Zatkany nos u niemowląt. Przyczyny i leczenie

Zatkany nos u niemowląt. Przyczyny i leczenie

Zatkany nos to częsta przypadłość, która dotyka tak dzieci, jak i dorosłych. Szczególny dyskomfort wywołuje jednak wśród najmłodszych – niemowlęta przecież nie potrafią oddychać inaczej niż przez nosek, dlatego musisz szybko reagować. Co jest przyczyną zatkanego nosa i jak go leczyć?

Przyczyny zatkanego nosa

Najczęstszymi winowajcami zatkanego nosa są wirusy i alergeny, rzadziej bakterie, które podrażniają błonę śluzowej jamy nosowej, co powoduje przekrwienie i wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych. Wówczas rozwija się stan zapalny, a w rezultacie dochodzi do zatkania nosa, co utrudnia przepływ powietrza.

Infekcje kataralne

Dzieci często łapią infekcje, ponieważ układ immunologiczny jest jeszcze niedojrzały. Jeśli maluch kicha i ma katar, a wydzielina z nosa po kilku dniach gęstnieje, towarzyszy temu podwyższona temperatura ciała i kaszel, są to objawy infekcji wirusowej. Jeśli katar zmienia kolor i jest żółty bądź zielonkawy, oznacza to infekcję bakteryjną, która może zaatakować zatoki czy oskrzela. Przy takim ropnym katarze konieczne jest wizyta u lekarza i leczenie antybiotykami.

Alergia

Zaburzenia oddychania w wyniku obrzęku błony śluzowej mogą być wynikiem reakcji alergicznej, najczęściej nietolerancji pokarmowej lub wziewnej. Mogą pojawić się na każdym etapie życia i mieć tendencje do nawracania, narastania i nasilania objawów bądź przechodzenia w formę przewlekłą.

Innymi przyczynami zatkanego nosa mogą być:

  • Przyczyny wrodzone: zwężenie nozdrzy tylnych czy torbiele jamy nosa.
  • Przyczyny nabyte strukturalne: przerost migdałka gardłowego, skrzywienie przegrody nosa, polipy nosa czy ciało obce.
  • Przyczyny nabyte zapalne zatkanego nosa u dziecka, takie jak przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok. Często przewlekły nieżyt nosa w wyniku nadużywania kropli obkurczających błonę śluzową nosa.
  • Ciało obce. Wówczas pojawia się jednostronny, przewlekły, ropny wyciek o brzydkim zapachu.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy

reklama

Jakie są objawy zatkanego nosa?

Niezależnie od przyczyny objawy zatkanego nosa u dziecka są takie same. Ich nasilenie zależy od stopnia niedrożności nosa oraz od wieku dziecka.

Do objawów zatkanego nosa należą: wydzielina w nosie, trudności z oddychaniem przez nos, oddychanie przez usta, przyspieszony oddech, duszność, ból głowy, chrapanie, problemy ze snem, problemy z przyjmowaniem posiłków, zły nastrój, zmęczenie – senność bądź rozdrażnienie.

Leczenie zatkanego nosa

Leczenie należy zacząć od ustalenia przyczyny. Być może okaże się konieczne badanie nosa, zwłaszcza jeśli objawy zatkanego nosa powtarzają się bądź nie ustępują (badanie nosa nasofiberoendoskopem, badanie tomokomputerowe, badanie rezonansem magnetyczny, a i testy alergiczne).

Zatkany nos u dziecka bezwzględnie trzeba udrożnić, a leczenie zależy jest od stwierdzonej przyczyny. Może obejmować leczenie farmakologiczne (tak infekcje, jak i alergie), jak i chirurgiczne – np. gdy przyczyną jest krzywa przegroda nosowa czy ciało obce.

reklama

Domowe sposoby na zatkany nos

Na szczęście najczęstsze przyczyny zatkanego nosa, to znaczy katar, który towarzyszy infekcjom, łatwo leczyć domowymi sposobami (choć i tak najczęściej trwa siedem dni, przynajmniej jego objawy nie są tak dokuczliwe).

Jeśli dziecko ma katar, przydadzą się krople do nosa, także te z soli fizjologicznej lub morskiej. Wybór właściwych trzeba konsultować z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ nie można leczyć dzieci specyfikami dla dorosłych - ich działanie jest zbyt silne i może doprowadzić do uszkodzenia śluzówki.

Krople z solą morską zmniejszają obrzęk błony śluzowej i ilość produkowanej wydzieliny, co ułatwia oddychanie. Z kolei woda morska pomaga w usuwaniu bakterii i wirusów z wydzieliny, co ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji.

Koniecznie nawilżaj powietrze w mieszkaniu – stosuj nawilżacze lub rozwieszaj mokre ręczniki na grzejnikach. Zbyt suche powietrze wysusza śluzówki w nosie i gardle dziecka, co może nasilać dolegliwości.

Często wietrz sypialnię, utrzymuj optymalną temperaturę - około 22 st. C.

Rób inhalacje – wystarczy gorąca woda (uważaj, by nie poparzyć dziecka!) i kilka kropli rumianku.

Maluszkom można robić inhalację za pomocą nebulizatora, który wytwarza i rozprasza chłodną mgiełkę.

Dziecko musi dużo pić, najlepsza będzie niegazowana woda mineralna lub słabe herbatki z sokiem malinowym. Pamiętaj, że ciepłe napoje rozrzedzają wydzielinę.

Jeśli tylko stan zdrowia dziecka na to pozwala (maluch nie ma gorączki), a pogoda sprzyja – wychodźcie na spacery.

Skutecznym sposobem leczenia jest stosowanie olejków eterycznych, także w postaci plastrów. Przyklejone na ubranko nie podrażniają skóry małego pacjenta i nie przeszkadzają w zabawie.

Używaj aspiratora, który odsysa wydzielinę i oczyszcza nos. Czynność tę powtarzaj kilka razy dziennie, zwracając szczególną uwagę na udrożnienie nosa przed snem i karmieniem.

Oklepuj dziecko. Ułóż je sobie na kolanach, na brzuszku, z głową poniżej ciała (drenaż grawitacyjny). Złóż dłoń w łódeczkę i taką poduszeczką powietrzną delikatnie oklepuj plecki. To pomoże usunąć wydzielinę z dróg oddechowych.

Konsekwencje nie leczenia zatkanego nosa

Kilkumiesięczne niemowlęta oddychają wyłącznie przez nos, dlatego zatkany nosek, zwłaszcza obustronnie, może być przyczyną dużego dyskomfortu i mieć dramatyczny przebieg. Maluszki przez to, że nie mogą oddychać swobodnie oddychać źle śpią, mają kłopoty z jedzeniem, są zmęczone i drażliwe.

Zatkany nos u dziecka trzeba leczyć, ponieważ zalegająca w nosie wydzielina może spływać po tylnej ścianie gardła i doprowadzić do nadkażeń bakteryjnych, a w rezultacie do zapalenia gardła, oskrzeli czy płuc.

U dzieci starszych konsekwencją przewlekle zatkanego nosa może być niedosłuch, a w konsekwencji opóźniony rozwój mowy.

Pamiętaj, że jeśli katar nie ustępuje, jest męczący i niepokojący, zmienił kolor, towarzyszą mu inne objawy, takie jak wysoka gorączka czy kaszel – udaj się z dzieckiem do lekarza.

W przypadku, gdy zatkany nos to wasza codzienność, ponieważ ma on charakter przewlekły bądź nawracający – także o tym powiedz pediatrze. Może to wskazywać na alergię albo na wady anatomiczne.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: