Jak sprawić by dziecko polubiło mycie zębów?

Jak sprawić by dziecko polubiło mycie zębów?

Moje dziecko krzyczy i wyrywa się podczas każdego mycia zębów. Jak sprawić by polubiło tę czynność?

Najkrótsza odpowiedź na to pytanie brzmi: „Nie będzie łatwo!” Mimo to, mycia zębów i dbania o higienę jamy ustnej nie wolno zaniedbać. Wraz z upływem czasu stanie się to jeszcze ważniejsze – dziecko zacznie jeść więcej słodyczy i pokarmów stałych, które będą wchodzić pomiędzy zęby, co wymagać będzie jeszcze dokładniejszego szczotkowania.

reklama

Sposoby żeby dziecko polubiło mycie zębów

Na różne dzieci działają różne sposoby, musisz wiec uzbroić się w cierpliwość i wytrwale eksperymentować. Przetestuj pomysły innych rodziców borykających się z tym samym problemem lub skorzystaj ze zgromadzonych przez nas poniżej podpowiedzi.

Maluchy uwielbiają naśladować wszystko, co robią rodzice. Stwarza to świetną okazję, by zachęcić do dbania o higienę jamy ustnej. Zacznij od kupienia dla was szczoteczek w takich samych kolorach. Usiądź w łazience obok dziecka (nawet na podłodze) tak by dobrze cię widziało i zacznij myć zęby robiąc to powoli i dokładnie. Pokaż maluchowi jak płuczesz usta używając kubeczka i jak wypluwasz wodę do umywalki. Każdą próbę naśladownictwa, na przykład włożenie szczoteczki do buzi nagradzaj. Dzieci zazwyczaj uwielbiają pluć do umywalki, wykorzystaj to i pozwól mu na to tylko jeśli wcześniej choć na chwile włoży szczoteczkę do buzi.

Kiedy dziecko bez oporów wkłada już szczoteczkę do buzi, przejdź do następnego etapu: pozwól by wyszczotkowało ci zęby twoja szczoteczką. Możesz próbować w tym samym czasie czyścić zęby dziecka jego szczoteczką. (Nigdy nie zamieniajcie się szczoteczkami ani nie używajcie wspólnej, gdyż możesz niechcący zainfekować dziecko bakteriami powodującymi próchnicę).

Jeżeli ten sposób nie zadziała, nie naciskaj. Wpychanie na siłę szczoteczki do buzi dziecka jest niebezpieczne i prawie zawsze źle się kończy (możesz przestraszyć, a nawet zranić dziecko).

Inna strategia, którą możesz wypróbować polega na użyciu lustra. Postaw dziecko na stołeczku (cały czas stojąc tuż za nim i chroniąc je przed spadnięciem) i pozwól mu poprzyglądać się swemu odbiciu w lustrze. Poproś by się uśmiechnęło i policz jego ząbki, dotykając każdego zamiast palcem, szczoteczką. Możesz też udawać, że każdy ząbek chce dostać równą ilość pasty i dlatego trzeba je umyć dokładnie i „sprawiedliwie” wyszczotkować. (Dzieciom poniżej drugiego roku życia nie podajemy pasty z fluorem, po prostu zmocz szczoteczkę wodą).

Kiedy twoje dziecko będzie już wystarczająco duże by zacząć używać pasty do zębów,  pozwól mu wybrać swoją ulubioną (często dla dziecka ważniejsze jest atrakcyjne opakowanie niż smak czy zapach pasty!) Pamiętaj jednak by kontrolować ilość używanej pasty i nakładaj jedynie odrobinkę na czubek szczoteczki. Przechowuj pastę w miejscu niedostępnym dla dziecka. Niektóre dzieci reagują pozytywnie na zabawę, w której dziecko nadaje każdemu ząbkowi imię i pucuje każdy po kolei tak, by żaden nie był poszkodowany. Pozwala to dziecku zaangażować się emocjonalnie i sprawić by mycie zębów stało się o wiele mniej nudne.

Niezależnie od tego jaką strategię obierzesz, nie spodziewaj się, że będzie łatwo. Nie oczekuj też, że dziecko dojdzie w myciu zębów do perfekcji (wielu maluchom brakuje zdolności manualnych nawet jeśli nadrabiają ich brak entuzjazmem). Najlepiej połączcie siły, możesz zaproponować dziecku pomoc i sama wyczyścić te miejsca na zębach, które ono ominie. 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: