Otulacz czy śpiworek - co jest lepsze dla dziecka?

Otulacz czy śpiworek - co jest lepsze dla dziecka?

Otulacz, śpiworek i rożek to elementy wyprawki dla noworodka i niemowlaka, które pełnią podobne funkcje. Istnieją jednak między nimi pewne różnice. Jakie? Co jest lepsze dla dziecka? Czym różni się otulacz od śpiworka czy rożka dla niemowląt? Na który lepiej się zdecydować?

Czym jest otulacz i jakie jest jego zastosowanie?

Otulacz to pierwsza pościel malucha. Jest przeznaczony dla noworodków i niemowląt do 3. miesiąca życia (niektórzy producenci dodatkowo podają maksymalną wagę niemowlaka, który może użytkować otulacz).

Jak wygląda otulacz dla noworodka? Ma kształt dużej, kwadratowej chusty. Składa się z pojedynczej warstwy materiału, który przylega do ciała niemowlaka. Może mieć rzepy lub zamki błyskawiczne, które umożliwiają szybką zmianę pieluszki. Można także kupić śpiworek z otulaczem (rozwiązanie 2 w 1), który posłuży dziecku dłużej.

Zaletą otulacza jest jego prostota i funkcjonalność. Składa się go w odpowiedni sposób, by otulić dziecko. Daje to maluchowi poczucie bezpieczeństwa, co jest szczególnie istotne w pierwszych miesiącach życia dziecka. Sprawia, że noworodek czuje się w nim jak w brzuchu mamy. Jest mu dość ciasno, ma zakryte rączki, może jednak poruszać nóżkami (pomiędzy 3. a 6. tygodniem życia maluch będzie pewnie chciał "uwolnić się" z otulacza).

Ponadto otulacz:

  • wydłuża sen maluszka, dzięki nim noworodek czy mały niemowlak łatwiej zasypia, a i nie budzi się tak często w nocy,
  • łagodzi objawy kolki niemowlęcej, wzdęcia i ból brzuszka,
  • chroni dziecko przed bodźcami zewnętrznymi, takimi jak nagła zmiana temperatury.

Co ważne, otulacz tworzy ograniczoną, przytulną przestrzeń, w której dziecka nie przestraszy odruch Moro, polegająca na wyrzucaniu przed siebie rączek w reakcji na nagły ruch lub dźwięk (to naturalny reakcja niemowlęcia, który zanika dopiero w okolicy 6. miesiąca życia),

  • zapobiega drapaniu się dziecka po twarzy,
  • zapobiega zaplątaniu się w kocyk czy kołderkę w czasie snu.

Według specjalistów stosowanie otulaczy może pomóc zmniejszyć ryzyko SIDS (zespół nagłej śmierci niemowląt).

Z jakiego materiału powinien być wykonany otulacz dla niemowlaka?

Otulacze niemowlęce są wykonane z różnych materiałów. Najlepiej sprawdza się bawełna lub bambus. Na rynku dostępne są również otulacze muślinowe czy lniane. Naturalne tkaniny nie tylko są przyjemne w użytkowaniu, ale i dbają o komfort w inny sposób: regulują temperaturę i cyrkulację powietrza.

Na szczególną uwagę zasługują otulacze bambusowe, które w chłodne dni ogrzewają, a w upalne chłodzą, utrzymując komfort cieplny i zapobiegając przegrzewaniu (bambus oddycha, nie grzeje, a podczas upału doskonale chłodzi).

W co ubrać niemowlę do otulacza?

Dziecko należy ubierać zawsze stosownie do temperatury otoczenia. Trzeba też często sprawdzać, czy nie jest mu za ciepło lub za zimno. Wystarczy dotknąć dłonią karku. Nigdy nie należy sugerować się zimnymi rączkami.

Do spania w otulaczu wystarczy w body z krótkim lub długim rękawem. Jeśli jest chłodno, można dodatkowo założyć śpioszki lub pajacyk. Gdy jest bardzo ciepło, można pozostawić malucha w otulaczu bez ubranka w samej pieluszce.

Jeśli temperatura przekracza 24 °C, należy ją zmniejszyć, a i nie używać otulacza. Nie należy też przykrywać dziecka zawiniętego w otulacz dodatkowym kocykiem.

Do kiedy można stosować otulacz?

Otulacz można stosować zwykle do momentu, kiedy dziecko samo zacznie przewracać się z plecków na brzuszek, co dzieje się zwykle między 4. a 6. miesiącem. Dlaczego? Ruchliwość malucha i chęć samodzielnej zmiany pozycji ciała może mieć wówczas poważne konsekwencje: grozi uduszeniem.

Gdy dziecko podrośnie, otulacz doskonale sprawdza się jako lekki kocyk, prześcieradełko, ręcznik lub chusta dla karmiącej mamy.

Jak spowijać dziecko w otulacz?

Istnieje kilka metod spowijania otulaczem (najpopularniejsze to "burrito" czy "blanket-wrap"). Aby znaleźć najlepszy dla siebie sposób, warto prześledzić i wypróbować różne, posiłkując się instrukcjami i filmami dostępnymi w internecie.

Otulacz dla dziecka - bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, pamiętaj, by do łóżeczka dziecka nie wkładać niepotrzebnych przedmiotów: dodatkowych kocyków, pieluszek, maskotek. Gdy te bowiem znajdą się w okolicy twarzy, stanowią potencjalne zagrożenie.

Otulając dziecko, należy to robić z wyczuciem. Pozostając skrępowany zbyt mocno, otulacz może dziecko poddusić. Ponadto zbyt mocne spowijanie może powodować dyskomfort, ale też problemy z oddychaniem czy rozwojem stawów biodrowych. Co ważne, nie należy spowijać dzieci śpiących w jednym łóżku z rodzicami.

reklama

Co to jest śpiworek?

Śpiworki niemowlęce są wygodne zarówno w pierwszych dniach, jak i miesiącach życia. Są popularne z uwagi na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Dobrze dobrany rozmiar sprawia, że maluchowi będzie nie tylko ciepło, ale i wygodnie: w części na nóżki jest sporo miejsca, może więc nimi swobodnie poruszać.

Typowe śpiworki dla niemowląt mają postać kamizelek zszytych na dole. Na zewnątrz pozostają tylko głowa i ramiona. Taki kształt sprawia, że rozwiązanie ma wiele zalet:

  • śpiwór pozostaje na miejscu,
  • znajduje się wyłącznie na ciele,
  • uniemożliwia przypadkowe przykrycie głowy podczas snu,
  • nie ma możliwości, że niemowlę rozkopie go lub zrzuci z siebie okrycie,
  • zmniejsza ryzyko wyziębienia.

Śpiworki dostępne są w różnych rozmiarach dostosowanych do potrzeb najmłodszych i większych niemowlaków. Poszczególne modele różnią się od siebie także grubością i wypełnieniem. Wybierając śpiworek dla dziecka należy uwzględnić porę roku i temperaturę.

Ciekawą propozycją są śpiworki w typie otulaczy: przylegający do ciała kokon przypomina warunki panujące w łonie mamy, rączki pozostają blisko ciała, a na nóżki jest sporo miejsca. Zapięcie na rzep usprawnia pielęgnację i zakładanie. Korzystając ze śpiworka-otulaczach nie trzeba uczyć się spowijania.

Śpiworek do spania – bezpieczeństwo dziecka

Aby korzystanie ze śpiworka było bezpieczne, pamiętaj, by nie kupować śpiworka, który ma nieodpowiedni rozmiar. Za duży, za długi i za luźny może grozić uduszeniem, a za krótki jest nie tylko niewygodny, ale i niebezpieczny, gdy dziecko samo wstaje i chodzi – może powodować upadki.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar śpiwora dla dziecka? Jego wymiar można policzyć, korzystając z wzoru: długość ciała - długość głowy + 10 cm,

Kupując śpiworek zwróć także uwagę, by okolice szyi nie były zbyt mocno wycięte (w innym wypadku dziecko może się w niego wsunąć).

Rożek dla niemowlęcia - co to takiego?

Nie można zapomnieć o jeszcze innym rozwiązaniu. Rożki niemowlęce, bo o nich mowa, to także rodzaj pierwszej pościeli dla niemowląt. Zapewniają naturalną pozycję dziecka, tak zwaną prenatalną. Chodzi o układ ciała w kształcie kolebki, przy czym są nóżki podciągnięte do brzuszka, a rączki mocno przyciśnięte do klatki piersiowej). Są wygodne, dają poczucie bezpieczeństwa. Zapina się je za pomocą troczków lub rzepów.

Korzystanie z rożka ułatwia podnoszenie i noszenie noworodka oraz karmienie go piersią lub butelką (mówi się, że rożek jest to rodzaj kocyka do noszenia). A co, gdy dziecko wyrośniez rożka? Ten doskonale odnajdzie się, pełniąc funkcję kocyka, kołderki lub maty do zabawy.

Materiał otulacza mocno przylega do skóry  niemowlęcia. Rożek także pozwala dość ciasno otulić noworodka, ale jego materiał jest grubszy i bardziej sztywny.

Rożki są grubsze i sztywniejsze od otulaczy (otulacze są lżejsze, cieńsze, bardziej delikatne), jednak nie powinny być usztywniane. Produkuje się je z miękkich, elastycznych, naturalnych materiałów dobrej jakości. Najlepsza jest bawełna, bawełna satynowa i bambus.

Rożek z wkładem czy bez wkładu?

Lepiej sprawdzają się rożki bez wkładu usztywniającego wyłącznie z wypełnieniem (jest ono zwykle wykonane z antyalergicznej, oddychającej włókniny silikonowej). Pozwalają bowiem na przyjęcie przez dziecko naturalnej, wygodnej pozycji. Usztywnienie nie pozwala na ułożenie się w pozycji embrionalnej.

Zarówno otulacze, jak i rożki, można kupić w wielu wzorach i kolorach. Można wybrać takie, który pasują do wózka, fotelika samochodowego (tapicerki siedziska bądź pasów fotelika), wystroju pokoju dziecka lub innych elementów odzieży.

Rożek niemowlęcy - bezpieczeństwo

Kupując rożek niemowlęcy warto zwrócić uwagę na to, by miał sporo miejsca na nóżki, a noworodek czy niemowlę mogły nimi swobodnie poruszać. Bardzo ważne jest, by przestać używać rożka, gdy dziecko zaczyna samodzielnie obracać się na boki. Dlaczego?

Niemowlę, które zaczyna się obracać na boki, może mieć problem z powrotem do właściwej pozycji, a części rożka na jego twarzy mogą utrudnić mu oddychanie.

reklama

Co wybrać: rożek, otulacz czy śpiworek?

Otulacz niemowlęcy oraz rożek to produkty, które wzajemnie się uzupełniają. Można przyjąć, że do spania bezpieczniejszy będzie otulacz, który pozwala na ciasne owinięcie noworodka, zaś do codziennej opieki oraz przenoszenia maluszka lepiej sprawdzi się rożek, który jest grubszy i bardziej sztywny. Rożek jest przydatny w czasie karmienia piersią, ponieważ ułatwia pewne trzymanie w ramionach.

Dziecko w otulaczu jest owinięte dosyć ciasno. Jego materiał mocno przylega do skóry. Rożek jest bardziej sztywny i wypełniony. Choć również pozwala stworzyć dziecku bezpieczną przestrzeń, jego wiązanie jest luźniejsze, a materiał grubszy. Dziecko wewnątrz niego ma sporą swobodę ruchów.

Co wybrać: rożek czy otulacz? Wiele zależy również od pogody. Podczas upalnego lata lepszym rozwiązaniem będzie bambusowy otulacz, w innych warunkach sprawdzi się ciepły rożek. Alternatywą dla kocyków, zwłaszcza latem, kiedy jest ciepło, są również bawełniane otulacze.

Nie bez znaczenia są preferencje, potrzeby i temperament malucha. Każde dziecko jest przecież inne. Niektóre lubią ciepło rożka, inne ciasne spowijanie otulaczu, a jeszcze inne na próbę zawinięcia zawsze będą reagować zdecydowaną niechęcią. Najlepiej więc byłoby wypróbować obydwa rozwiązania bądź zakupić je jako produkty wymienne, uzupełniające się.

Zalety spowijania

Warto wspomnieć, że zarówno owijanie, jak i spowijanie:

  • wspomaga czucie głębokie (czucie własnego ciała, świadomość w jakiej pozycji są ręce i nogi), jest zalecane przez terapeutów SI (Integracji Sensorycznej) zalecają częste spowijanie,
  • w przypadku wcześniaków ma pozytywny wpływ na napięcie mięśniowe oraz lepszą koordynację ruchową,
  • u dzieci z problemami i chorobami neurologicznymi uspokaja je, dzięki czemu maluchy mniej płaczą niż niespowijane.

Jednocześnie wielu pediatrów uważa, że im więcej ruchu i swobody mają noworodki oraz niemowlęta, tym lepiej, stąd otulacze i rożki lepiej stosować tylko do spania czy na przykład karmienia. Podczas czuwania i dziennej aktywności maluszki powinny się swobodnie ruszać.

A śpiworek?

W przypadku maluszków, które podczas snu lubią luz, ale i ciepło, sprawdzi się śpiworek. Ma sporo miejsca, jest obszerny, co sprawia, że dziecko może mieć dość swobodnie ułożone nogi (zdecydowanie bardziej niż w przypadku otulacza i rożka).

Plus ten dla niektórych dzieci może być jednak minusem. Nie każdy noworodek lubi tego rodzaju swobodę - woli warunki, które przypominają mu łono mamy.

Każdy maluszek jest inny. Jedno dziecko dla poczucia bezpieczeństwa potrzebuje ciasnego owinięcia otulaczem, inny maluszek woli rożek, a jeszcze inne śpiworek. Nie ma idealnego rozwiązania dla każdego, czasami trzeba przetestować kilka opcji, by znaleźć odpowiednią.

Rożek czy otulacz — co lepiej sprawdzi się w szpitalu?

Może się także okazać, że noworodek nie polubi ciasnego spowijania i nie zaakceptuje otulacza, a sam rożek może nie zapewnić dziecku wystarczającego komfortu.

To dlatego w pierwszych dniach życia maluszka dobrze mieć pod ręką oba rozwiązania, zwłaszcza że wielu specjalistów podkreśla, że u nowo narodzonego dziecka zaleca się podwójne przykrywanie noworodka.

Otulacz czy rożek — co na podróż samochodem?

Otulacz bambusowy czy rożek - co się sprawdzi podczas podróży samochodem? Wyłącznie śpiworek lub otulacz do fotelikasamochodowego, który będzie umożliwiał właściwe zapięcie pasów i prawidłowe ułożenie ciała dziecka w czasie jazdy podróży.

Otulacz do fotelika samochodowego daje możliwość prawidłowego zapięcia dziecka w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa i zapewnia maksymalny poziom ochrony w razie kolizji, czy nawet gwałtownego hamowania.

Warto także pamiętać, że zapięte w foteliku samochodowym dziecko musi mieć na sobie jak najmniej warstw ubrania.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: