Poznaj prawidłowe techniki karmienia

Poznaj prawidłowe techniki karmienia

Prawidłowe techniki karmienia piersią są kluczowe, jeżeli chodzi o udane karmienie piersią. Nie tylko wpływają na efektywność i komfort karmienia, ale i zapobiegają wielu problemom, które często wynikają z nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Jak unikać ewentualnych błędów?

Dlaczego prawidłowe techniki karmienia piersią są ważne?

Prawidłowe techniki podczas karmienia piersią są ważne z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze to podstawa udanej laktacji. Odpowiednio przystawione do piersi dziecko dobrze opróżnia pierś, najada się i zdrowo rośnie, a i pobudza u mamy laktację po porodzie. Karmienie jest efektywne i komfortowe, a także satysfakcjonujące.

Trzeba mieć także świadomość, że konsekwencją stosowania nieprawidłowej techniki karmienia są różne problemy, takie jak bolesne brodawki i ból pleców kobiety, za mała ilość mleka, zaburzenie odruchu wypływu pokarmu oraz problemy trawienne u dzieci czy zastój pokarmu.

Gdy karmiącą mamę bolą plecy i poranione, obolałe brodawki, a dziecko się nie najada i jest niespokojne, istnieje duże ryzyko, że zniechęcona przedwcześnie zrezygnuje z karmienia naturalnego na rzecz mleka modyfikowanego, co nie jest dobrym rozwiązaniem.

Karmienie wyłącznie piersią, jeśli to tylko możliwe, jest zalecane do 6. miesiąca życia dziecka. Później mleko matki powinno być także obecne w diecie maluszka do roku, a nawet dłużej. Kobiecy pokarm jest niezwykły. Trudno go przecenić. Zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. To dlatego, by zapobiec ewentualnym problemom, każda nieprawidłowość dotycząca karmienia piersią powinna być skorygowana jak najwcześniej.

reklama

Jakie są prawidłowe techniki karmienia?

Pozycje do karmienia są różne, dzięki temu można wybrać idealną w zależności od sytuacji i upodobań mamy. Można karmić maluszka:

  • w pozycji klasycznej,
  • w pozycji krzyżowej,
  • w pozycji spod pachy (tzw. pozycja futbolowa),
  • w leżeniu na wznak,
  • w pozycji leżeniu na boku,
  • w pozycji na stojąco.
Pozycja klasyczna

Pozycja klasyczna: twoje plecy są podparte, a stopy na podłodze lub podnóżku. Dziecko przytulone jest brzuszkiem do twojego brzucha, jego główka opiera się na zgięciu łokcia, a twoje przedramię podtrzymuje jego plecy, a dłoń pośladki.

Pozycja krzyżowa

Pozycja krzyżowa: dziecko jest ułożone w pozycji klasycznej, z tym, że trzymasz je ręką przeciwną do piersi, z której karmisz. Twoja dłoń podpiera główkę i kark malucha, a przedramię jego plecy.

Pozycja spod pachy (tzw. futbolowa)

Pozycja spod pachy: dziecko jest zwrócone brzuszkiem do twojego boku, jego nóżki leząc pod twoją pachą. Podtrzymujesz jego główkę dłonią, a przedramieniem jego plecy.

Pozycja leżąca na wznak

Pozycja leząca na wznak: leżysz na plecach, dbając o odpowiednie podparcie tułowia (np. przy użyciu poduszek), kładziesz na siebie niemowlę tak, by jego buzia znalazła się tuż obok piersi. Ciało malucha może być ułożone wzdłuż twojego, na ukos lub w poprzek.

Pozycja leżąca na boku

Pozycja leżąca: leżysz na boku, ramię opierasz na podłożu, a głowę nieco wyżej na poduszce. Między kolana i pod plecy możesz włożyć małe poduszki. Dziecko leży przy tobie brzuszkiem do brzucha, oparte na twoim ramieniu lub bezpośrednio na podłożu. By dziecko nie zsuwało się podczas ssania, możesz je podeprzeć poduszką.

Jak przystawić dziecko do piersi?

Karmiąc noworodka czy niemowlę szczególną uwagę należy zwrócić na to, by maluch prawidłowo chwytał pierś. Za każdym razem pamiętaj, by przystawiać „dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka”.

Palce twoich dłoni powinny znajdować się poza otoczką brodawki. Nie ściskaj piersi, a jedynie delikatnie ją podtrzymuj. Pierś powinna być podtrzymywana od spodu czterema palcami, a kciuk ułożony na piersi tak, aby utworzyć literę C lub U (w zależności od ułożenia dziecka). Nie pochylaj do dziecka, a jedynie podnieś je do odpowiedniego poziomu.

Dotykając brodawką górnej wargi dziecka, tuż pod noskiem, zachęć je do szerokiego otwarcia buźki. Kiedy buzia jest otwarta, a języczek opuszczony w dół, nasuń malucha na pierś tak, by chwytając ją objął ustami całą brodawkę wraz z większą częścią otoczki.

Wargi dziecka w trakcie ssania powinny być wywinięte na zewnątrz na tzw „glonojada” - dolna warga obejmuje większą część otoczki niż górna, a bródka i nosek dotykać piersi (nie ma obawy jeśli nosek „zapada się” w pierś – maluch i tak będzie mógł swobodnie oddychać).

W trakcie ssania powinnaś słuchać przełykanie przez dziecko pokarmu. Po około 10 przełknięciach może maluch zrobić pauzę, by nabrać sił na kolejne łyki mleka. To naturalne. Jeżeli słyszysz cmokanie w trakcie ssania, odstaw maluszka od piersi przez ostrożne wsunięcie małego palca w kącik jego ust i ponownie przystaw go poprawnie do piersi.

Podczas karmienia maluszek powinien być ułożony w myśl zasady „brzuszek do brzuszka”, czyli przodem do ciebie (wyjątkiem jest pozycja spod pachy), a jego ciało powinno być ułożone w jednej linii (ucho, ramię, przedramię, bioderko) tak, by w trakcie karmienia nie odchylał tylko główki w stronę piersi (co może wywoływać u maluszka problemy natury trawiennej). Ważne jest także, aby główka, plecy i pośladki dziecka były podtrzymywane, dzięki czemudziecko może się czuć bezpiecznie przy piersi.

Czy dziecko jest dobrze przystawione do karmienia?

Jak ocenić, czy dziecko jest odpowiednio przystawione do piersi? Świadczy o tym:

  • szeroko otwarta buzia dziecka (dziecko powinno uchwycić brodawkę wraz z otoczką. Jeśli złapało wyłącznie brodawkę, to znaczy, że chwyt jest zbyt płytki).
  • pierś szczelnie wypełnia buzię dziecka,
  • wargi dziecka są wywinięte i okalają brodawkę,
  • nos i broda dziecka dotykają piersi
  • ucho, ramię i biodro dziecka znajdują się w jednej linii.
  • policzki malucha nie są wciągnięte, a okrągłe i wypełnione,
  • podczas ssania może być widoczny język maluszka.
  • słychać dźwięk regularnego połykania (nie słychać cmokania ani mlaskania).

O nieprawidłowej technice karmienia mogą świadczyć:

  • niepokój dziecka, płacz,
  • płytkie uchwycenie piersi,
  • wypychanie języka,
  • blokowanie przepływu mleka językiem,
  • kąsanie i gryzienie zamiast ssania,
  • brak przerw w ssaniu,
  • cmokanie,
  • słabe przybieranie na wadze.

reklama

Co jest ważne podczas karmienia piersią?

Podczas karmienia malucha bardzo ważna jest nie tylko prawidłowa technika karmienia i sposób przystawiania dziecka do piersi, ale i komfort mamy w wybranej pozycji. Co to znaczy?

Ważne, abyś do karmienia mama wybrała ciche i spokojne miejsce, w którym czujesz się komfortowo.

Bez względu na wybraną pozycję do karmienia korzystaj z wygodnego fotela, podnóżka czy poduszek, które pomogą uzyskać optymalną pozycję.

W pozycji klasycznej zadbaj o stabilne oparcie pleców. Dziecko niech leży na poduszce, by leżąc na twoim ramieniu nie obciążało obręczy barkowej. Nogi niech będą wsparte o stołeczek lub podnóżek.

W pozycji leżenia na boku podłóż poduszkę pod głowę, by nie napinać mięśni karku i szyi, a między nogi wsuń zwinięty koc.

W pozycji futbolowej ułóż dziecko na poduszce na wysokości piersi tak, by jego nóżki nie odpychały się od oparcia twoich pleców.

Do pozycji stojącej możesz wykorzystać chustę, w którą wystarczy wsunąć dziecko.

Ponieważ napięcie ciała, mięśni pleców i obręczy barkowej podczas karmienia może doprowadzić nawet do zaburzenia odruchu wypływu mleka, przed karmieniem postaraj się rozluźnić ciało, wyrzuć z głowy problemy, weź oddech. Wycisz się skoncentruj.

Jaką pozycję do karmienia piersią wybrać?

Przez pierwsze tygodnie noworodek spędza przy piersi bardzo dużo czasu, dlatego wybór odpowiedniej pozycji jest tak ważny. Mamy najczęściej karmią w pozycji klasycznej. Ty też z czasem znajdziesz swoją ulubioną i najbardziej komfortową.

W pierwszych dniach po porodzie, kiedy jeszcze nie masz wprawy i czujesz się niepewnie w karmieniu piersią, stosuj metodę krzyżową. Podtrzymuj główkę dziecka jedną ręką, a drugą obejmij pierś dłonią (układając ją w kształt litery C – dłoń podtrzymuje pierś od dołu a kciuk znajduje się nad brodawką). Pozycja krzyżowa jest zalecana dla dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym i słabo ssących wcześniaków. Podtrzymywanie główki i karku ręką ułatwia im utrzymanie pozycji przy piersi.

Pozycja futbolowa jest zalecana mamom z dużym biustem, płaskimi lub wklęsłymi brodawkami i kobietom po cięciu cesarskim. Pozycja leżąca jest zalecana, gdy chcesz odpocząć w czasie karmienia (dobrze sprawdza się w nocy). Ta pozycja jest zalecana w pierwszych godzinach po cesarskim cięciu, kiedy wskutek znieczulenia dolna część ciała mamy jest bezwładna.

Pozycja leżąca na wznak jest przeznaczona dla dzieci, które mają już dobrze opanowany odruch ssania.

W zależności od tego, na jaką pozycję się zdecydowałaś, staraj się ją dostosować do twoich potrzeb. Jeśli nie jesteś w stanie sama skorygować techniki karmienia, udaj się po poradę do położnej lub do poradni laktacyjnej. Pamiętaj, by nie poddawać się przy pierwszych problemach i niepowodzeniach. O karmienie piersią warto powalczyć, ponieważ przynosi wiele korzyści tak maluszkowi, jak i jego mamie.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: