Jak dbać o pierwsze ząbki?

Jak dbać o pierwsze ząbki dziecka? Kiedy zacząć pielęgnować mleczaki malucha?

Jak dbać o pierwsze ząbki?

Jak dbać o pierwsze ząbki dziecka, by jak najdłużej były zdrowe i ładne? Najważniejsza jest prawidłowa higiena, wizyty u stomatologa, a także unikanie sytuacji, które stwarzają ryzyko rozwinięcia się próchnicy. Kiedy zacząć dbać o mleczaki malucha? Co jest ważne?

Kiedy zacząć dbać o zęby dziecka?

Nie każdy o tym wie, ale o higienę jamy ustnej należy dbać od pierwszych dni życia małego człowieka. Nie należy z tym czekać do momentu, aż pojawią się pierwsze zęby.

- O higienę jamy ustnej dziecka powinnaś zacząć dbać już w okresie noworodkowym (tzn. od 1. miesiąca życia). Oczyszczanie buzi uchroni malucha przed „pleśniawkami” (czyli grzybicą jamy ustnej), a ząbki mleczne przed próchnicą. – tłumaczy prof. dr hab. med. Barbara Adamowicz-Klepalska, Konsultant Krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. źródło

Jak czyścić dziąsła?

Kiedy maluszek nie ma jeszcze zębów, najlepiej byłoby, byś po każdym karmieniu delikatnie oczyszczała dziąsła i język maluszka - zwilżoną, nałożoną na palce gazą. To zapobiega zaleganiu pokarmu w zachyłkach jamy ustnej i powstawaniu pleśniawek, ale także oswaja smyka z zabiegami higienicznymi wewnątrz jego buźki.

Pamiętaj, że próchnica zębów jest chorobą zakaźną – nie wolno oblizywać łyżeczek i smoczków dzieci!

Jak dbać o pierwsze ząbki?

Gdy dziecko ma już pierwsze ząbki, możesz zacząć używać specjalnej silikonowej nakładki (z wypustkami lub bez) – pamiętaj tylko o tym, by po każdym użyciu ją wyparzyć. Powierzchnie dziąseł i zębów oczyszczaj poziomo -  to także świetny masaż dla dziąseł, które sprawiają ból podczas ząbkowania. Używaj pasty bez fluoru, w ilościach minimalnych. Pamiętaj, by resztki pasty koniecznie usunąć wilgotnym gazikiem nawiniętym na palec.

Ważne! W nocy nie podawaj maluchowi do picia słodkich napojów – unikniesz tzw. próchnicy butelkowej.

Jak myć ząbki?

Kiedy maluszek ma już kilka ząbków, a jego dieta składa się już nie tylko z mleka, kup szczoteczkę – koniecznie dostosowaną do wieku dziecka. Jaka powinna być pierwsza szczoteczka dla niemowlaka?

Szczoteczka powinna mieć niewielką główkę i wygodny uchwyt, który pozwoli ci na łatwe manewrowanie szczoteczka w buzi dziecka. (Jeśli twoje dziecko ogólnie cieszy się dobrym zdrowiem, ale skończywszy roczek nie ma jeszcze zębów, nie martw się, niektóre maluchy muszą na nie poczekać aż do 15 – 18 miesiąca życia.)

Szczoteczkę wymieniaj przy pierwszych objawach zużycia (gdy tylko włosie wyda ci się spłaszczone lub pogięte).

Pasta do zębów

Kiedy zęby już się pojawią, rozpocznij szczotkowanie. Używaj samej wody lub minimalnej ilości pasty do zębów dla niemowląt – to bardzo ważne!

Zaopatrz się w specjalnąpastę dla niemowląt bez fluoru, a potem małych dzieci. To ważne, bowiem połykanie pasty nie przeznaczonej dla maluszków – co dzieci robią nagminnie - może prowadzić do przedawkowania fluoru, a w konsekwencji do obniżonej mineralizacji i przebarwienia zębów stałych.

Nie przesadzaj z ilością pasty, jaką nakładasz na szczoteczkę – jej ilość to wielkość połowy dziecięcego paznokcia. Ząbki myj maluchowi dwa razy dziennie – po śniadaniu i przed snem.

Na tym etapie przerwy między ząbkami są na tyle duże, że nitkowanie ich nie jest jeszcze konieczne. Zresztą, nie udowodniono, że używanie nitki dentystycznej przy czyszczeniu zębów małych dzieci ma znaczący wpływ na poprawę stanu ich uzębienia. Niemniej, dentyści zalecają nitkowanie, kiedy zęby do siebie przylegają i trudno je dokładnie umyć szczoteczką.

U dzieci, które jeszcze nie ukończyły 4. roku życia, nie należy stosować płynów do płukania ust, ponieważ dziecko w tym wieku nie umie jeszcze płukać ust i wypluwać płynu. Potem, gdy dziecko jest starsze, ucz je myć ząbki samodzielnie, ale staraj się asystować jak najdłużej.

Ile razy dziennie myć ząbki dziecku?

Dwa razy dziennie delikatnie szczotkuj wszystkie nowe ząbki dziecka z każdej strony, a jeśli dziecko nie protestuje, masuj szczoteczka także język, by usunąć bakterie namnażające się w jamie ustnej i powodujące nieświeży oddech. Po szczotkowaniu nie ma potrzeby płukania ust, gdyż ilość użytej pasty jest niewielka.

Wizyty u dentysty

Raz na pół roku odwiedzajcie gabinet stomatologiczny, nawet jeśli wydaje ci się, że wszystkie ząbki są zdrowe. Takie wizyty to nie tylko gwarancja fachowej opieki, ale i oswajanie maluszka z fotelem dentystycznym.

Na pierwszą wizytę u dentysty wybierz się po wyrżnięciu się pierwszych zębów mlecznych, najlepiej przed ukończeniem 1. roku życia. Wizyty profilaktyczne i leczenie małego dziecka u dentysty są finansowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pierwsze zęby - o czym pamiętać?

Aby zęby były zdrowe, należy pamiętać o kilku kwestiach. Co jest ważne?

  • Podając dziecku smoczek, wybieraj smoczek ortodontyczny.
  • Nie wolno zamaczać smoczka w słodkich roztworach. Cukier sprzyja rozwojowi bakterii, które powodują próchnicę.
  • Po wprowadzeniu pokarmów uzupełniających serwuj dziecku pełne porcje, jednocześnie unikaj dokarmiania między posiłkami, szczególnie w nocy. Pokarmy uzupełniające warto podawać łyżeczką lub z kubeczka, a nie z butelki ze smoczkiem.
  • Do picia podawaj maluchowi niesłodzone płyny, najlepiej wodę, szczególnie pomiędzy posiłkami.
  • Po wyrżnięciu zębów nie należy zostawiaj dziecku butelki do zasypiania, zwłaszcza z mlekiem lub słodkim płynem.
  • Nie wolno oblizywać smoczka. Nie należy całować dziecka w usta. Dlaczego? W ten sposób można wprowadzić do buzi dziecka bakterie, które odpowiadają za rozwój próchnicy zębów oraz innych chorób, a także grzyby wywołujące grzybicę jamy ustnej (tzw. pleśniawki).

Zęby mleczne są ważne

O zęby mleczne trzeba dbać. Czyścić, szczotkować, regularnie chodzić do dentysty i leczyć próchnicę. W przeciwnym wypadku rozwinie się bardzo nasilona (tzw. kwitnąca) próchnica zębów mlecznych, a buzię dziecka zasiedlą szkodliwe bakterie, co zagraża rozwojem próchnicy w zębach stałych i nieprawidłowym uzębieniem w wieku dorosłym. – przekonuje prof. dr hab. med. Barbara Adamowicz-Klepalska.

Zęby mleczne są ważne. Jeśli maluszek straci je zbyt wcześnie to te, które pozostały, mogą nie zostawić miejsca dla zębów stałych. Ponadto próchnica jest przyczyną bólu, a bakterie mogą prowadzić do zakażenia organizmu. Ponadto chorób rzutuje na stan jamy ustnej i uzębienia w przyszłości.

Z wielu badań wynika, że wczesna kolonizacja jamy ustnej przez bakterie kariogenne Streptococcus mutans jest głównym czynnikiem ryzyka zarówno próchnicy wczesnego dzieciństwa, jak i przyszłej próchnicy zębów stałych, a zasiedlenie jamy ustnej w 1. roku życia przez paciorkowce próchniczotwórcze jest czynnikiem prognozującym rozwój próchnicy w późniejszych latach życia. źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: