Kupka noworodka

Kupka noworodka

Kupa u noworodka to jeden z tematów, które rodzice poruszają najczęściej. Zwłaszcza ci świeżo upieczeni są nim żywo zainteresowani. Niepokoją się każdą zmianą, śledzą dziecko nieustannie. Jak powinna wyglądać kupa noworodka? Czy normalne jest, że pojawia się tak często? Kiedy iść do lekarza? Podpowiemy!

Pierwsza kupka noworodka

Po urodzeniu, w pierwszej dobie życia, noworodek robi pierwszą kupkę – tzw.  smółkę. Jest ona gęsta i ciemnozielona. To z jej wydalaniem wiąże się spadek masy ciała noworodka po porodzie.

Smółka zawiera zbędne produkty przemiany materii, żółć, a także wody płodowe, złuszczone nabłonki skóry dziecka, śluz i różne substancje z rozwijających się narządów i gruczołów trawiennych.

Jak często noworodek robi kupę?

Częstotliwość oddawania stolców u noworodków jest różna, zależy od rodzaju pokarmu, jakie spożywa.

Noworodek, który jest karmiony piersią, może robić kupę nawet 10 razy dziennie, po każdym karmieniu. Jeśli przybiera na wadze, nie masz się czym martwić. Jeśli dziecko wypróżnia się rzadko, a towarzyszy temu ból, płacz, być może ma zaparcie. Wprawdzie maluszki rzadko na nie cierpią, ale jeśli już, przyczyną najczęściej jest dieta mamy.

Noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym robi kupę rzadziej, od jednej do czterech dziennie; kupy są bardziej geste. Mleko modyfikowane jest trudniej przyswajalne dla noworodka niż mleko matki, a przemiana materii jest wolniejsza.

reklama

Jak wygląda kupa noworodka?

Kupka dziecka karmionego mlekiem mamy ma kolor żółty lub musztardowy. Jest rzadka, później staje się papkowata. Może zawierać grudki (przypomina ściętą jajecznicę). Ma ostry, kwaśny zapach.

Kiedy podstawa diety maluszka jest mleko modyfikowane, jego kupa przybiera kolor jasnożółtej po jasnobrązową. Jest bardziej zwarta.

Pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecka ilość kupek zmniejsza się, stają się one bardziej gęste.

Kiedy do lekarza?

Kiedy powinnaś iść z dzieckiem do lekarza?

  • dziecko ma biegunkę - kupka jest wodnista, z krwią, śluzem albo ropą, a stolce pojawiają się bardzo często. Uważaj na malucha, często go karm i skonsultuj się z lekarzem, bo u tak małego dziecka bardzo łatwo o odwodnienie;
  • gdy stolec zmienia kolor, towarzyszy mu gorszy apetyt, drażliwość, wymioty; 
  • dziecko robi kupkę ze śluzem, śladami krwi albo z ropą;
  • gdy pojawią się zaparcia. O zaparciu mówimy, gdy dziecko wypróżnia się rzadko, raz na kilka dni, a przy tym pręży i płacze, a stolec jest zbity i twardy.

Pamiętaj, że noworodka nie można leczyć na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem!

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: