Kupki niemowlaka

Kupki niemowlaka

Niemowlęce kupki to prawdopodobnie najbardziej popularny temat wśród rodziców niemowląt. Chyba nigdy później nie poszukuje się tak intensywnie wszelkich informacji na temat jej kolorów, faktury i ilości.
 

Noworodek czyli od smółki do...

Pierwsza kupka to tzw. ,,smółka” jest ona koloru ciemnozielonego o konsystencji plasteliny. Smółka zawiera zbędne produkty przemiany materii, żółć, resztki wód płodowych. Pierwsza kupka powinna pojawić się w przeciągu 12-48 godzin po urodzeniu, jest to bardzo, istotne ponieważ świadczy o prawidłowej budowie oraz funkcjonowaniu układu pokarmowego dzieciątka.

Po 2 – 3 dniach smółka staje się coraz jaśniejsza, a  jej miejsce zajmują stolce o barwie jasno żółtej, przypominające ,,ściętą jajecznice” o ostrym, kwaśnym zapachu. Na powietrzu kupka utlenia się na zielono.

Częstotliwość oddawania stolców u noworodków jest bardzo zróżnicowana. Jej ilość, barwa, konsystencja i zapach zależą od rodzaju pokarmu, które spożywa osesek. Pod koniec 1 miesiąca ilość stolców zmniejsza się, to skutek zaniku siary w mleku matki , a stolce stają się nieco gęstsze.

reklama

Niemowlę czyli mała wytwórnia brudnych pieluszek

U niemowląt  karmionych tylko mlekiem matki częstotliwość stolców wynosi od 1 nawet do 10 na dobę. Najczęściej stolce towarzyszą karmieniu. Mama przystawia dziecko do piersi i już po kilku wyssanych kropelkach mleka słychać ,,bulgotanie” w pieluszce. Jest to sprawa normalna i nie świadczy o biegunce czy uczuleniu na mleko matki. Jest to spowodowane niedojrzałością układu pokarmowego dziecka oraz obecnością siary w mleku matki, która ma właściwości przeczyszczające.
 
U dzieci karmionych sztucznie (czyli przez podawanie mieszanki mlecznej) ilość stolców jest nieco mniejsza  i wynosi 1- 4 na dobę. Stolce są jasnożółte, papkowatej konsystencji. Mleko sztuczne jest trudniej przyswajane przez maluszka niż mleko matki, z związku z tym w stolcu znajduje się dużo produktów ubocznych, to właśnie one powodują nieprzyjemny, kwaśny zapach stolca. Ponadto dzieci karmione sztucznie częściej oddają gazy, częściej miewają kolki oraz zatwardzenia.
 
Warto dodać, że niemowlęta których mamy stosują karmienie piersiąrzadziej niż karmione sztucznie mają biegunki czy zatwardzenia. Jest to spowodowane faktem, iż mleko matki zawiera niezbędne składniki wpływające na prawidłowe funkcjonowanie jelit dziecka oraz zawiera prebiotyki, które ułatwiają trawienie laktozy oraz powstrzymują rozwój bakterii chorobotwórczych.

Czy niemowlę miewa zatwardzenie?

Zarówno u dzieci karmionych piersią jak i sztucznie stolce mogą pojawiać się raz na kilka dni.  Jest normalne pod warunkiem, że dziecko wypróżnia się bez problemów (tzn. nie płacze podczas oddawania stolca, nie pręży się, nie napina się, a kupki nie są suche i twarde). Tak długie przerwy są spowodowane tym, że dziecko dobrze przyswaja pokarm i nie ma z czego codziennie utworzyć się masa kałowa. Warto dodać, że dzieci które oddają stolce co kilka dni ,,puszczają” bardzo często gazy o bardzo brzydkim zapachu. Jeśli się niepokoisz skontaktuj się z pediatrą, który przepisze środki przeczyszczające, które pomogą maluszkowi.  

reklama

Pomarańczowa kupka? Wprowadzamy nowe pokarmy.

W kolejnych miesiącach życia dziecka ilość stolców będzie się zmniejszać. Około 6 mies. dziecko robi kupki 2-3 razy na dobę.

Starsze, kiedy zacznie korzystać z nocnika 1-2 kupki w ciągu dnia. W tym czasie układ pokarmowy dziecka zaczyna pracować coraz sprawniej, a ponadto około 4-5 mies. zaczynamy do menu dziecka wprowadzać zupki, przeciery, które również zmieniają wygląd kupki. Po wprowadzeniu jarzyn, żółtka  stolce dzieci stają się bardziej zbite, uformowane. Często zdarza się że w stolcu widać ,,jakby posiekane” kawałki warzyw.

Ponadto kolor kupki zmienia się w zależności od podanego owocu czy warzywa (wprowadzenie do jadłospisu marchwi – zmienia stolec na pomarańczowy, jagody kupka bordo, szpinak – zielona itp...). Im więcej produktów jest wprowadzanych do jadłospisu dziecka tym kupki stają się podobne do stolca osoby dorosłej.

Kiedy zadzwonić do lekarza?

Dzwoń do lekarza, jeżeli zauważysz:

  • brak smółki, dłużej niż po 48 godz. od urodzenia,
  • śluz, krew i ropę w stolcu,
  • zwiększoną liczbę wodnistych stolców w ciągu doby, to może być biegunka
  • zmianę koloru stolca na biały, który może świadczyć o braku w niej żółci,
  • zmiana koloru stolca na czarny, który może świadczyć o obecności krwi w kupce. 

reklama

Skąd się biorą kryształki w pieluszce?

Zdarza się, że mamy zauważają w jednorazowej pieluszce kryształki i są bardzo zaniepokojone. Przyczyna jest zbyt rzadka zmiana pieluszki, a kryształki to nic innego jak granulat absorbujący wodę.

Pamiętaj o pielęgnacji pupy niemowlęcia

Skóra na pupce niemowlaczków jest bardzo delikatna i wrażliwa na podrażnienia szczególnie moczem i kałem. Nie muszę przypominać o częstej zmianie pieluszki na suchą. I tak w przypadku używania pieluszek tetrowych – zmieniamy je natychmiast po zrobieniu przez dziecko siusiu czy kupki, a gdy używamy pieluszek jednorazowych zmiana na czystą następuje po 3-4 godz., w przypadku kupki zmieniamy pieluszkę natychmiast.
 
M. B.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: