Kolka niemowlęca - skąd się bierze, jak sobie radzić i kiedy się zaczyna?

Kolka niemowlęca - skąd się bierze, jak sobie radzić i kiedy się zaczyna?

Kolka u niemowląt zaczyna się w pierwszych tygodniach życia. Według badań dotyka około 20% - 25% dzieci. Co ciekawe lekarze nadal nie mają jednoznacznej odpowiedzi, co ją wywołuje, ale na szczęście istnieją sposoby, żeby pomóc maluszkom.

Kolka a „reguła trzech”

Już 1954 roku Morris Wessel, amerykański pediatra stworzył kryteria pozwalające rozpoznać kolkę u niemowląt. Nazwano je „regułą trzech”. Według niej, jeśli zdrowe dziecko intensywnie płacze przynajmniej 3 godziny na dobę, przez więcej niż 3 dni w tygodniu i dłużej niż przez 3 tygodnie - należy podejrzewać kolkę.

Kiedy się zaczyna kolka?

Kolka zwykle zaczyna się od około 2. tygodnia życia u donoszonego noworodka (lub później u maluszków urodzonych przedwcześnie). Prawie zawsze przechodzi w pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia. Zaburzenie to dotyka zarówno niemowlęta karmione piersią, jak i mlekiem modyfikowanym.

Epizody kolki mogą występować o każdej porze dnia i nocy, zazwyczaj jednak rozpoczynają się późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem.

Jakie są objawy kolki?

Objawy pojawiają się z reguły nagle, często po karmieniu i są bardzo nasilone. Dziecko staje się niespokojne, pręży się i wygina, zaczyna rozpaczliwie płakać. Płacz jest głośny i trwa od jednej do czterech godzin w ciągu doby. Buzia maluszka jest zaczerwieniona, brzuszek bywa wzdęty. Niemowlę podkurcza nóżki, jego stópki są często zimne, a dłonie zaciśnięte w piąstki.

reklama

Jakie są przyczyny kolki niemowlęcej?

Mimo wielu badań wciąż nie ustalono jednej przyczyny kolki. Podejrzewa się, że odpowiada za nią:

 • Niedojrzałość przewodu pokarmowego (mięśnie jelit często pozostają w skurczu).
 • Niedojrzałość układu nerwowego odpowiadającego za czucie trzewne oraz nadwrażliwość na bodźce (ostre światło, głośne dźwięki).
 • Połykanie powietrza podczas jedzenia lub nadmierne wytwarzanie gazów w jelitach
 • Nieprawidłowa technika karmienia piersią lub nieodpowiedni smoczek.
 • Zaburzenia flory jelitowej.
 • Przeciążenie przewodu pokarmowego niemowlęcia po zbyt obfitym posiłku.
 • Niepokój przenoszony z rodziców na dziecko.

Kiedy zacząć się martwić kolką?

Warto wiedzieć, że kolka może maskować choroby objawiające się bólem brzuszka, dlatego bardzo ważna jest diagnostyka. Między innymi kolka może pojawiać się w przebiegu alergii pokarmowej (najczęściej na białka mleka krowiego), nietolerancji laktozy czy w refluksie żołądkowo-przełykowym. Jeśli zauważysz, że oprócz kolki wzrost, waga i rozwój maluszka wydają ci się nieharmonijny i nieprawidłowy zgłoś się do lekarza.

Jak radzić sobie z kolką niemowlęcą?

Choć nie jesteśmy w stanie sprawić, że kolka zniknie, możemy łagodzić towarzyszące jej dolegliwości. Co rekomendują lekarze i rodzice?

reklama

Czynności uspokajające

 • delikatny masaż brzuszka,
 • rytmiczne kołysanie
 • jazda samochodem
 • przytulanie maluszka,
 • położenie na brzuszek ciepłej poduszki czy termoforu.
 • czasami pomaga „biały szum”, wydobywający się z zabawki, zmywarki czy suszarki.

Zastosowanie ziół

Wbadaniach naukowych dowiedziono, że skuteczne są herbatki ziołowe zawierające, np. koper włoski, rumianek czy melisę. Wszystkie mają działanie rozkurczowe. Jednak pamiętaj, że u niektórych niemowląt mogą wywołać reakcję alergiczną.

Sięganie po preparaty zawierające symetykon

W leczeniu kolki lekarze czasami zalecają podawanie symetykonu, która jest substancją zmniejszającą napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w jelitach.Dzięki temu gaz łatwiej zostaje usunięty z jelit, co powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych ze strony brzuszka.

reklama

Podawanie probiotyków i prebiotyków

Prebiotyki stymulują rozwój prawidłowej flory jelit, w tym szczepów Bifidobacteriumi Lactobacillus. Najważniejszymi prebiotykami są oligosacharydy obecne w mleku kobiecym. Można je również znaleźć w postaci preparatów dla najmłodszych. Probiotyki czyli tzw. dobre bakterie odbudowują naturalną florę bakteryjną. Według najnowszych badań zauważono u dzieci cierpiących z powodu kolki badaniami zaburzenia flory jelitowej i skutecznym sposobem na zmniejszenie dolegliwości okazało się podawanie probiotyków. Z ostatnich badań wynika, że największe zmiany zaobserwowano wśród dzieci, którym podawano probiotyczne bakterie L. Reuterii

Możesz sięgać po suplement diety, który łączy dobroczynne działanie ziół z probiotycznymi właściwościami kwasu mlekowego przynosząc ulgę w przypadku kolkowych bólów brzuszka.

O czym warto pamiętać?

Kolkę może wywołać wiele czynników, dlatego może się okazać, że będziecie musieli wypróbować różne metody zanim znajdziecie idealną dla waszego maleństwa.

Najważniejsze, żeby zachować spokój i nie obwiniać się. Szukaj wsparcia i pomocy. Rozmawiaj z pediatrą, ale i zaglądaj na fora internetowe, na których mamy dzielą się swoim doświadczeniem.

Pamiętaj, że kolka może być objawem chorób, m in. alergii, nietolerancji czy refluksu. I najważniejsze: objawy kolki mijają i nie mają wpływu na prawidłowy rozwój niemowlęcia.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: