Jaka wanienka będzie najlepsza dla dziecka? Ranking

Jaka wanienka będzie najlepsza dla dziecka? Ranking

Wanienka to jeden z podstawowych atrybutów, w jaki muszą zaopatrzyć się młodzi rodzice. Dzisiejszym artykułem chciałam zadać sobie i Wam pytanie: czy wanienka wanience równa? Gdzie i w czym myć pociechę? Szczególnie tę najmniejszą, bo o ile starsze dziecko można posadzić pod prysznicem czy po prostu w naszej wannie – o tyle noworodka, z delikatnym kręgosłupem już nie.

Jak wybrać wanienkę, gdy producenci z każdym rokiem prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach a wachlarz wyboru staje się coraz większy?

Moim zdaniem najważniejsza jest funkcjonalność, ale postaram się w poniższym artykule przedstawić 10 typów wanienek, z którymi rodzice spotkają się od pierwszych dni po urodzeniu dziecka, abyście mogli wyrobić swoje własne zdanie.

Wanienki tradycyjne

Wanienki tradycyjne: spotkacie się z nimi najczęściej. Są popularne ze względu na swoją cenę i funkcjonalność. Produkty tego typu są często wyposażone w maty antypoślizgowe, ale nie można oczekiwać w nich specjalnych innowacji.

Typowa wanienka ma wymiary 80x54x24 cm i choć producenci z reguły nie określają do jakiego wieku dziecka jest ona przeznaczona, to ja swoich synków myłam w niej do około 12. miesiąca. 

Oczywiście jeśli dziecko jest mniejsze, można korzystać z niej dłużej. Wanienki tego typu można znaleźć od ok. 30 PLN. Zdjęcie: Tega Baby

Wanienki na stojaku

Wanienki na stojaku: można rozpatrywać to jako zupełnie inną kategorię wanienki tradycyjnej. Na stojaku można postawić klasyczną wanienkę (powyżej) i odciążyć plecy. Wszyscy znamy ten ból, prawda?

Ważne, aby sprawdzić czy nasza wanienka będzie pasowała do stojaka, ponieważ w zależności od producenta (wanny i stojaka – jeśli są różni), mogą mieć różne wymiary i specyfikacje.

Zdjęcie: Rotho Babydesign

 

reklama

Wanienki z odpływem

Wanienki z odpływem: imitująca tradycyjną wannę dla dorosłych. Po zakończonej kąpieli można wyjąć kurek i spuścić wodę. Jest to kolejna propozycja dla osób, które mają problemy z kręgosłupem lub po prostu nie mogą dźwigać.

Dodatkowym elementem są termometry, montowane w tego typu wanienkach.

Zdjęcie: Tega Baby

 

Komoda kąpielowa

Komoda kąpielowa: na której często montowane są wanienki z odpływem. Służą jako mebel, bo oprócz wanny mają przewijak oraz półki, które mogą służyć do umieszczenia na nich środków czystości.
Dodatkowo komody montowane są na kółkach, więc są bardzo mobilne i po zakończonej kąpieli można je łatwo przenieść do innego pomieszczenia.

Komody kąpielowe są bardzo funkcjonalne, ale ich główną wadą jest cena. Ponieważ łączą w sobie kilka akcesoriów, producenci słono sobie każą za nie płacić. Średnia cena wyposażonej komody kąpielowej to ok. 800-900 PLN.

Zdjęcie: CEBA

Krzesełko kąpielowe

Krzesełko kąpielowe: z reguły zrobione jest z miękkiej gumy z antypoślizgową powierzchnią i oparciem pod plecy. Zaletą jest niska cena – ok. 60 PLN, ale minusem jest stosunkowo niedługi czas korzystania z takiego produktu. Krzesełko kąpielowe dedykowane jest dzieciom między 6. a ok. 13 miesiącem życia, maksymalnie do wagi 14 kg.

Łatwe w użyciu – wstawia się je do wanny, a po kąpieli wystarczy spłukać. Krzesełko nie potrzebuje dodatkowych akcesoriów.

Zdjęcie: Thermobaby

 

Wanienki dmuchane (podróżne)

Wanienki dmuchane /podróżne/: polecane są szczególnie rodzicom podróżującym często ze swoimi dziećmi. Sama ze swoim starszym synem, który miał ledwo rok, wyruszyłam do Meksyku, a podczas wyjazdu nocowałam z nim w różnych miejscach. W niektórych nie było standardowej wanny ani nawet prysznica i wtedy z pomocą przychodziła mi dmuchana wanienka.

reklama

Ważne, aby przy noworodku miała ona odpowiednie wkładki. A przy starszych dzieciach – jak moje – zwracałam uwagę na matę antypoślizgową. Wadą jest to, że codziennie trzeba wannę dmuchać, ale przynajmniej można potrenować płuca:).

Zdjęcie: Tomy

Wiaderko do kąpieli

Wiaderko do kąpieli: podstawową zaletą takiego wiaderka jest to, że można go używać od pierwszych dni życia dziecka do niemal trzech lat. Jest idealnym przedmiotem zarówno dla małej i dużej łazienki. Przede wszystkim jest bardzo wygodne i bezpieczne dla dziecka. Dziecko do ramion zanurzone jest w wodzie, dzięki czemu nie wychładza się.

Wiaderko nie zajmuje dużo miejsca, jest lekkie, nawet z wodą. Można je łatwo zabrać ze sobą, gdy się wyjeżdża.

 

Ważne, aby wybrać wykonane z przezroczystego tworzywa. Dzięki temu widzimy dokładnie, co dzieję się z dzieckiem z każdej pozycji. W zależności od modelu kosztuje ok. 80-100 PLN. Zdjęcie: KinderSafe

Wanienka do umywalki

Wanienka do umywalki: choć bardziej można określić ją mianem „podkładki” lub stelaża. Pozwala na szybkie opłukanie dziecka pod kranem.

Niewątpliwą zaletą jest elastyczność – dopasowuje się niemal do każdej umywalki lub nawet zlewu. Niestety wystarcza tylko na ok. 8 pierwszych miesięcy życia. Kosztuje około 180 PLN.

Zdjęcie: PUJ

reklama

Wanienka składana

Wanienka składana: idealna w podróży! Sama często zabierałam ją ze sobą, gdyż nie zajmuje wiele miejsca i jest praktyczna (choć niewygodna w używaniu).

Wanienka ma kształt pudełka i składa się na płasko. Poza tym jest bardzo lekka i łatwo można z niej opróżnić wodę (ma wmontowany korek). Koszt to około 150 PLN.

Zdjęcie: Summer Infant

Wanienki montowane na wannie

Wanienki montowane na wannie: kompatybilne ze standardowymi wannami dla dorosłych. Nadają się do montażu w zakresie otworu 52-56 cm. Koszt to około 70 PLN.

Zdjęcie: TEGA BABY

A Wy co myślicie? Która z wanienek spełnia u Was wiodącą rolę? Może macie inne, sprawdzone modele, o których ja nie napisałam? Zapraszam do dzielenia się uwagami w komentarzach.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Pielęgnacja delikatnej skóry niemowląt podczas upałów

Pielęgnacja delikatnej skóry niemowląt podczas upałów

Treść powstała we współpracy z partnerem (*)

Upał daje się wszystkim we znaki, także najmłodszym dzieciom. Czy patrząc na zgrzane niemowlę,…   Więcej

Krzesełko dla niemowlaka - jakie wybrać?

Krzesełko dla niemowlaka - jakie wybrać?

Dziecko zaczyna samodzielnie siadać zaraz w okolicy szóstego-siódmego miesiąca życia. Wtedy też rodzice…   Więcej

15 gadżetów na majówkę z niemowlakiem

15 gadżetów na majówkę z niemowlakiem

Majówka to taki specjalny okres, na który wszyscy czekamy. Chyba każdy myśli wtedy o wypoczynku na…   Więcej

Jaki wózek dla fit mamy?  Modele do biegania

Jaki wózek dla fit mamy? Modele do biegania

Jaki wózek powinna kupić fit mama, która ze swoim maluchem chce spędzać czas aktywnie? Zdecydowanie wózek…   Więcej

X-Fly – mały wózek o wielkich możliwościach

X-Fly – mały wózek o wielkich możliwościach

artykuł sponsorowany (*)

X-Fly to ultra lekki, kompaktowy i sprytny wózek, który zachwyca swoją funkcjonalnością. Jest komfortowy…   Więcej

Jak wybrać materac dla niemowlaka

Jak wybrać materac dla niemowlaka

"Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, aż się zepsujesz…”. Słynna fraszka Jana…   Więcej

reklama