Kłopoty z zasypianiem

Kłopoty z zasypianiem

Twój Maluszek zbliża się do swoich pierwszych urodzin? Z fascynacją obserwujesz jak Twoje dziecko staje się coraz bardziej aktywne, zachłannie poznaje świat, staje się odrębnym człowiekiem. Tworzycie z Maluszkiem zgraną parę, Wasz dzień jest poukładany, coraz mniej w nim chaosu, a więcej radości i pewności. Jest tylko jedno „ale” – to zasypianie.

Kiedy w końcu  uda mu się zasnąć, to przesypia całą noc, ale samo zasypianie to udręka dla wszystkich. Dziecko może wiercić się i płakać, chce wychodzić z łóżeczka i mimo, iż widać jak bardzo jest zmęczony, domaga się uwagi. Co zrobić by to zmienić?

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę bardzo wiele. Jednak najczęściej problemy z zasypianiem spowodowane są, stosunkowo łatwymi do wyeliminowania przyczynami. Przeczytaj kilka porad, dzięki którym pomożesz dziecku spokojnie zasnąć i przespać całą noc. Być może mała zmiana w Waszej codziennej rutynie wystarczy, żeby wieczór przestał kojarzyć się z udręką.

Jak pomóc dziecku, które ma kłopot z zaśnięciem?

  • Wietrz pokój dzieckaprzed każdym spaniem i pilnuj aby temperatura w nim nie przekraczała 20ºC. Nie stawiaj łóżeczka koło kaloryfera ani też na linii okno-drzwi – unikaj przeciągów.
  • Zadbaj o stały rytm Waszego dnia, pamiętaj że dziecko lubi rutynę, która daje mu poczucie bezpieczeństwa i pomaga utrzymać odpowiednio wyregulowany zegar biologiczny. Nie chodzi o to, żebyś pilnowała wszystkiego z zegarkiem w ręku, ale postarajcie się wypracować pewne rytuały tak, aby dziecko – zwłaszcza wieczorem - znało dokładny ich rozkład.
  • Wieczór to czas relaksu, postaraj się powoli wyciszać swojego Maluszka. Wieczorem nie powinniście się bawić w Indian, niech zabawy będą spokojniejsze, poczytajcie wspólnie książkę lub ułóżcie do snu lalki, misie. Niech Wasze głosy będą przyciszone, światło delikatnie stłumione a kulminacją wieczoru uczyńcie wyciszającą kąpiel.
  • Zadbaj o dobre pieluszki, które zapewnią dziecku suchość przez całą noc. Przemoknięte pieluszki powodują dyskomfort u dziecka, które śpi niespokojnie, wcześniej się budzi. Pieluszka powinna być chłonna i zatrzymywać wilgoć z dala od skóry przez całą noc.
  • Jeśli jednak zdarzy się wam wypadek w nocy – postaraj się szybko przewinąć dziecko, nie rozbudzając go dodatkowo – nie mów do niego, nie zapalaj dużego światła, miej pod ręką wszystko co niezbędne: pieluszki i delikatne chusteczki nasączone – im szybciej i sprawniej przewiniesz Maluszka tym prędzej z powrotem zaśnie.
  • Zapewnij dziecku odpowiednią do jego wieku porcję ruchu i zabawy. Dziecko aktywnie spędzające czas szybciej zasypia i lepiej śpi w nocy regenerując siły po zabawie.Obserwuj czy twoje dziecko nie śpi za długo w dzień, być może czas skrócić jego drzemkę lub zamiast dwa razy usypiać je tylko raz.

Pamiętaj o tym, że każdy z nas jest inny i lubi co innego, również Twój Maluszek, nawet jeśli do tej pory wydawał ci się częścią Ciebie. Obserwuj swoje dziecko, starajcie się wypracować sobie plan dnia, który obojgu będzie odpowiadał a wkrótce wieczór przestanie kojarzyć się Wam  z wojną domową :)

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: