Pielęgnacja buzi niemowlaka - co warto wiedzieć?

Pielęgnacja buzi niemowlaka - co warto wiedzieć?

Odpowiednia pielęgnacja buzi niemowlaka jest bardzo ważna, ponieważ wpływa nie tylko na wygląd i komfort malucha, ale i kondycję jego skóry. Czy wiesz, kiedy, jak i czym myć twarz dziecka na co dzień? Jak dbać o oczy, uszy i nosek malucha? Podpowiadamy.

Kiedy myć buzię niemowlaka?

Najlepiej rano i wieczorem: po porannym karmieniu i po wieczornej kąpieli. Gdy jednak maluch zabrudzi się ulanym mlekiem czy zaślini w ciągu dnia, oczywiście należy przemyc ją od razu. Najważniejsze, by dziecko podczas zabiegów pielęgnacyjnych było najedzone i spokojne, czuło się bezpiecznie i komfortowo.

Nie jest dobrym pomysłem, żeby buzię dziecka myć w wanience, podczas kąpieli. Wówczas bardzo łatwo o to, by woda nalała się do oczy czy uszu malucha – i katastrofa gotowa. Optymalnym momentem na pielęgnację jest chwila po kąpieli, kiedy maluszek leży na przewijaku, zawinięty w ciepły ręcznik.

Czym myć buzię malucha?

Do mycia buzi niemowlaka nie trzeba stosować żadnych specjalnych środków pielęgnacyjnych. Wystarczy letnia, przegotowana woda, którą należy nasączyć płatek kosmetycznyi delikatnie przemywac skórę dziecka.

Najlepiej sprawdzą się produkty stworzone z myślą o najmłodszych konsumentach, czyli płatki kosmetyczne dla niemowląt i dzieci. Są miękkie, z delikatnymi brzegami, wykonane z bawełny (najlepiej z organicznej i pochodzącej z kontrolowanych upraw). Do ich produkcji nie mogą być stosowane sztuczne nawozy czy pestycydy. Ważne również jest, by produkt był delikatny, nie podrażniał skóry i oczu, a i się nie rozwarstwiał (dobrze spisują się np. Cleanic Eco Baby).

Niektórzy rodzice używają także zwykłych wacików kosmetycznych dostępnych w drogerii (te niestety mogą podrażniać skórę) lub kawałków miękkich materiałów (to rozwiązanie jest zdecydowanie najmniej higieniczne).

Od czasu do czasu do mycia do pielęgnacji buzi niemowlaka można również użyć emolientu  czy płynu micelarnego dla maluszków. Wystarczy nasączyć nim wacik i przemyć twarz dziecka. Płyn nie wymaga użycia wody, nie trzeba go spłukiwać.

Bardzo ważne jest, by pamiętać, że kosmetyki dla małych dzieci nie mogą być przypadkowe. To ważne, by były bezpieczne i delikatnie, przeznaczone dla niemowląt, posiadające atesty. Dzięki temu skutecznie zmywają zanieczyszczenia, ale nie zaburzają fizjologicznego stanu skóry.

Jak myć buzię niemowlaka?

Wystarczy zamoczony w czystej wodzie płatek kosmetyczny którym przeciera się delikatnie twarz dziecka: czoło, policzki i brodę, zawsze ruchami od wewnątrz do zewnątrz. Nie wolno zapomnieć o zakamarkach za uszami i pod brodą, gdzie często gromadzą się resztki ulanego pokarmu.

Gdy na buzi widoczne są zaschnięte plamki (np. pozostałości mleka po jedzeniu czy wydzielina w kącikach oczu), trzeba przyłożyć na chwilę namoczony wacik. Wówczas zaschnięta papka czy wydzielina namięknie i z łatwością będzie ją można zmyć. Nie wolno zeskrobywać jej paznokciem!

O czym pamiętać, myjąc buzię dziecka?

  • Miseczkę z wodą należy postawić z dala od nóżek i rączek dziecka.
  • Warto mieć pod ręką kilka płatków kosmetycznych, by móc je często wymieniać.
  • Namoczony w wodzie wacik należy dobrze wycisnąć, żeby woda nie dostała się do uszu maluszka.

Pielęgnacja oczu niemowlaka

Podczas pielęgnacji należy umyć również oczy malucha. Do tego celu również przydają się płatki kosmetycznenasączone czystą, ciepłą, przegotowaną wodą. Można również użyć soli fizjologicznej. Bardzo ważny jest kierunek przemywania oczek: od zewnętrznego do wewnętrznego kącika (czyli od uszka do noska).

O czym pamiętać?

  • Oczy należy przecierać jednym ruchem.
  • Do przemywania każdego oczka należy używać czystego wacika, inaczej możemy doprowadzić do infekcji oczu.

Higiena uszu niemowlaka

Myjąc buzię niemowlaka pamiętajmy o higienie uszu. Do tego celu nie wolno używać patyczków, poniewaz zbyt głęboko wsadzony patyczek może uszkodzić przewod słuchowy dziecka. Ponieważ pielęgnacja uszu niemowlaka ogranicza się do usuwania nadmiaru woskowiny z małżowiny, wystarczy delikatnie przetrzeć ich powierzchnię.

Jak pielęgnować nosek maluszka

Podczas pielęgnacji twarzy niemowlaka trzeba pamiętać także o nosku. Wprawdzie ten, dzięki błonie śluzowej, oczyszcza się sam w naturalny sposób, niemniej warto go wspierać. Co robić?

Namoczonym w ciepłej wodzie płatkiem kosmetycznym lub wacikiem trzeba przetrzeć nosek i przedsionki obu nozdrzy. Jeśli pojawia się w nim zaschniętą wydzielinę, należy ją delikatnie usunąć. Po usunięciu wydzieliny z noska można wpuścić po kropelce soli fizjologicznej, najlepiej z jednorazowych pojemniczków.

Do oczyszczania noska (jeżeli istnieje taka potrzba) można używać zarówno soli fizjologicznej (0,9% roztworu chlorku sodu), jak i roztworu wody morskiej lub preparatu w spreju dla najmłodszych (są oparte na soli fizjologicznej lub wodzie morskiej).

Jeśli dziecko ma katar, zamiast po gruszkę warto sięgnąć po urządzenie (aspiratory mechaniczne i elektryczne), które jest skuteczne, a nie trzeba go wkładać głęboko do noska.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: