Czy ząbkowanie utrudnia karmienie piersią?

Czy ząbkowanie utrudnia karmienie piersią?

Bardzo dobre pytanie! Wiele matek rozpoczyna karmienie piersią z myślą, że zakończą je, gdy tylko ich dziecko zacznie ząbkować.

Jednak później okazuje się, że pojawienie się zębów w niczym nie przeszkadza i można bez problemów kontynuować karmienie piersią.

Czy ząbkowanie utrudnia karmienie piersią?

U każdego dziecka ząbkowanie przebiega nieco inaczej. Niektóre w ogóle nie odczuwają bólu i nawet nie wiemy, kiedy pojawia się pierwszy ząbek, bo dzieje się to bez żadnych wcześniejszych objawów. Inne maluchy mają mniej szczęścia – puchną im dziąsła a ssanie sprawia ból, co wprawia dzieci w irytację. Mimo to, większość dzieci nie odtrąca wtedy piersi, gdyż oprócz pokarmu, karmienie piersią daje im także poczucie bezpieczeństwa i pocieszenie tak potrzebne w tym trudnym okresie.

reklama

Kiedy ząbkowanie utrudnia karmienie piersią?

Może się zdarzyć jednak, że twoje dziecko na pewien czas odtrąci pierś i zastrajkuje, nie martw się, zazwyczaj nie trwa to dłużej niż parę dni. W tym czasie staraj się najpierw zaproponować dziecku pierś za każdym razem gdy będzie głodne. Jeżeli nie będzie chciało ssać, odciągnij mleko, by laktacja nie ustała. Jeśli twoje dziecko nie chce też jeść z butelki, podaj mleko małym kubeczkiem

Ząbkowanie może także utrudniać karmienie piersią w przypadku, gdy dziecko zacznie traktować sutki jak gryzak. Czasem szybka i stanowcza reakcja mamy na ugryzienie wystarczy by dziecko przestało gryźć. Jeśli to nie wystarczy podczas karmienia obserwuj malucha uważnie, kiedy przestanie ssać (a musi to zrobić zanim cie ugryzie) szybko wsadź palec pomiędzy dziąsła dziecka a swój sutek i zapobiegnij ugryzieniu.

Gryzieniu piersi przez dziecko można także zapobiec masując dziąsła dziecka przed karmieniem. Za każdym razem gdy dziecko zaciśnie dziąsła na twojej piersi, przerwij karmienie i stanowczym głosem poproś: „Nie gryź!”. W wielu przypadkach maluchy zaczynają pogryzać pierś kiedy już są najedzone, możesz więc spokojnie zakończyć karmienie. Jeśli jednak podejrzewasz, że twoja pociecha jeszcze się nie najadła, odczekaj przynajmniej piętnaście minut zanim wznowisz karmienie. Za którymś razem twoje dziecko zrozumie, co mu próbujesz przekazać.

Zapewnij też dziecku duży wybór gryzaków – zwłaszcza te które można schłodzić w lodówce, skutecznie łagodzą ból dziąseł.

Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc i poradę pediatrę lub konsultantkę laktacyjną. Życzliwe wsparcie otoczenia i odrobina cierpliwości pozwolą wam przetrwać ząbkowanie bez większych komplikacji.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: