Ból brzucha u niemowląt

Czy wiesz, co może wywoływać ból brzuszka, jak go łagodzić i pomóc dziecku?

Ból brzucha u niemowląt

Dziecko płacze, pręży się. Choć nie umie powiedzieć o co chodzi, najczęściej rodzice domyślają się sami - malucha boli brzuszek.

Ból brzucha u niemowląt to dość częsty problem. Choć najczęściej jego przyczyny nie są niczym niebezpiecznym, wszelkie epizody bólowe należy traktować poważnie. Czy wiesz, co może wywoływać ból brzuszka, jak go łagodzić i pomóc dziecku?

Objawy bólu brzuszka

Czasem ciężko jest stwierdzić, dlaczego maluszek płacze, jest rozdrażniony i zachowuje się inaczej niż zwykle. Dopiero uważna obserwacja i przyjrzenie się niepokojącym objawom mogą naprowadzić na właściwy trop. Co się dzieje z dzieckiem, które boli brzuszek?

 • dziecko płacze (od cichego płaczu po zanoszenie się płaczem),
 • jest rozdrażnione, nerwowe,
 • napina brzuszek, pręży się,
 • słychać bulgotanie w jelitach,
 • obserwuje się zmiany w częstotliwości wypróżniania i konsystencji stolca (zaparcie bądź biegunka).

Przyczyny bólu brzucha u niemowląt

Ból brzucha u niemowląt może być wywołany wieloma czynnikami. Najczęściej są to:

 • kolka jelitowa,
 • infekcja wirusowa lub bakteryjna (często towarzyszy im biegunka),
 • niestrawność, nietolerancja niektórych składników pokarmowych, alergia,
 • łykanie powietrza podczas jedzenia (najczęściej podczas karmienia piersią),
 • nieodpowiednia dieta (ból brzuszka, zatwardzenie i kłopoty z wypróżnianiem),
 • refluks - cofanie się treści pokarmowej do przełyku,
 • silne emocje, stres,
 • pasożyty.

Kolka

Kolka, czyli efekt bolesnego skurczu mięśniówki jelit, to częsta dolegliwość, na którą cierpią niemowlęta. Maluch jest niespokojny, płacze i krzyczy, gwałtownie zgina nóżki. Bywa, że ataki pojawiają się po jedzeniu lub w określonych porach doby. Przyczynami kolki najczęściej są: niedojrzałość jelit, wrażliwość na składniki pokarmowe, nietolerancja produktu z diety karmiącej mamy, łykanie powietrza przy jedzeniu. Kolka najczęściej mija w okolicach 4. miesiąca życia dziecka. Na kolkę sprawdzają się środki farmaceutyczne, ale i domowe sposoby - przeczytaj co pomogło na kolkę wśród użytkowników forum.

Infekcje bakteryjne i wirusowe

Ból brzuszka może być zwiastunem infekcji – anginy, przeziębienia czy zapalenia układu moczowego. Jeśli pojawiają się inne objawy – gorączka, kaszel, katar, wymioty czy biegunka – warto skonsultować się z pediatrą. Być może niezbędna będzie antybiotykoterapia.

Często może to być także groźny dla maluszków rotawirus - pojawia się stan zapalny jelit, który manifestuje się bólem brzucha, wymiotami, biegunką, podwyższoną temperaturą, osłabieniem. Zakażenia wirusowe nie leczy się  antybiotykiem, ważne jest podawanie płynów, by zapobiec odwodnieniu.

Co robić?

Tak, jak pisaliśmy najważniejsze jest nawadnianie maleństwa. Jeśli karmisz piersią nie rezygnuj z tego, zwłaszcza, że w twoim mleku są przeciwciała, które mogą dziecku pomóc uporać się z wirusem. Jeśli karmisz butelka dopijaj niemowlę ciepła wodą lub innymi napojami, ale skonsultuj z lekarzem, co konkretnie możesz podać.

Jeśli nie niemowlę ma suchą pieluszkę powyżej trzech godzin, a po złapaniu skóry na brzuszku dwoma palcami tworzy się fałd, który po puszczeniu się nie rozprostowuje dziecko jest odwodnione i należy z nim pojechać do szpitala.

Choroba trwa do 7 dni, ponieważ ustaje, kiedy wszystkie zakażone komórki zostaną wydalone z organizmu. Lekarze zalecają szczepienie przeciw rotawirusom.

Salmonella

choroba wywołana jest szczepem bakterii, która atakuje żołądek i jelita, w wyniku czego maluszek zmaga się z silnym bólem brzucha. Jest ona bardzo groźna dla dzieci w tym wieku, więc konieczna jest hospitalizacja i podawanie środków nawadniających oraz przeciwdziałających biegunce. Objawy oprócz bólu brzucha pojawiają się: osłabienie, senność, silna biegunka i wymioty.

Adenowirusy

to patogeny, które wywołują szereg różnych infekcji najczęściej układu oddechowego, moczowego bądź właśnie układu pokarmowego. Najczęściej przy zakażeniu układu pokarmowego pojawia się biegunka, ból brzuszka, nudności, wymioty i gorączka. Biegunka może trwać aż do 2 tygodni. Stosuje się leczenie objawowe oraz nawadnianie maluszka. Czasami potrzebna jest hospitalizacja, jeśli dojdzie do odwodnienia.

Niestrawność, nietolerancja niektórych składników pokarmowych, alergia

Układ pokarmowy maluszka jest niedojrzały, dlatego zdarza się, że ostro zareaguje po podaniu jakiegoś produktu nietolerowanego bądź alergizującego. Wówczas pojawia się ból brzuszka, brak apetytu, biegunki i zaparcia, wysypka, ulewanie i wymioty.

Nietolerancja pokarmowa występuje, kiedy pojawia się nadwrażliwość na określony rodzaj żywności lub jej składnik. Najczęściej występuje nietolerancja laktozy, histaminy i fruktozy. Jednymi z objawów są bóle brzucha, wzdęcia czy biegunki.

Dla odmiany alergia pokarmowa jest nadmierną reakcja organizmu na dany pokarm. Została ona uwarunkowana mechanizmami immunologicznymi i wywołana przez białka pokarmowe.  Przy alergii pokarmowej reakcja występuje prawie natychmiastowo po spożyciu zakazanej substancji, natomiast przy nietolerancji pokarmowej efekt widoczny jest po kilku godzinach, a nawet kilku dniach. Przy nietolerancji i alergii niemowląt pierwszym krokiem jest zastosowanie diety eliminacyjnej.

Łykanie powietrza podczas jedzenia

Czasem maluch karmiony piersią, ale również butelką je tak szybko i łapczywie, że podczas ssania połyka powietrze. Wówczas nagromadzone w jelitach gazy powodują wzdęcia i ból brzuszka. Na szczęście jest to chwilowy problem, który można rozwiązać delikatnie masując brzuch lub podkurczając nóżki dziecka, tak aby pozbyło się nadmiaru gazów. Przeczytaj jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi

Zaparcia

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha i zaparć u niemowlaka jest niewłaściwa dieta karmiącej go mamy lub zbyt gęsta mieszanka mleczna. Możesz podejrzewać zaparcia u maluszka, jeśli rzadziej niż zazwyczaj się wypróżnia, a towarzyszy temu wysiłek (maluch robi się czerwony na twarzy, płacze, pręży się), a stolec jest zbity i twardy. Na szczęście z zaparciami u maluszków łatwo sobie poradzić. Pamiętaj, dziecku karmionemu butelką podawaj dużo płynów, a jeśli je stałe pokarmy zadbaj o dostateczną ilość warzyw i owoców. Jeśli karmisz piersią przyjrzyj się swojemu menu.

Refluks - cofanie się treści pokarmowej do przełyku

Refluks, czyli cofanie się treści pokarmowej do przełyku, ulewanie i chlustanie, u małych dzieci zdarza się dość często. Powracający pokarm wymieszany z sokami żołądkowymi silnie drażni śluzówkę przełyku, powodując ból, a w efekcie wywołuje prężenie, krzyk i płacz. Refluks u takich maluszków jest najczęściej niegroźny i ustępuje samoistnie wraz z dojrzewaniem przewodu pokarmowego, ale  Jjeśli  zauważysz, że niemowlę nie przybiera na wadze, czy ma bezdechy nocne powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z pediatrą.

Silne emocje

Niemowlęta, zwłaszcza starsze, dokładnie tak samo jak dorośli, przeżywają silne emocje i stres. Dlatego ból brzuszka może wywołać powrót mamy do pracy czy zmiana niani.

Pasożyty

Rzadko się o tym mówi, ale na atak pasożytów narażone są także niemowlęta. Wystarczy, że larwy pasożytów, pochodzące z piaskownicy czy sierści zwierzęcia, dostaną się na rączki dziecka – stąd prosta droga do jelit. Zakażeniu pasożytniczemu towarzyszą: ból brzucha (najczęściej po jedzeniu), brak apetytu, cuchnące stolce, nudności, stany podgorączkowe, kaszel lub wysypia. Dolegliwości mogą wywołać glisty, lamblie, owsiki. Jeśli podejrzewasz zakażenie pasożytami, skonsultuj się z pediatra – leczenie musi objąć całą rodzinę.

Co robić, gdy maluszka boli brzuszek?

Zacznij od najprostszych sposobów:

 • Na brzuszek połóż ciepłą pieluszkę bądź kompres. To rozluźnia.
 • Masuj brzuszek. Ułóż maluszka na plecach, delikatnie uciskaj brzuszek (z góry na dół, od mostka do pępka) lub wykonuj okrężne ruchy (zgodne z ruchem wskazówek zegara).
 • Może pomogą ćwiczenia? Delikatnie, trzymając za stópki, uginaj nóżki maluszka w stronę klatki piersiowej. Przytrzymaj kilka sekund.
 • Trzymaj dziecko w pozycji pionowej, zwłaszcza po jedzeniu. Maluszkowi łatwiej będzie pozbyć się powietrza, jeśli się go nałykał. Poza tym taka pozycja pomaga trawić pokarm.
 • Jeśli karmisz piersią, wyeliminuj ze swojej diety produkty, które mogą powodować ból brzucha niemowlęcia.
 • Możesz podać dziecku herbatkę z kopru włoskiego czy rumianku.
 • Nie podawaj dziecku żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.  

Kiedy do lekarza?

Koniecznie skontaktuj się z pediatrą, jeśli:

 • pojawią się wymioty, biegunka, wysoka gorączka,
 • ból jest silny i nic nie przynosi ulgi,
 • brzuszek jest twardy lub nabrzmiały,
 • dziecko nie oddaje stolca ani gazów przez ponad 12 godzin,
 • dziecko wydaje się bardzo chore, słabnie - masz wrażenie, że sytuacja się pogarsza,
 • bóle brzucha nie są silne, ale występują cyklicznie bądź utrzymują się kilka dni.

Ocena: 4.17 z 5. Ocen: 3

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: