Zęby mleczne a zęby stałe

Zęby mleczne a zęby stałe

Każdy człowiek ma dwa rodzaje zębów: mleczne i stałe. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się w wieku niemowlęcym, zęby stałe dopiero koło siódmego roku życia. A tzw. zęby mądrości mogą w ogóle się nie wyrznąć. Co warto wiedzieć na temat zębów?

Choć rodzimy się z zawiązkami zębów obydwu typów, pierwsze pojawiają się zęby mleczne - wyrzynają się od szóstego do trzydziestego miesiąca życia. Jest ich w sumie dwadzieścia - po dziesięć w szczęce i żuchwie. Ze względu na kształt oraz wykonywaną czynność, dzielą się na trzy grupy: siekacze (jest ich 8), kły (w liczbie 4) i trzonowce (w sumie 8). Ich wypadanie następuje - z reguły - w okresie między szóstym a trzynastym rokiem życia (w pewnym momencie w jamie ustnej znajdują się i zęby mleczne, i stałe). Niekiedy zęby mleczne zostają na całe życie.

Zęby mleczne a stałe różnice

Zęby mleczne, nazywane pierwszym pokoleniem zębów, przypominają kształtem zęby stałe, jednak nieco się od nich różnią. Korzenie mleczaków są mniejsze i cieńsze, a także bardziej proste. Mają cieńszą warstwę szkliwa i zębiny, a ich szkliwo jest słabiej zmineralizowane. Mają kolor mleczno-biały, a zęby stałe wydają się być przy nich kremowe.

Zęby mleczne cechują się ruchomością fizjologiczną - przed wypadnięciem są rozchwiane. Zawiązki zębów stałych zajmują we wspólnym zębodole co "mleczaki", a są od nich oddzielone przegrodą kostną. Przed okresem wymiany zębów rozpoczyna się niszczenie przegrody kostnej i korzeni zębów mlecznych, co powoduje ich wypadanie. W miejscu zęba mlecznego pojawia się ząb stały. Proces wyrastania zębów stałych kończy się około trzynastego roku życia.

Pamiętajmy, że zepsute zęby mleczne to nie tylko problem estetyczny, a próchnica to poważny problem. Stan "mleczaków" ma wpływ na zęby stałe, dlatego ważne jest, by dbać o nie, a także leczyć stomatologicznie. Owa troska to - bez dwóch zdań - inwestycja w zdrowe i piękne zęby stałe, te na całe życie.
mzb

reklama

Kiedy pojawiają się i wypadają kolejne zęby

Kiedy  wprowadzić pastę do zębów z fluorem?

Przez lata trwały dyskusje, czy najmłodsi powinni używać past z fluorem.  Wiadomo, że to kluczowa substancja w zapobieganiu próchnicy, bo hamuje bakterie wytwarzające kwas i tym samym osłabiające szkliwo. Z drugiej strony nadmiar tego pierwiastka prowadzi do fluorozy. Objawia się ona kredowymi przebarwieniami na zębach a w konsekwencji powoduje kruchość szkliwa. Jednak nowe wytyczne mówią, jak prawidłowo używać pas z fluorem.

Dzieci, które nie połykają już pasty (2-3 latki) może stosować pastę z dawką fluoru wynoszącą około 250-300 ppm (dane o zawartości pierwiastka znajdują się na opakowaniu). Koło 7-8. roku życia może zacząć myć zęby zwyczajną pastą dla dorosłych.

 “Fluor, tak jak witaminy i wiele innych leków, stosowany w nadmiarze może być szkodliwy. Ważne, żeby używać tego związku w taki sposób, aby to było bezpieczne dla dziecka.

Kiedy myjemy zęby pastą, która zawiera dużą ilość jonów fluoru, musimy bardzo ograniczyć ilość pasty, ponieważ stężenie jonów jest ważniejsze od jej ilości. Jeżeli te zasady będą przestrzegane, nie ma żadnego zagrożenia” – dr hab. nauk med. Dorota Olczak-Kowalczyk, kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Jak zapobiegać próchnicy:

  • Należy unikać czestego spożywania produktów spożywczych z cukrem,
  • Czyścić zęby przynajmniej 2 razy dziennie, 

  • Używać oprócz pasty i szczoteczki, także płynów do płukania i nici dentystycznych
  • Regularnie chodzić do stomatologa

Jak prawidłowo szczotkować szęby

Dzieci w wieku przedszkolnym zmogą korzystać z dwóch technik:

  1. szorowania (najprostsza)
  2. ruchów okrężnych


Przed myciem zębów dziecko powinno przepłukać buzię. Później szczotkowac zewnętrzną powierzchnię zębów (od tylnych do przednich).

Jeśli stosujecie metodę szorowania ruchy szczoteczki powinny byc poziome. W technice drugiej trzeba robić ruchy okrężne, tak jakby rysowało się kółeczka.

Kolejny krok (dla obu technik) to szerokie otwarcie buzi i szczotkowanie wewnętrznych powierzchni zębów. Należy wykonywać ruchy wymiatające w kierunku od dziąseł, najpierw dla zębów górnych, później dolnych.

Na koniec okrężnymi ruchami czyści się powierzchnie żujące zębów.

Dzieci powinny mieć szczotkowane zęby (samodzielnie lub przed dorosłego opiekuna) przez ok. 2-3 min. Po wieczornym myciu dziecko nie powinno już nic jeść ani pić, ewentualnie wodę.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: