Rotawirus

Rotawirus

Rotawirusy to grupa bardzo zakaźnych wirusów, które widziane pod mikroskopem, swoim kształtem przypominają koło, stąd ich nazwa (z łac. rota to właśnie koło).

Można się nim zarazić drogą oddechową i pokarmową, wirus szczególnie szybko rozprzestrzenia się w dużych skupiskach dzieci, takich jak żłobek czy przedszkole. Zarazki po przejściu przez jamę ustną, pokonawszy przełyk i żołądek, docierają do jelita cienkiego, wywołując tak zwaną grypę żołądkową.

Objawy rotawirusa

Po okresie wylęgania, który trwa 1-3 dni, pojawiają się charakterystyczne objawy: gorączka, wymioty i biegunka, jednak przebieg choroby może być bardzo różny.

Może jej towarzyszyć jedynie lekko podwyższona temperatura i niezbyt silne dolegliwości lub wręcz przeciwnie - wysoka gorączka, intensywne wymioty i męcząca biegunka (do 10 luźnych stolców na dobę), ogólne rozbicie i bóle stawowe oraz silny ból brzucha.

Ponieważ pacjent (zwłaszcza dziecko) traci ogromne ilości płynów i elektrolitów, w chorobie bardzo ważne jest, by zapobiegać odwodnieniu organizmu poprzez uzupełnianie utraconych płynów (często wymagane jest nawodnienie dożylne).

Rotawirusy wnikają w komórki nabłonka jelit i je uszkadzają - znikają dopiero wtedy, gdy wszystkie zakażone komórki nabłonkowe złuszczą się i zostaną wydalone z kałem. Jeśli uda się opanować odwodnienie, choroba ustępuje samoistnie w ciągu 3 - 9 dni.

Wodnista biegunka rotwirusowa o ostrym przebiegu, może utrzymywać się od 3 do 9 dni i jest najgroźniejszym objawem, ponieważ może prowadzić do błyskawicznego odwodnienia się dziecka.

Leczenie infekcji rotawirusowej

Leczenie jest tylko objawowe – tylko w przypadku wysokiej temperatury podaje się leki przeciwgorączkowe, stosuje się również preparaty hamujące biegunkę i takie, które zawierają bakterie kwasu mlekowego.

Oprócz tego bardzo istotne jest podawania płynów i utrzymywanie lekkostrawnej diety, na którą składa się głównie ryż, zupy jarzynowe, jagody, banany czy gotowana marchew. W przypadku dziecka karmionego piersią, ważne jest, by matka stosowała tzw. dietę zapierającą.

reklama

Powikłania w infekcji rotawirusowej - odwodnienie

W przypadku zakażenia rotawirusami bardzo szybko może dojść do groźnego dla zdrowia odwodnienia. Jego objawy w przypadku maluchów to:

  • zapadnięte ciemiączko,
  • suche, spierzchnięte usta,
  • zapadnięte i matowe gałki oczne,
  • nie oddawanie moczu powyżej 6 godzin u małych dzieci
  • zmiana zachowania: apatia lub rozdrażnienie
  • wzmożone pragnienie

Jeśli podejrzewasz odwodnienie koniecznie pokaż dziecko lekarzowi. Jeżeli dziecko będzie miało lekkie odwodnienie zwykle może być dalej leczone w domu preparatami doustnymi, w przypadku mocnego odwodnienia może być potrzeba zastosowania nawadniania dożylnego. 

Zapobieganie infekcji rotawirusowej

Kluczową rolę w zapobieganiu infekcji rotawirusowej ma przestrzeganie zasad higieny. Rotawirusy na skórze rąk utrzymują się aż 4 godziny, a na przedmiotach mogą być obecne nawet przez kilka dni.  Dlatego ucz dziecko dokładnie myć ręce po przyjsciu do domu, przed posiłkiem, czy po zabawie i oczywiście po wyjściu z toalety.
mzb

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: