Jak dbać o skórę małego dziecka?

Jak dbać o skórę małego dziecka?

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego skóra maluchów wymaga troski i szczególnej pielęgnacji, no i co to właściwie oznacza? Jak dbać o skórę dziecka, by była w dobrej kondycji i zachwycała – niczym pupa niemowlaka z popularnego powiedzenia – swą gładkością i miękkością?

Dlaczego skóra małego dziecka wymaga specjalnej troski i pielęgnacji?

Skóra najmłodszych stale się rozwija, od okresu płodowego aż do 3. roku życia. Dopiero wtedy zaczyna przypominać skórę dorosłego - zarówno swoją budową, jak i sposobem funkcjonowania. To właśnie jej niedojrzałość w pierwszych latach życia sprawia, że jest mniej odporna na podrażnienia i uszkodzenia - nie potrafi dostatecznie bronić się przed działaniem czynników zewnętrznych.

Skóra maluchów jest bardzo delikatna i wrażliwa także dlatego, że jest nawet do 30% cieńsza od skóry dorosłego, a pokrywający ją płaszcz lipidowy nie jest wystarczająco szczelny, żeby stanowić skuteczną barierę ochronną. Skóra szybciej traci przez to nawilżenie i jest bardziej podatna na wysuszenie. To wszystko sprawia, że by utrzymać ją w dobrej kondycji należy otoczyć ją specjalną troską i zadbać o optymalną pielęgnację.

Jak dbać o skórę dziecka

Pielęgnując skórę dziecka musimy myśleć nie tylko o jej dokładnym oczyszczeniu bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry, ale także o nawilżeniu i odżywieniu.

Codzienna pielęgnacja to nie tylko higiena, ale również zabiegi, które sprawiają, że skóra jest zdrowa, miękka i nawilżona. Nie mniej ważne, zwłaszcza w kontekście niemowląt, jest zapobieganie pieluszkowemu zapaleniu skóry.

Podstawa to odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne

Do pielęgnacji delikatnej i wymagającej skóry malucha należy używać produktów, które są przeznaczone dla najmłodszych. Nie mogą to być kosmetyki uniwersalne, dla całej rodziny bądź przypadkowe.

Te, na które warto się zdecydować są stworzone z myślą o najmłodszych. Powinny być łagodne i bezpieczne, o bogatym składzie i o neutralnym pH. Muszą być przebadane dermatologicznie – posiadać rekomendacje lekarzy. Nie mogą zawierać szkodliwych substancji czy alergenów, które mogłyby skórze szkodzić, podrażniając ją bądź wysuszając.

Do codziennej pielęgnacji skóry malucha warto stosować sprawdzone kosmetyki. Przydadzą się: emulsja do mycia ciała i włosów lub kostka myjąca i szampon, krem przeciw odparzeniom lub balsam do ciała.

reklama

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: