Jaka wanienka będzie najlepsza dla dziecka? Ranking

Jaka wanienka będzie najlepsza dla dziecka? Ranking

Wanienka to jeden z podstawowych atrybutów, w jaki muszą zaopatrzyć się młodzi rodzice. Dzisiejszym artykułem chciałam zadać sobie i Wam pytanie: czy wanienka wanience równa? Gdzie i w czym myć pociechę? Szczególnie tę najmniejszą, bo o ile starsze dziecko można posadzić pod prysznicem czy po prostu w naszej wannie – o tyle noworodka, z delikatnym kręgosłupem już nie.

Jak wybrać wanienkę, gdy producenci z każdym rokiem prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach a wachlarz wyboru staje się coraz większy?

Moim zdaniem najważniejsza jest funkcjonalność, ale postaram się w poniższym artykule przedstawić 10 typów wanienek, z którymi rodzice spotkają się od pierwszych dni po urodzeniu dziecka, abyście mogli wyrobić swoje własne zdanie.

Wanienki tradycyjne

Wanienki tradycyjne: spotkacie się z nimi najczęściej. Są popularne ze względu na swoją cenę i funkcjonalność. Produkty tego typu są często wyposażone w maty antypoślizgowe, ale nie można oczekiwać w nich specjalnych innowacji.

Typowa wanienka ma wymiary 80x54x24 cm i choć producenci z reguły nie określają do jakiego wieku dziecka jest ona przeznaczona, to ja swoich synków myłam w niej do około 12. miesiąca. 

Oczywiście jeśli dziecko jest mniejsze, można korzystać z niej dłużej. Wanienki tego typu można znaleźć od ok. 30 PLN. Zdjęcie: Tega Baby

Wanienki na stojaku

Wanienki na stojaku: można rozpatrywać to jako zupełnie inną kategorię wanienki tradycyjnej. Na stojaku można postawić klasyczną wanienkę (powyżej) i odciążyć plecy. Wszyscy znamy ten ból, prawda?

Ważne, aby sprawdzić czy nasza wanienka będzie pasowała do stojaka, ponieważ w zależności od producenta (wanny i stojaka – jeśli są różni), mogą mieć różne wymiary i specyfikacje.

Zdjęcie: Rotho Babydesign

 

reklama

Wanienki z odpływem

Wanienki z odpływem: imitująca tradycyjną wannę dla dorosłych. Po zakończonej kąpieli można wyjąć kurek i spuścić wodę. Jest to kolejna propozycja dla osób, które mają problemy z kręgosłupem lub po prostu nie mogą dźwigać.

Dodatkowym elementem są termometry, montowane w tego typu wanienkach.

Zdjęcie: Tega Baby

 

Komoda kąpielowa

Komoda kąpielowa: na której często montowane są wanienki z odpływem. Służą jako mebel, bo oprócz wanny mają przewijak oraz półki, które mogą służyć do umieszczenia na nich środków czystości.
Dodatkowo komody montowane są na kółkach, więc są bardzo mobilne i po zakończonej kąpieli można je łatwo przenieść do innego pomieszczenia.

Komody kąpielowe są bardzo funkcjonalne, ale ich główną wadą jest cena. Ponieważ łączą w sobie kilka akcesoriów, producenci słono sobie każą za nie płacić. Średnia cena wyposażonej komody kąpielowej to ok. 800-900 PLN.

Zdjęcie: CEBA

Krzesełko kąpielowe

Krzesełko kąpielowe: z reguły zrobione jest z miękkiej gumy z antypoślizgową powierzchnią i oparciem pod plecy. Zaletą jest niska cena – ok. 60 PLN, ale minusem jest stosunkowo niedługi czas korzystania z takiego produktu. Krzesełko kąpielowe dedykowane jest dzieciom między 6. a ok. 13 miesiącem życia, maksymalnie do wagi 14 kg.

Łatwe w użyciu – wstawia się je do wanny, a po kąpieli wystarczy spłukać. Krzesełko nie potrzebuje dodatkowych akcesoriów.

Zdjęcie: Thermobaby

 

Wanienki dmuchane (podróżne)

Wanienki dmuchane /podróżne/: polecane są szczególnie rodzicom podróżującym często ze swoimi dziećmi. Sama ze swoim starszym synem, który miał ledwo rok, wyruszyłam do Meksyku, a podczas wyjazdu nocowałam z nim w różnych miejscach. W niektórych nie było standardowej wanny ani nawet prysznica i wtedy z pomocą przychodziła mi dmuchana wanienka.

reklama

Ważne, aby przy noworodku miała ona odpowiednie wkładki. A przy starszych dzieciach – jak moje – zwracałam uwagę na matę antypoślizgową. Wadą jest to, że codziennie trzeba wannę dmuchać, ale przynajmniej można potrenować płuca:).

Zdjęcie: Tomy

Wiaderko do kąpieli

Wiaderko do kąpieli: podstawową zaletą takiego wiaderka jest to, że można go używać od pierwszych dni życia dziecka do niemal trzech lat. Jest idealnym przedmiotem zarówno dla małej i dużej łazienki. Przede wszystkim jest bardzo wygodne i bezpieczne dla dziecka. Dziecko do ramion zanurzone jest w wodzie, dzięki czemu nie wychładza się.

Wiaderko nie zajmuje dużo miejsca, jest lekkie, nawet z wodą. Można je łatwo zabrać ze sobą, gdy się wyjeżdża.

 

Ważne, aby wybrać wykonane z przezroczystego tworzywa. Dzięki temu widzimy dokładnie, co dzieję się z dzieckiem z każdej pozycji. W zależności od modelu kosztuje ok. 80-100 PLN. Zdjęcie: KinderSafe

Wanienka do umywalki

Wanienka do umywalki: choć bardziej można określić ją mianem „podkładki” lub stelaża. Pozwala na szybkie opłukanie dziecka pod kranem.

Niewątpliwą zaletą jest elastyczność – dopasowuje się niemal do każdej umywalki lub nawet zlewu. Niestety wystarcza tylko na ok. 8 pierwszych miesięcy życia. Kosztuje około 180 PLN.

Zdjęcie: PUJ

reklama

Wanienka składana

Wanienka składana: idealna w podróży! Sama często zabierałam ją ze sobą, gdyż nie zajmuje wiele miejsca i jest praktyczna (choć niewygodna w używaniu).

Wanienka ma kształt pudełka i składa się na płasko. Poza tym jest bardzo lekka i łatwo można z niej opróżnić wodę (ma wmontowany korek). Koszt to około 150 PLN.

Zdjęcie: Summer Infant

Wanienki montowane na wannie

Wanienki montowane na wannie: kompatybilne ze standardowymi wannami dla dorosłych. Nadają się do montażu w zakresie otworu 52-56 cm. Koszt to około 70 PLN.

Zdjęcie: TEGA BABY

A Wy co myślicie? Która z wanienek spełnia u Was wiodącą rolę? Może macie inne, sprawdzone modele, o których ja nie napisałam? Zapraszam do dzielenia się uwagami w komentarzach.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: