Czy zasypianie z butelką w buzi szkodzi zębom dziecka?

Czy zasypianie z butelką w buzi szkodzi zębom dziecka?

Jeśli twój maluszek zasypia z butelka, czy "niekapkiem" może szybciej odzyskujesz czas dla siebie, ale czy to jest bezpieczne dla jego ząbków?

Kiedy dziecko zasypia z butelką w buzi, płyn zbiera się w jamie ustnej wokół zębów, co może prowadzić do powstania ubytków i tzw. próchnicy butelkowej.

Dzieje się tak, ponieważ bakterie w buzi dziecka powodują przekształcenie cukrów znajdujących się w mleku zastępczym, mleku matki lub w soku w kwasy, które rozpuszczają szkliwo. (Zazwyczaj najbardziej narażone są górne jedynki, których dziecko używa by utrzymać w buzi smoczek od butelki.)

Jeśli twoje maleństwo już przyzwyczaiło się do zasypiania z butelką, wyjmij mu ją z ust gdy tylko zaśnie. Gdy maluch ma więcej niż sześć miesięcy możesz rozcieńczyć zawartość butelki wodą tak by napój zawierał mniej szkodliwego cukru. Działaj stopniowo, każdego dnia zwiększając ilość dodawanej wody kosztem mleka lub soku aż do momentu, gdy twoje dziecko będzie gotowe by zadowolić się czystą wodą.

reklama

Dzieciom karmionym piersią na żądanie także grozi próchnica (zwłaszcza gdy śpicie razem i wielokrotnie karmisz maluch a w nocy). Częste karmienia oznaczają ciągłą obecność szkodliwego cukru w buzi dziecka. Dobrze jest wtedy przetrzeć wilgotna gazą lub wyszczotkować zęby i dziąsła dziecka parokrotnie w ciągu dnia i wieczorem przed spaniem.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: