Krew w kupie niemowlaka. Przyczyny i leczenie

Krew w kupie niemowlaka. Przyczyny i leczenie

Krew w kupie niemowlaka zawsze budzi niepokój rodziców. Na szczęście w większości przypadków nie jest to objaw choroby, która zagrażałaby zdrowiu i życiu malucha. Jakie są tego przyczyny i co robić, gdy w kupie niemowlaka pojawi się krew?

Krew w kupie niemowlaka może pojawiać się z różnych powodów. Zdarza się, że to jedynie złudzenie i fałszywy alarm, a stolec zmienił barwę na czerwoną po np. zjedzeniu buraczków. Bywa, że niemowlę karmione piersią połknie krew z podrażnionych sutków mamy. Jednak najczęściej przyczyną obecności krwi w kupie jest:

  • alergiczne zapalenie jelita grubego,
  • zaparcia,
  • infekcje jelitowe,
  • krwawienie przewodu pokarmowego.

Krew w kupie niemowlaka - alergiczne zapalenie jelita grubego

Przyczyną obecności krwi w kupie niemowlaka zazwyczaj jest alergiczne zapalenie jelita grubego, wywołane reakcją alergiczną na pokarmy. Zwykle w ten sposób manifestuje się nietolerancja białek mleka krowiego.

Krew w stolcu u dzieci z alergią na białko mleka krowiego może być jawna, tj. widoczna gołym okiem lub utajona, czyli wykrywana jedynie w badaniach laboratoryjnych. Oprócz krwi w stolcu obserwuje się inne dolegliwości, takie jak biegunka czy zaparcia, ból brzucha. Dodatkowo dziecko najczęściej słabo przybiera na wadze.

Krew w kupie niemowlaka – zaparcia

Krew w kupie niemowlaka pojawia się także przy zaparciach. Nitki krwi są skutkiem podrażnienia i uszkodzenia śluzówki odbytnicy, do których dochodzi podczas oddawania twardych, zbitych stolców.

Krew w kupie jest wówczas żywoczerwona, pojawia się w jednym miejscu – nie jest zmieszana z kałem.

reklama

Krew w kupie niemowlaka – infekcje jelitowe

Krwiste biegunki u niemowlaka często pojawiają się również w wyniku infekcji jelitowych, zarówno wywołanych zakażeniem wirusowym (np. rotawirusem), jak i bakteryjnym (np. salmonella).

Krew w kupie niemowlaka – krwawienie przewodu pokarmowego

Obecność krwi w kupie malucha może być objawem choroby lub dolegliwości, które dotknęły górny bądź dolny odcinek przewodu pokarmowego. Aby ustalić miejsce krwawienia, kluczowy staje się wygląd krwi – jej kolor, ilość oraz konsystencja.

Za krwawienie ze strony dolnego odcinka przewodu pokarmowego z mogą odpowiadać takie schorzenia, jak uchyłek Meckela, szczelina odbytu, wgłobienie jelit, skręt jelit, a także urazy i podrażnienia. Krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego występują zdecydowanie częściej i zwykle mają mniej dynamiczny przebieg.

reklama

Krew ulega przemianom w żołądku, dlatego jeżeli w stolcu widoczne są czarne nitki, a kupy są smoliste, można przypuszczać, że do krwawienia dochodzi w górnym odcinku przewodu pokarmowego.

Przyczyny ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego to zwykle: obecność ciała obcego w przewodzie pokarmowym, zapalenie śluzówki przełyku lub żołądka, a także niedobór witaminy K oraz zaburzenia krzepnięcia.

Jeśli krwawienie pojawiło się w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, w kupie można dostrzec nitki bądź skrzepy krwi, a stolec może być czerwony.

reklama

Krew w kupce niemowlaka – co robić? Leczenie

Jeśli rodzice obserwują krew w kupie niemowlaka, muszą o tym powiedzieć pediatrze. Lekarz, po badaniu dziecka, podejmuje decyzję, co dalej.

Jeśli przyczyną obecność krwi w kale niemowlęcia jest alergiczne zapalenie jelita grubego, leczenie zaczyna się od wprowadzenia diety eliminacyjnej, czyli wykluczenia z jadłospisu mleka i jego przetworów. Jeżeli dziecko jest karmione wyłącznie piersią, dietę eliminacyjną musi zastosować mama. Jeśli jest karmione mlekiem modyfikowanym, prawdopodobnie lekarz zaleci jego zmianę na mieszankę specjalną.

Może się jednak zdarzyć, że zasadne będzie wykonanie badań laboratoryjnych, alergologicznych czy endoskopowych.

Zazwyczaj krew w kupie niemowlaka nie jest powodem do natychmiastowej konsultacji. Niemniej zdarzają się sytuacje, kiedy należy zgłosić się do lekarza w trybie pilnym. Dzieje się tak, gdy:

  • pojawia się krwawienie - nagłe i silne,
  • stan ogólny dziecka się pogarsza,
  • krwawieniu towarzyszą niepokojące objawy (np. ból brzucha, gorączka).

Krew w kupce niemowlaka najczęściej pojawia się sporadycznie i rzadko oznacza poważne schorzenia. Niemniej, zwłaszcza jeśli krew w stolcu malucha jest widoczna często, nie może być bagatelizowana.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: