wypłukanie bakterii na zewnątrz organizmu, aby nie dostawały się one do płuc i jelit. Im bardziej zielony i gęsty jest śluz, tym bardziej obciąża system ochrony organizmu. To sygnał, że warto skonsultować się z lekarzem.

reklama

Jak pomóc niemowlęciu z katarem?

Jeżeli Twoje dziecko ma początki kataru i nie wykazuje żadnych niepokojących symptomów, możesz użyć domowych sposobów, dzięki którym złagodzisz dolegliwości.  Uwaga, jeśli twoje dziecko jest alergikiem używanie olejków eterycznych czy naparów może mieć negatywny skutek.

Nawilżanie

Kiedy zauważysz, że twoje dziecko ma katar zadbaj o odpowiednią temperaturę oraz stopień wilgotności w pomieszczeniu. Zapobiegnie to unoszeniu się pyłu i kurzu w pokoju i przesuszaniu się błony śluzowej nosa dziecka. Najlepiej jest zaopatrzyć się w elektryczny nawilżacz, który wytwarza delikatną mgiełkę wodną.

Pamiętaj, że maluszka z katarem częściej przystawiaj do piersi (w jak najbardziej pionowej pozycji), a jeśli nie karmisz to staraj się go dopajać.

Aromaterapia

W przypadku dziecka, co do którego nie ma podejrzeń, że jest alergikiem, możesz zdecydować się na zrobienie inhalacji. Dla niemowląt bezpieczny jest zapach olejku lawendowego lub z drzewa herbacianego. Dziecko, które ma ponad rok może wdychać olejek eukaliptusowy, sosnowy. Warto trzy krople dodać do nawilżacza, który posiada z funkcję aromaterapii, albo wlać do kominka aromaterapeutycznego dodając do wody 2 krople olejku.

W aptece dostaniesz również już przygotowane zestawy olejków dedykowane najmłodszym. Niektóre z nich możesz nanieść na ubranka maluszka, ale uwaga- u alergików, mogą wywołać skurcz oskrzelików.

Nebulizacja

Do inhalacji możesz użyć nebulizatora, czyli inhalatora elektrycznego. Wystarczy, że wlejesz sól fizjologiczną i nałożysz niemowlęciu maseczkę. Ponieważ dzieci niechętnie się temu poddają, więc wystarczy trzymać maseczkę blisko noska i buzi, a wydobywająca się para nawilży i udrożni przewody nosowe. Malucha należy trzymać w pozycji półsiedzącej.

Wkraplanie soli fizjologicznej lub wody morskiej

W oczyszczaniu noska pomoże także aplikacja soli fizjologicznej lub wody morskiej w sprayu. Te preparaty są bezpieczne i możesz je stosować kilka razy dziennie. Zanim użyjesz sprayu bądź kropelek koniecznie zapoznaj się z ulotką. Z niej dowiesz się, w jaki sposób ułożyć maluszka i zaaplikować mu krople, zwłaszcza, że poszczególne aplikatory różnią się siłą podania wody.

Usuwanie wydzieliny za pomocą aspiratora

Bezpiecznym sposobem będzie użycie specjalnego aspiratora. Przed zabiegiem stosuje się zwykle - opisane wcześniej przemycie noska solą fizjologiczną. Należy pamiętać, że nie wkładamy końcówki aspiratora do noska tylko przykładamy do dziurki, aby uniknąć uszkodzenie delikatnej błony śluzowej. Po przyłożeniu odciągnij wydzielinę. Na koniec możesz ponownie zaaplikować dziecku sól fizjologiczną.

Pamiętaj, że wydzieliny z nosa nie należy usuwać używając np. wacików lub patyczków do nosa.

Maść majerankowa

Niektóre sposoby naszych mam, babć i prababć nadal mają zastosowanie. Jednym z nich jest użycie maści majerankowej, która łagodzi obrzęk śluzówki nosa, a zawarte w niej olejki eteryczne pozwolą go odblokować.  Należy ją stosować 2 - 3 razy dziennie przez kilka dni, smarując okolice nozdrzy, ale nigdy nie nakładać do wnętrza noska.

Ułożenie dziecka

Kiedy niemowlę ma katar warto pod materacyk lub łóżeczko położyć kilka książek i pozwolić maleństwu spać w pozycji, w której jego główka znajduje się powyżej klatki piersiowej. Dzięki temu zalegająca wydzielina spłynie po tylnej ścianie gardła do żołądka i jelit, a później zostanie wydalona. Taka pozycja poprawi maluszkowi komfort snu.

Kiedy maluszek nie śpi, staraj się kłaść go na brzuszku (nawet wtedy, gdy nosisz je na rękach). Możesz też delikatnie oklepywać plecy dziecka dłonią złożoną w łódkę. Koniecznie połóż je na swoich kolanach tak, by główka znajdowała się poniżej reszty ciała.

Uwaga! tego nie możesz robić, gdy niemowlak ma katar:

 • Przepłukiwać wnętrza noska przy użyciu gumowej gruszki
 • Odsysać wydzieliny z wewnętrznej części noska
 • Podawać leków bezreceptowych bez konsultacji z lekarzem
 • Wkraplać do noska maluszka preparatów zawierające antybiotyki

Niemowlę z katarem. Kiedy należy udać się do lekarza?

Uwaga - zawsze konsultuj się z lekarzem, jeżeli dziecko ma mniej niż 3 miesiące i wykazuje objawy przeziębienia!

Często jest tak, że katar u niemowlaka mija bez większych problemów lub dzięki wykorzystaniu prostych, domowych sposobów. Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, jeżeli zauważysz u dziecka takie symptomy, jak:

 • trudności z oddychaniem (zarówno przyspieszony, jak i spowolniony oddech)
 • wysoka temperatura
 • kaszel, świszczący oddech
 • wydzielina z nosa jest gęsta i lepka, żółta lub zielonkawa
 • objawy alergiczne - wysypka na skórze, obrzęk twarzy i gardła
 • odwodnienie
 • zasinienie wokół ust
 • duży niepokój

reklama

Jak zapobiegać katarowi u niemowląt?

Oczywiście, że nie zawsze to się uda, ale jest kilka zasad, które warto zastosować. Po pierwsze higiena, czyli pamiętaj o dokładnym myciu rąk. W czasie, kiedy panują infekcje, starajcie się unikać wizyt w miejscach, gdzie przebywa dużo osób.

Chore osoby trzymaj z dala od maluszka. Ubierając niemowlę zadbaj, żeby miało ubranka odpowiednie do pogody. Przegrzanie potrafi być równie niebezpieczne, co wychłodzenie.

Jeśli możesz – karm piersią.Istnieją dowody na to, że karmienie piersią ma działanie ochronne przed katarem i tak karmione niemowlęta rzadziej i mniej poważnie chorują.

Katar u dziecka – objawy, przyczyny, co robić

Jeśli stan dziecka jest dobry, maluch głośno wciąga i wypuszcza powietrze nosem, a wydzielina kataralna jest przezroczysta, być może drogi oddechowe drażni jakiś składnik powietrza (alergeny, np. kurz). Co robić? Postaw na wietrzenie mieszkania, zastosuj krople spray do nosa (sól fizjologiczna, woda morska) do nosa, skontaktuj się z alergologiem lub lekarzem rodzinnym.

Jeśli stan dziecka jest dobry, maluch głośno wciąga i wypuszcza powietrze nosem, jednocześnie nie ma kataru ani żadnych objawów infekcji lub alergii, być może w pomieszczeniu jest zbyt  suche powietrze. Co robić? Użyj kropli lub sprayu do nosa (sól fizjologiczna, woda morska).  Włącz nawilżacz powietrza bądź w inny sposób zadbaj o jego optymalną wilgotność w mieszkaniu (np. na grzejnik powieś zwilżone pieluszki tetrowe).

Jeśli stan dziecka jest dobry, wydzielina kataralna jest rzadka i wodnista, maluch kicha i ma suchy kaszel, a także wysypkę na skórze, ewentualnie zaczerwienione oczy, wskazuje to alergię. Skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli stan dziecka jest dobry, maluch chrapie we śnie i miewa bezdechy, głośno wciąga i wypuszcza powietrze nosem, kicha i ma ciężki oddech, ale nie ma kataru, może to wskazywać na powiększone migdałki. Skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli stan dziecka jest dobry, maluch głośno wciąga i wypuszcza powietrze nosem, a maluch oddycha tylko jedną dziurką, pojawiła się z żółta lub zielona wydzielina, czasem z krwią, widoczny jest obrzęk nosa, a dziecko skarży się na ból, wskazuje to na obce ciało w nosie. Jeśli przedmiot, który tkwi w nosie, nie może być wyciągnięty, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. W razie wątpliwości nie podejmuj się wyciągania przedmiotu samodzielnie, ponieważ może to przynieść odwrotny skutek.

Jeśli stan dziecka jest zły, maluch ma kaszel i chrypkę oraz podwyższoną temperaturę, w nosie zalega mu przezroczysta, potem żółta lub zielona wydzielina,wskazuje to na przeziębienie, grypę lub inną infekcję. Skontaktuj się z lekarzem.

Anna Ślusarczyk

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: