Poznaj prawidłowe techniki karmienia

Poznaj prawidłowe techniki karmienia

Wiele problemów na początku karmienia piersią w głównym stopniu jest konsekwencją nieprawidłowej techniki karmienia.

Bolesne brodawki, za mało mleka, zaburzenie odruchu wypływu pokarmu, problemy trawienne małych brzuszków – te problemy często wynikają z nieprawidłowego przystawiania dziecka do piesi. Dzięki wiedzy, które mamy pozyskują już w okresie ciąży, mogą unikać ewentualnych błędów.

Co jest ważne podczas karmienia piersią?

reklama

Pozycje do karmienia– istnieje pełen wachlarz pozycji do karmienia i w zależności od sytuacji i upodobań mamy można karmić maluszka: w pozycji klasycznej, w pozycji krzyżowej, w pozycji spod pachy (tzw. pozycja futbolowa), w leżeniu na wznak, w pozycji leżeniu na boku, w pozycji na stojąco. W zależności na jaką pozycję się zdecydowałaś, staraj się ją dostosować do twoich potrzeb np. pozycja na wznak i spod pachy jest polecana mamom po cesarskim cięciu.

Bardzo ważny jest komfort wybranej pozycji czyli w pozycji klasycznej zadbaj o stabilne oparcie pleców a maleństwo niech leży na podusi by leżąc na twym ręku nie obciążał Twojej obręczy barkowej, a nogi niech będą wsparte o stołeczek lub podnóżek; w pozycji leżenia na boku podłóż poduszkę pod głowę by nie napinać mięśni karku i szyi a między nogi wsuń zwinięty koc; w pozycji spod pachy ułóż dziecko na poduszce na wysokości piersi także by jego nóżki nie odpychały się od oparcia Twoich pleców, do pozycji stojącej możemy wykorzystać chustę, w którą wsuniemy maluszka.

Napięcie naszego ciała, mięśni pleców i obręczy barkowej w trakcie karmienia może doprowadzić nawet do zaburzenia odruchu wypływu mleka. Staraj się przed karmieniem rozluźnić swoje ciało, wyrzucić z głowy problemy, wziąć oddech, wyciszyć się i skoncentrować.

Prawidłowe przystawienie do piersi – aby uniknąć urazów brodawek zrób wszystko by Twój maluch prawidłowo ją chwytał dlatego przy każdorazowym przystawianiu dziecka do piersi trzymaj się metody „dziecko do piersi a nie pierś do dziecka” Jak to wygląda w praktyce?

W pierwszych dniach po porodzie kiedy jeszcze nie masz wprawy i czujesz się niepewnie w karmieniu piersią stosuj metodę krzyżową czyli podtrzymuj główkę dziecka jedną ręką a drugą obejmij pierś dłonią (układając ją w kształt litery C – dłoń podtrzymuje pierś od dołu a kciuk znajduje się nad brodawką) Palce dłoni znajdują się poza otoczką brodawki, nie ściskaj tylko delikatnie podtrzymuj. Dotykając brodawką górną wargę dziecka, tuż pod noskiem zachęć go do szerokiego otwarcia buźki – jakby ziewał.

Kiedy buzia jest otwarta a języczek opuszczony w dół, nasuń malucha na pierś by chwytając pierś objął ustami całą brodawkę wraz z większą częścią otoczki. Wargi dziecka w trakcie ssania powinny być wywinięte na zewnątrz na tzw „glonojada” - dolna warga obejmuje większą część otoczki niż górna; jego bródka i nosek dotykać piersi (nie ma obawy jeśli nosek „zapada się” w pierś – będzie mógł swobodnie oddychać).

reklama

W trakcie ssania powinnaś słuchać przełykanie przez dziecko pokarmu i po ok 10 przełknięciach może maluch zrobić pauzę by nabrać siły na kolejne łyki mleczka. Policzków nie powinien mieć zapadniętych, jeżeli słyszysz cmokanie w trakcie ssania – odstaw maluszka od piersi przez ostrożne wsunięcie małego palca w kącik jego ust i ponownie przystaw go poprawnie do piersi.

W trakcie karmienia maluszek powinien być ułożony w myśl zasady „brzuszek do brzuszka” czyli przodem do ciebie ( z wyjątkiem pozycji spod pachy) a jego ciałko powinno być ułożone w jednej linii (ucho, ramię, przedramię, bioderko) tak by w trakcie karmienia nie odchylał tylko główki w stronę piersi - może to w następstwie generować u malca problemy natury trawiennej.

Podstawę udanej laktacji stanowi prawidłowa technika karmienia, tylko wtedy dziecko dobrze opróżnia pierś, najada się i pobudza u mamy laktację dlatego każda nieprawidłowość powinna być skorygowana jak najwcześniej.

 Agata Golenda

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: