Czy niemowlę może spać na boku?

Czy niemowlę może spać na boku?

Kiedy niemowlę śpi, nie umie samo zmienić pozycji, dlatego tak ważne jest ułożenie go w łóżeczku w taki sposób, by było mu nie tylko wygodnie, ale i bezpiecznie. Czy wiesz, jak najlepiej ułożyć maluszka? Czy niemowlę może spać na boku?

W czasie ciąży dziecko przebywało w pozycji embrionalnej – było zwinięte w kłębek, a jego nóżki i raczki były skrzyżowane. Kiedy przyszło na świat, zmieniło się wszystko – nagle też okazało się, że wokół jest zdecydowanie więcej przestrzeni (no i nie jest już tak miło, jak w brzuchu mamy). Zmienia się także pozycja ciała - także podczas snu.

Zdrowy sen ma dla rozwoju i komfortu życia duże znaczenie, dlatego właściwa pozycja podczas snu, który trwa wiele godzin, musi być nie tylko wygodna, ale także bezpieczna. Powinna też zapewnić optymalne warunki do rozwoju. Jaka pozycja jest dla niemowląt najlepsza? Specjaliści twierdzą, że najbezpieczniej jest ułożyć dziecko na pleckach lub na boku.

Czy niemowlę może spać na boku?

Najbezpieczniejszą pozycją do spania malucha jest pozycja na plecach, choć niektórzy specjaliści są zdania, że noworodki, zwłaszcza te, które ulewają, powinny spać na boku. Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że małe dzieci nie powinny spać na brzuszku – to grozi uduszeniem i jest jedną z przyczyn śmierci łóżeczkowej.

Sen noworodka jest najbezpieczniejszy, gdy dziecko zostanie ułożone na plecach lub na boku, by nie zachłysnęło się ulewającym pokarmem.

Niestety kiedy dziecko leży na boku istnieje ryzyko, że maluch podczas snu przekręci się na brzuszek, ale nie będzie umiał odwrócić się z powrotem (potrafią to dopiero mniej więcej półroczniaki). To jest niebezpieczne, grozi przyduszeniem.

Z tego samego powodu nie jest dobrym pomysłem podkładanie za plecami maluszka kocyka, choć niektórzy specjaliści uważają, że po ukończeniu przez dziecko 3. miesiąca życia można maluszka podeprzeć, pod plecki podkładając np. mały wałek ze zwiniętego ręcznika.

Trzeba też pamiętać o tym, by maluch nie spał zawsze na tym samym boku ze względu na ryzyko spłaszczenia główki. Ponadto spanie cały czas na tej samej stronie ciała może grozić asymetrią.

reklama

Co jeszcze jest ważne, aby sen malucha był zdrowy?

Sen dla dziecka jest bardzo ważny – zwłaszcza, że niemowlęta, szczególnie w pierwszym okresie życia, potrafią przesypiać większość dnia. Co jeszcze jest ważne, aby sen malucha był zdrowy?

  • Pamiętaj o materacu – ten powinien być dość twardy, by nie zapadał się pod ciężarem dziecka.
  • Nie kładź maluszka na poduszce – to nie tyko niekorzystne dla jego kręgosłupa, ale i niebezpieczne, bo stwarza ryzyko uduszenia.
  • Jeśli chcesz, żeby główka malucha była trochę wyżej, możesz podłożyć pod nóżki łóżeczka (u wezgłowia) książki o tej samej grubości.
  • Zrezygnuj z baldachimu i ochraniaczy na szczebelki – to nie tylko siedlisko kurzu, ale gadżety, które utrudniają cyrkulację powietrza.
  • Koniecznie wyjmij z łóżeczka zbędne kocyki i pluszaki – wraz z nimi zniknie groźba przyduszenia się nimi.
  • Zadbaj o to, by w sypialni nie było za gorąco, a powietrze zbyt suche. Przydadzą się też – zwłaszcza za dnia – rolety bądź zasłony.
  • Dbaj też o to, by maluszkowi nie było za gorąco – nie przykrywaj go zbyt grubą kołderką czy przesadnie ciepłym kocykiem, a i nie ubieraj zbyt ciepło.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: