Jak czyścić  pierwsze ząbki?

Jak czyścić pierwsze ząbki?

Kiedy zauważysz pierwsze białe ząbki prześwitujące przez dziąsła (na ogół następuje to około szóstego miesiąca życia dziecka), kup szczoteczkę i pastę do zębów przeznaczone specjalnie dla małych dzieci.

Jaka powinna być pierwsza szczoteczka dla niemowlaka?

Szczoteczka powinna mieć niewielką główkę i wygodny uchwyt, który pozwoli ci na łatwe manewrowanie szczoteczka w buzi dziecka. (Jeśli twoje dziecko ogólnie cieszy się dobrym zdrowiem, ale skończywszy roczek nie ma jeszcze zębów, nie martw się, niektóre maluchy muszą na nie poczekać aż do 15 – 18 miesiąca życia.)

Kiedy zęby już się pojawią, rozpocznij szczotkowanie. Używaj samej wody lub minimalnej ilości pasty do zębów dla niemowląt – to bardzo ważne!

reklama

Ile razy dziennie myć ząbki dziecku?

Dwa razy dziennie delikatnie szczotkuj wszystkie nowe ząbki dziecka z każdej strony, a jeśli dziecko nie protestuje, masuj szczoteczka także język, by usunąć bakterie namnażające się w jamie ustnej i powodujące nieświeży oddech. Po szczotkowaniu nie ma potrzeby płukania ust, gdyż ilość użytej pasty jest niewielka.

Szczoteczkę wymieniaj przy pierwszych objawach zużycia (gdy tylko włosie wyda ci się spłaszczone lub pogięte).

Na tym etapie przerwy między ząbkami są na tyle duże, że nitkowanie ich nie jest jeszcze konieczne. Zresztą, nie udowodniono, że używanie nitki dentystycznej przy czyszczeniu zębów małych dzieci ma znaczący wpływ na poprawę stanu ich uzębienia. Niemniej, dentyści zalecają nitkowanie, kiedy zęby do siebie przylegają i trudno je dokładnie umyć szczoteczką.

 

 

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: