Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka w domu jest bardzo emocjonującym, ale i stresogennym wydarzeniem. To zrozumiałe, że wielu rodziców po prostu sie jej boi. Aby sobie ułatwić zadanie, warto się do tego wydarzenia przygotować. O czym mowa?

Stanowisko kąpielowe do pierwszej kąpieli

Zanim przystąpicie do kąpieli niemowlaka, przygotujcie stanowisko kąpielowe i rzeczy potrzebne po wykąpaniu maluszka. Kiedy jedno z was będzie rozbierać dziecko do kąpieli, druga osoba niech przygotuje:

  • ubranka na zmianę,
  • pieluchę,
  • kosmetyki pielęgnacyjne,
  • ręcznik,
  • wanienkę i wodę do kąpieli.

Pamiętajcie o odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu, w którym odbędzie się kąpiel. Około 23 stopni Celsjusza jest temperaturą optymalną, ponieważ noworodki bardzo szybko się wyziębiają, szczególnie kiedy ich skóra jest mokra. Temperatura wody powinna być podobna do temperatury ciała, lub troszkę wyższa, czyli ok 37-38 st. C.

Jeśli waszym zdaniem dobrze jest położyć na dnie wanienki pieluchę tetrową – podłóżcie, ale nie zawijajcie dziecka w pieluszkę, bo namoczona momentalnie zrobi się zimna.

reklama

Jak myć dziecko?

Maleństwo należy wkładać do wanienki powoli i ostrożnie, trzymając je pewnie i stabilnie pod pośladkami i plecami, stopniowo zanurzając poszczególne części ciała – zaczynamy od pośladków, następnie nóżki, tułów i główkę. 

Po zanurzeniu w wodzie wyjmujemy dłoń spod pośladków, cały czas trzymając pod pleckami i pod pachą tak, żeby główka dziecka spoczywała na naszym przedramieniu, ale nie była mocno przygięta do klatki piersiowej.

Teraz powoli moczymy brzuszek – najpierw dotykając swoją mokrą dłonią, później lekko polewając z dłoni. Jeśli do wody dodaliście płyn, teraz delikatnie umyjcie ciało dziecka, zwracając szczególną uwagę na pachwiny, paszki i fałdki na szyi.

Kolejność mycia jest taka: od najczystszych części ciała do najbrudniejszych, czyli pupa jest myta na końcu.

Jeśli używasz mydła, namydl maluszka w powyższej kolejności i w tej samej kolejności spłucz mydło wodą z wanienki. Kiedy nabierzesz wprawy i odwagi, spróbuj odwrócić dziecko w wanience brzuszkiem do dołu, również trzymaj je pod pachą, kciuk jest na klatce piersiowej dziecka, pozostałe palce przechodzą pod pachą na plecki, bródka dziecka opiera się na twoim przedramieniu.

Jeśli dziecko się boi, delikatnie pogłaszcz je po brzuszku i w miarę sprawnie i szybko zakończ mycie – nie martw się, maluszek na pewno polubi kąpiel, teraz może być po prostu przestraszony, głodny lub jest mu zimno.

Co robić po pierwszej kąpieli?

Po wykąpaniu chwyć dziecko obiema dłońmi stabilnie i delikatnie – możesz chwycić je pod paszki podtrzymując z tyłu palcami wskazującymi główkę, albo tak jak niosłaś (-łeś) je do kąpieli, czyli pod plecki i pod pupę. Pierwszy chwyt jest stabilniejszy, gdyż mokre i śliskie dziecko nie ma szansy wygiąć się czy wyślizgnąć. Powoli połóż dziecko na przygotowanym wcześniej ręczniku i osusz jego ciałko raczej dotykając ręcznikiem niż trąc. Pamiętaj o dokładnym osuszeniu pachwin, szyi, uszu i wszelkich fałdek.

Po wytarciu przełóż malucha na suchą pieluchę tetrową lub ręcznik, osusz dokładnie pępuszek (jeśli jeszcze nie odpadł). Możesz posmarować dziecko oliwką lub balsamem. Następnie załóż mu pieluszkę, body lub koszulkę i przemyj buzię.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: