Naukowcy uważają, że mleko aktywnych mam niesie dodatkowe korzyści dla zdrowia niemowląt

Czy wiesz, że nawet umiarkowana aktywność fizyczna zwiększa ilość dobroczynnych składników w mleku?

Naukowcy uważają, że mleko aktywnych mam niesie dodatkowe korzyści dla zdrowia niemowląt

Najnowsze badania prowadzone przez naukowców z Wexner Medical Center na Ohio State University wykazało, że nawet umiarkowana aktywność fizyczna w czasie ciąży i po niej zwiększa w mleku matki ilość dobroczynnych składników. Dzięki nim pokarm mamy zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, otyłość i choroby serca. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Nature Metabolism".

- W przeszłości przeprowadziliśmy badania, które wykazały, że aktywność fizyczna matek poprawia zdrowie potomstwa. Tym razem chcieliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje.” - powiedziała Kristin Stanford, badaczka z Ohio State Wexner Medical Center's Diabetes and Metabolism Research Center, główny autor badania. - Ponieważ istnieją dowody na to, że mleko matki odgrywa ważną rolę, chcieliśmy wyizolować te składniki, które mają wpływ na zdrowie jej dziecka.

Aby to zrobić, na potrzeby badań, Stanford i jej zespół - w tym naukowcy z University of California, San Diego, Arkansas Children's Nutrition Center and the Joslin Diabetes Center - badali myszy, których matki prowadziły mało aktywny tryb życia. Karmili je mlekiem matek, które w czasie ciąży były aktywne. Okazało się, że korzyści zdrowotne były odczuwane przez młode. Dowiedziono zatem, że są przekazywane za pośrednictwem mleka, a nie wyłącznie geny.

reklama

Badacze obserwowali również około 150 kobiet w ciąży i po porodzie za pomocą monitorów aktywności. Odkryli, że u tych kobiet, które w ciągu dnia pokonały dłuższy dystans, pojawia się większa ilość związku o nazwie 3SL, co według nich jest odpowiedzialne za korzyści zdrowotne.

- Wzrost 3SL niekoniecznie był związany z intensywnością ćwiczeń, więc nawet umiarkowane ćwiczenia, takie jak codzienny spacer wystarczą. -  powiedziała profesor Stanford. Warto pamiętać, że ćwiczenia są również świetne dla ogólnego stanu zdrowia kobiety podczas i po ciąży, a wszystko, co poprawia zdrowie matki, poprawia też zdrowie dziecka.

Ponieważ wiele kobiet nie może karmić dzieci piersią lub doświadcza powikłań wymagających leżenia w łóżku, naukowcy starają się wyizolować 3SL z mleka i dodać go do mieszanki dla niemowląt.

reklama

- Ten oligosacharyd mleka ludzkiego miał znaczący wpływ na zdrowe potomstwo. Możliwość dodania go do mieszanki może zapewnić korzyści dla niemowląt, gdy kobiety nie są w stanie karmić piersią. - powiedziała badaczka.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: