Jak dbać o skórę małego dziecka?

Jak dbać o skórę małego dziecka?

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego skóra maluchów wymaga troski i szczególnej pielęgnacji, no i co to właściwie oznacza? Jak dbać o skórę dziecka, by była w dobrej kondycji i zachwycała – niczym pupa niemowlaka z popularnego powiedzenia – swą gładkością i miękkością?

Dlaczego skóra małego dziecka wymaga specjalnej troski i pielęgnacji?

Skóra najmłodszych stale się rozwija, od okresu płodowego aż do 3. roku życia. Dopiero wtedy zaczyna przypominać skórę dorosłego - zarówno swoją budową, jak i sposobem funkcjonowania. To właśnie jej niedojrzałość w pierwszych latach życia sprawia, że jest mniej odporna na podrażnienia i uszkodzenia - nie potrafi dostatecznie bronić się przed działaniem czynników zewnętrznych.

Skóra maluchów jest bardzo delikatna i wrażliwa także dlatego, że jest nawet do 30% cieńsza od skóry dorosłego, a pokrywający ją płaszcz lipidowy nie jest wystarczająco szczelny, żeby stanowić skuteczną barierę ochronną. Skóra szybciej traci przez to nawilżenie i jest bardziej podatna na wysuszenie. To wszystko sprawia, że by utrzymać ją w dobrej kondycji należy otoczyć ją specjalną troską i zadbać o optymalną pielęgnację.

Jak dbać o skórę dziecka

Pielęgnując skórę dziecka musimy myśleć nie tylko o jej dokładnym oczyszczeniu bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry, ale także o nawilżeniu i odżywieniu.

Codzienna pielęgnacja to nie tylko higiena, ale również zabiegi, które sprawiają, że skóra jest zdrowa, miękka i nawilżona. Nie mniej ważne, zwłaszcza w kontekście niemowląt, jest zapobieganie pieluszkowemu zapaleniu skóry.

reklama

Podstawa to odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne

Do pielęgnacji delikatnej i wymagającej skóry malucha należy używać produktów, które są przeznaczone dla najmłodszych. Nie mogą to być kosmetyki uniwersalne, dla całej rodziny bądź przypadkowe.

Te, na które warto się zdecydować są stworzone z myślą o najmłodszych. Powinny być łagodne i bezpieczne, o bogatym składzie i o neutralnym pH. Muszą być przebadane dermatologicznie – posiadać rekomendacje lekarzy. Nie mogą zawierać szkodliwych substancji czy alergenów, które mogłyby skórze szkodzić, podrażniając ją bądź wysuszając.

Do codziennej pielęgnacji skóry malucha warto stosować sprawdzone kosmetyki. Przydadzą się: emulsja do mycia ciała i włosów lub kostka myjąca i szampon, krem przeciw odparzeniom lub balsam do ciała.

Kąpiel – codzienny rytuał

Nie ma jednej, obowiązującej reguły, która mówi, jak często należy kąpać dziecko. Niektórzy rodzice robią to codziennie, inni nieco rzadziej, w międzyczasie przemywając ciało dziecka mokrymi myjkami bądź chusteczkami nawilżanymi. Jedno jest pewne – z częstotliwością kąpieli, ich długością i wysoką temperaturą wody nie należy przesadzać.

Do kąpieli i mycia ciała malucha najlepiej wybrać hipoalergiczną emulsję do ciała i włosów, która nie szczypie w oczy i jest łagodna dla skóry. Alternatywną opcją, która również ma swoich zwolenników jest szampon i kostka myjąca lub żel do mycia ciała. Olejek lub emulsję można dodać także do wody w wanience.

To, co przy kąpieli nie mniej ważne, to temperatura – tak wody i jak pomieszczenia. Warto zadbać również o komfort i bezpieczeństwo dziecka – na dno wanienki najlepiej położyć pieluszkę, by zapobiec poślizgnięciu się i ograniczyć kontakt skóry z plastikiem, który może być dla dziecka nieprzyjemny. Należy też mieć w zasięgu ręki niezbędne akcesoria, by uniknąć nerwowych poszukiwań i stresujących sytuacji. Ważne, by podczas przenoszenia dziecka do wanienki, a także podczas kąpieli, asekurować główkę, podtrzymując ją wolną ręką.

Buzię dziecka najlepiej przemyć, jeszcze przed kąpielą, wacikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie. Po kąpieli zaś ciało maluszka należy dokładnie osuszyć miękkim ręcznikiem (trzeba pamiętać o pachwinach, przestrzeniach między paluszkami i w fałdkach). Nie należy trzeć skóry dziecka.

Po każdej kąpieli skóra malucha może tracić nawilżenie aż do pięciu razy szybciej niż u osoby dorosłej, dlatego by zapobiec utracie wody z naskórka należy zadbać o pielęgnację nawilżającą. Ponieważ rozgrzana skóra świetnie wchłania składniki odżywcze, właśnie po kąpieli warto wetrzeć w nią balsam, wykonując delikatny masaż.

reklama

Sucho i czysto pod pieluszką

Maluszkowi trzeba też często zmieniać zabrudzoną pieluszkę, delikatnie oczyszczać skórę narażoną na kontakt z moczem i kałem za pomocą wacików zwilżonych w ciepłej wodzie lub chusteczek nawilżanych oraz zabezpieczać ją przed podrażnieniami, stosując kremy przeznaczone do pielęgnacji pupy.

Sprawdzonym sposobem na uniknięcie odparzeń jest też wietrzenie pośladków (po zmianie pieluszki pozwól dziecku poleżeć przez kilka minut z gołą pupą). W przypadku pojawienia się jakichkolwiek zmian należy sięgać po specjalne kremy (np. z tlenkiem cynku).

Czy wiesz, że nie wolno przesadzać z ilością stosowanych kosmetyków, a także używać tłustych kosmetyków razem z pudrem czy zasypką?

Gdy idziemy na spacer

Ponieważ skóra twarzy malucha jest szczególnie wrażliwa, łatwiej ulega odmrożeniu, podrażnieniu czy poparzeniu słonecznemu, to na spacerze, niezależnie od pogody, buzia dziecka powinna być posmarowana kremem (a podczas ekspozycji na słońce – kosmetykiem pokryj całe ciało). Krem „na zimę” nie powinien zawierać wody, zaś krem „na lato” musi obowiązkowo posiadać filtry UVA i UVB. Tak przygotowana skóra maluszka jest przygotowana na kontakt z czynnikami zewnętrznymi.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: