Zaparcia u niemowląt

Zaparcia u niemowląt

Mamy maluszków często martwią się wyglądem kupek, jakie robi ich dziecko, a także częstotliwością ich pojawiania się. Jeśli maluch brudzi kilka pieluszek dziennie - denerwują się, że to biegunka. Kiedy dziecko wypróżnia się rzadziej - że zaparcie. No właśnie - jak to jest z tymi zaparciami? Jak sobie z nimi radzić, no i jak zapobiegać?

Kiedy mówimy o zaparciu?

Noworodek, zwłaszcza ten karmiony mlekiem mamy, robi nawet 10 kup dziennie. Później, z czasem, ilość stolców na dobę maleje, ale i może się zdarzyć, że dziecko robi kupę raz na klika dni. Jeśli wypróżnianiu nie towarzyszą: płacz, prężenie, ból, a kupa nie jest twarda i zbita, nie trzeba się niepokoić.

Często jest to spowodowane tym, że maluch przyswaja pokarm, w związku z czym nie ma się z czego codziennie utworzyć się masa kałowa, a u maluchów karmionych piersią odpowiada za to mleko mamy, które zawiera prebiotyki oraz składniki dbające o prawidłowe funkcjonowanie jelit dziecka.

Zaparcie występuje, gdy dziecko robi kupę 2 razy w tygodniu lub rzadziej, a jest ona twarda, ma postać twardych kulek lub wałeczków, a i jest z trudnością wydalana.

Zaparcia częściej dotykają maluszki, których podstawą diety jest mleko modyfikowane, a nie pokarm mamy.

reklama

Jakie mogą być przyczyny zaparcia?

Trudno ustalić jedną przyczynę zaparć. U niemowląt karmionych piersią może to być dieta mamy lub przejście z pokarmu naturalnego na mleko modyfikowane, a także wprowadzanie pokarmów stałych.

Inne możliwe przyczyny to nieprawidłowości w budowie zwieracza odbytu, a także choroby, takie jak: infekcje z gorączką czy choroby zakaźne, ale także alergia na białko mleka krowiego, celiakia (choroba trzewna), niedoczynność tarczycy, wrodzone schorzenie unerwienia jelita, cukrzyca czy  mukowiscydoza. U starszych dzieci: nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zła dieta (za mało błonnika i płynów, za dużo tłuszczu i cukru), problemy emocjonalne (np. pójście do żłobka), a także świadome powstrzymywaniem się od oddania stolca (błędne koło, w celu uniknięcia bólu i dyskomfortu).

Jak sobie radzić z zaparciami?

Aby poradzić sobie z zaparciami, należy działać dwutorowo: usunąć zalegający stolec – np. aplikując dziecku czopek glicerynowy (skonsultuj się z lekarzem!), a i zapobiegać zaparciom.Co robić?

Mama karmiąca powinna przyjrzeć się temu, co je.

W diecie niemowląt cierpiących na zaparcia należy wcześniej wprowadzić soki z owoców (sok jabłkowy, gruszkowy), warzyw oraz zup warzywnych w formie przecierów.

Przygotowując posiłki należy dodawać tłuszcz - np. oliwa z oliwek.

Trzeba zwiększyć ilości warzyw i owoców w diecie, a także zamienić białe pieczywo na produkty z pełnego przemiału.

Warto podawać dużo płynów (najlepiej wody).

Ważne, by unikać takich produktów jak słodzone napoje kolorowe, kakao, biały ryż, płatki, kasza manna, budyń, pączki i bułki słodkie, pieczywo białe.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: