Rotawirus

Rotawirusy to grupa bardzo zakaźnych wirusów, które widziane pod mikroskopem, swoim kształtem przypominają koło, stąd ich nazwa (z łac. rota to właśnie koło).
Można się nim zarazić drogą oddechową i pokarmową, wirus szczególnie szybko rozprzestrzenia się w dużych skupiskach dzieci, takich jak żłobek czy przedszkole. Zarazki po przejściu przez jamę ustną, pokonawszy przełyk i żołądek, docierają do jelita cienkiego, wywołując tak zwaną grypę żołądkową.
Objawy rotawirusa
Po okresie wylęgania, który trwa 1-3 dni, pojawiają się charakterystyczne objawy: gorączka, wymioty i biegunka, jednak przebieg choroby może być bardzo różny.
Może jej towarzyszyć jedynie lekko podwyższona temperatura i niezbyt silne dolegliwości lub wręcz przeciwnie - wysoka gorączka, intensywne wymioty i męcząca biegunka (do 10 luźnych stolców na dobę), ogólne rozbicie i bóle stawowe oraz silny ból brzucha.
Ponieważ pacjent (zwłaszcza dziecko) traci ogromne ilości płynów i elektrolitów, w chorobie bardzo ważne jest, by zapobiegać odwodnieniu organizmu poprzez uzupełnianie utraconych płynów (często wymagane jest nawodnienie dożylne).
Rotawirusy wnikają w komórki nabłonka jelit i je uszkadzają - znikają dopiero wtedy, gdy wszystkie zakażone komórki nabłonkowe złuszczą się i zostaną wydalone z kałem. Jeśli uda się opanować odwodnienie, choroba ustępuje samoistnie w ciągu 3 - 9 dni.
Wodnista biegunka rotwirusowa o ostrym przebiegu, może utrzymywać się od 3 do 9 dni i jest najgroźniejszym objawem, ponieważ może prowadzić do błyskawicznego odwodnienia się dziecka.
Leczenie infekcji rotawirusowej
Leczenie jest tylko objawowe – tylko w przypadku wysokiej temperatury podaje się leki przeciwgorączkowe, stosuje się również preparaty hamujące biegunkę i takie, które zawierają bakterie kwasu mlekowego.
Oprócz tego bardzo istotne jest podawania płynów i utrzymywanie lekkostrawnej diety, na którą składa się głównie ryż, zupy jarzynowe, jagody, banany czy gotowana marchew. W przypadku dziecka karmionego piersią, ważne jest, by matka stosowała tzw. dietę zapierającą.
reklama
Powikłania w infekcji rotawirusowej - odwodnienie
W przypadku zakażenia rotawirusami bardzo szybko może dojść do groźnego dla zdrowia odwodnienia. Jego objawy w przypadku maluchów to:
- zapadnięte ciemiączko,
- suche, spierzchnięte usta,
- zapadnięte i matowe gałki oczne,
- nie oddawanie moczu powyżej 6 godzin u małych dzieci
- zmiana zachowania: apatia lub rozdrażnienie
- wzmożone pragnienie
Jeśli podejrzewasz odwodnienie koniecznie pokaż dziecko lekarzowi. Jeżeli dziecko będzie miało lekkie odwodnienie zwykle może być dalej leczone w domu preparatami doustnymi, w przypadku mocnego odwodnienia może być potrzeba zastosowania nawadniania dożylnego.
Zapobieganie infekcji rotawirusowej
Kluczową rolę w zapobieganiu infekcji rotawirusowej ma przestrzeganie zasad higieny. Rotawirusy na skórze rąk utrzymują się aż 4 godziny, a na przedmiotach mogą być obecne nawet przez kilka dni. Dlatego ucz dziecko dokładnie myć ręce po przyjsciu do domu, przed posiłkiem, czy po zabawie i oczywiście po wyjściu z toalety.
mzb