Oddech niemowlaka i bezdechy - kiedy się martwić i kupić monitor oddechu

Oddech niemowlaka i bezdechy - kiedy się martwić i kupić monitor oddechu

Zdarza się, że niemowlęta, zwłaszcza wcześniaki, napędzają rodzicom strachu, oddychają nieregularnie. Bywają też rodzice, którzy tak bardzo boją się śmierci łóżeczkowej, że wręcz nieustannie sprawdzają oddech dziecka. Czy bezdech może być niebezpieczny? Kiedy się martwić i kupić monitor oddechu?

Jak oddycha niemowlę?

Do ukończenia pierwszego roku życia u niemowląt zdarzają się zaburzenia oddechu lub bezdech. Dziecko dopiero uczy się oddychać poza brzuchem mamy, gdzie tlen był dostarczany wraz z krwią z łożyska, dziecko więc nie oddychało samodzielnie.

Małe dziecko oddycha dużo szybciej niż dorosły - niemowlę bierze nawet 60 oddechów na minutę, a dorosły mniej więcej 16. Na dodatek maluchy oddychają wyłącznie nosem – dlatego zdarza się, że podczas oddychania świszczą, chrząkają i wydają różne inne dźwięki. Zdarzają się im także bezdechy.

reklama

Dlaczego bezdech może być niebezpieczny?

Przerwy podczas oddychania, czyli bezdechy, mogą się zdarzyć, to normalne. Nie martw się więc bezdechami, ale tylko wówczas, gdy trwają nie dłużej niż 10 sekund i nie pojawiają się częściej niż maksymalnie 10 razy na godzinę.

Niestety długotrwałe i często występujące bezdechy są niepokojące, bo mogą doprowadzić do zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Na szczęście zdarzają się one rzadko – u jednego na tysiąc niemowlaków. Ta niebezpieczna, nie do końca zgłębiona przez specjalistów przypadłość najczęściej dotyka dzieci w 1. roku życia, w 2-3 miesiącu życia zwłaszcza.

Co zwiększa ryzyko niebezpiecznego bezdechu i śmierci łóżeczkowej?

Bezpośrednią przyczyną śmierci łóżeczkowej jest zatrzymanie oddechu. Ryzyko wzrasta, gdy:

 • dziecko jest wcześniakiem,
 • zdradza tendencję do bezdechów i nierównego oddechu,
 • gdy śpi na zbyt miękkim materacu, śpi na brzuchu bądź ma zasłonięty nosek (np. kołderką bądź za bardzo przyciśnięte jest do materaca),
 • jest biernym palaczem bądź narażone jest na działanie substancji drażniącej układ oddechowy.

reklama

Czy warto kupic monitor oddechu?

Rodzice, by kontrolować oddech dziecka, nasłuchują, a nawet przykładają do ust lusterka. Wygodny i przydatny w takiej sytuacji może się okazać monitor oddechu czy elektroniczna niania (bądź urządzenie 2 w 1). Monitor oddechu kontroluje oddech dziecka, a jeśli przerwa między oddechami wynosi 20 sekund, podnosi alarm, co może uratować życie dziecka. Jednak jest jedno, ale...

Sporo badań  nie wykazało wyraźnego związku między bezdechem a śmiercią łózeczkową, a monitory powodują niepotrzebne obawy. Potrafią wzniecać wiele fałszywych alarmów. W rezultacie moze się okazać, ze dziecko spi spokojnie, natomiast ty całymi nocani przy nim czuwasz.

Takie zachowanie potęguje dodatkowo niepokój i lęk. Jedno z badań wykazało, że rodzice niemowląt, którzy używali monitorów byli bardziej przygnębieni w porównaniu z rodzicami niemowląt, które nie były na ciągłym nasłuchu.

Rada: Jeśli zdecydujesz się na użycie monitora oddechu, za każdym razem upewnij się, że wyłączyłaś alarm podczas wyjmowania dziecka z łóżeczka. Szczególnie jeśli partner śpi w tym samym pokoju. Bycie rodzicem bywa trudne i nie ma sensu dodawać sobie więcej stresu.

Może jednak warto znaleźć inne sposoby, żeby ochronić maluszka?

Jak uchronić malca przed bezdechami?

 • Układaj dziecko do snu na plecach – nie na boku i nie na brzuchu.
 • Pamiętaj, że sypialnia powinna być wywietrzona, powietrze wilgotne, a temperatura nie wyższa niż 20 stopni Celsjusza.
 • W okolicy główki dziecka nie kładź poduszek, kocyków, pluszaków.
 • Zadbaj o to, by twarz dziecka nie była zasłonięta kocykiem czy kołderką.
 • Kup odpowiedni materac – nie może być zbyt miękki.
 • Nie palcie w domu.
 • Kup monitor oddechu (zarówno wtedy, kiedy oddech dziecka cię stresuje, jak i wówczas, gdy dziecko jest wcześniakiem bądź zdradza tendencje do nierównych oddechów bądź bezdechów).

reklama

Kiedy z dzieckiem do lekarza?

Udaj się z dzieckiem do lekarza, gdy:

 • zdarzają mu się bezdechy, zwłaszcza dłuższe niż 10 sekund,
 • męczy się podczas oddychania lub gdy oddech brzmi niepokojąco,
 • ma problemy z oddychaniem,
 • podczas oddychania obserwujesz unoszenie się płatków nosa bądź wciąganie skóry pod żebra,
 • oddechy są częstsze niż 60 na minutę,
 • sinieje podczas płaczu,
 • charcze pod koniec oddechu,
 • niemowlę ma częste problemy z równomiernym i swobodnym oddechem.

Co zrobić, gdy dziecko nie oddycha?

Połóż je na twardym podłożu (stół, łóżeczko, podłoga). Unieś dolną szczękę i jego główkę do tyłu.

Wezwij karetkę pogotowia.

Rozpocznij sztuczne oddychanie. Obejmij ustami nos i usta dziecka, i delikatnie 2-krotnie wdmuchnij powietrze – 1 oddech co 3 sekundy.

Sprawdź tętno na wewnętrznej stronie nadgarstka. Jeśli jest wyczuwalne, rób sztuczne oddychanie nadal. Jeśli nie wyczuwasz - rozpocznij masaż serca (lekko uciśnij klatkę piersiową dwoma palcami, w odległości jednego palca poniżej linii sutków), nie przerywając sztucznego oddychania (1 oddech na 5 ucisków serca).

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: