Mleko matki niesamowicie wpływa na florę bakteryjną dzieci. Badania

Mleko matki niesamowicie wpływa na florę bakteryjną dzieci. Badania

Naukowcy z UCLA sprawdzili, jak karmienie piersią wpływa na florę bakteryjną noworodków

Badanie opublikowane w poniedziałek 8 maja w JAMA Pediatrics wykazało, że 30 % korzystnych bakterii w jelitach dziecka pochodzi bezpośrednio z mleka matki, a dodatkowe 10 % ze skóry wokół brodawki sutkowej.

Co więcej, niemowlęta, które są karmione piersią nawet po rozszerzeniu diety, nadal czerpią korzyści z mleka kobiecego, które wspiera rozwój „dobrej flory bakteryjnej”.

Czy wiecie, że bakterie jelitowe osób karmionych piersią w porównaniu z osobami, którym podawano mieszanki  różni się w okresie niemowlęctwa, ale także w wieku dorosłym?

Po urodzeniu korzystne bakterie pochodzące od matki i środowiska zewnętrznego kolonizują jelita noworodków i niemowląt, ułatwiając im trawienie pokarmu, a jednocześnie uczą system immunologiczny dziecka rozpoznawać bakteryjnych sojuszników i wrogów.

reklama

"Mleko jest tym niezwykłym płynem, który przez miliony lat ewolucji rozwinął się, aby wzmacniać  układ odpornościowy dzieci “ - powiedziała Grace Aldrovandi, autorka badania.

Wcześniejsze badania wykazały, że zrównoważona flora bakteryjna jest kluczowym czynnikiem wpływającym na podatność ludzi na choroby immunologiczne. Na przykład dzieci, u których rozwinęła się cukrzyca typu 1 wykazują nieprawidłowości w mikrobiomach jelita.

Co więcej, wygląda na to, że zdrowe jelita stanowią ochronę przed alergiami, astmą, otyłością czy chorobami układu oddechowego. Zmniejszają również ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej oraz wspierają rozwój układu immunologicznego dzieci.

reklama

"Doceniamy coraz bardziej to, jak bakterie, szczególnie jelitowe, pomagają chronić zdrowie ludzi", powiedziała Aldrovandi.

W eksperymencie wzięło udział 107 mam i niemowląt. Badano zawartość mikrobiologiczną mleka matki, skórę wokół jej sutków oraz stolce dzieci. Bakterie w stolcu niemowląt karmionych piersią były podobne do tych znajdujących się w mleku ich mam, stąd pewność, że zostały dostarczane podczas karmienia piersią.Naukowcy podkreślają, że badanie stanowi dowód na obecne zalecenia dotyczące wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze sześć miesięcy i kontynuowania go do 12. miesiąca życia maluszka.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: