Jak zapewnić maluszkowi bezpieczny sen?

Jak zapewnić maluszkowi bezpieczny sen?

Najważniejsze czynniki zapewniające spokojny i bezpieczny sen niemowlaka to ubranko, miejsce snu, temperatura powietrza w pokoju oraz przede wszystkim – pewność, że jesteś blisko!

Jak wybrać odpowiednią piżamkę?

Nocne ubranko, czyli piżamka, powinno być wygodne i dostosowane do pory roku. Najlepiej bawełniane, żeby skóra dziecka mogła swobodnie oddychać. Piżamka nie powinna mieć ciasnych gumek i ściągaczy, nie powinna być za szeroka ani za obcisła. Dla niemowląt idealnie spisuje się zestaw: body+pajacyk, dla starszych dzieci – 2 częściowa piżamka (jeśli jest chłodno, to można założyć pod bluzę piżamy koszulkę). Nie zakładajmy dzieciom do snu w mieszkaniu czapki, chyba że jest naprawdę zimno w pomieszczeniu. Zdecydowanie unikajmy wszelkich troczków i wiszących ozdóbek.

Jak wybrać odpowiednią kołderkę?

Kołderka, powinna być lekka, z oddychającego „tworzywa”, w bawełnianej poszewce. Dla malutkich dzieci kołderka nie jest konieczna – noworodkom lepiej się śpi, gdy są zawinięte w rożek lub kocyk. Niemowlęta powinny spać bez poduszki, starsze dzieci mogą dostać  płaskie jaśki. Jeśli dziecko śpi niespokojnie i mocno się wierci, rozkrywając się przy tym, warto zaopatrzyć się w specjalny śpiworek.

reklama

Jak wybrać bezpieczny materac?

Dla bezpieczeństwa snu bardzo ważny jest też materac na jakim śpi dziecko – nie powinien on być zbyt miękki. Używaj tylko materaca, który jest dopasowany do rozmiaru łóżka. Szpary pomiędzy materacem, a szczebelkami stanowią  potencjalne zagrożenie. Jeśli szczebelki łóżeczka, czy kołyski osłaniasz ochraniaczem uważaj na troczki, w które może się zaplątać nocą maleństwo. Dla bezpieczeństwa dziecka usuń również pluszaki i inne zabawi, które mogłyby spowodować

Jaka pozycja jest najbezpieczniejsza dla maluszka?

Kładź dziecko w pozycji na plecach za każdym razem. Spanie na boku lub brzuchu jest niebezpieczne dla maluszka. Jednocześnie nie martw się, jeśli dziecko zmienia pozycje podczas snu. Pamiętaj, żeby maluszek spał we własnym łóżeczku. Wspólne spanie jest najczęstszą przyczyną zgonów u niemowląt. 

reklama

Jak przygotować pokój do snu?

Pamiętaj  o wietrzeniu pokoju przed spaniem! W ciągu dnia optymalna temperatura to 20-22°C. W nocy do powinna wynosić ok 19-20°C. Jeśli warunki pogodowe sprzyjają, pozostaw na noc uchylone bądź rozszczelnione okno. Zbyt wysoka temperatura jest niekorzystna, ponieważ powoduje wysuszanie śluzówki dróg oddechowych, co sprzyja infekcjom.

Jak pomóc usnąć dziecku?

Dzieci lubią wieczorne rytuały. Kąpiel, czytanie bajki, przytulanie. Możesz zaśpiewać kołysankę lub włączyć muzykę relaksacyjną. Część maluszków do wyciszenia potrzebuje smoczka i to nie jest zła wiadomość. Badania wykazały, że zwłaszcza w początkowym okresie życia, zapobiega śmierci łóżeczkowej. Najważniejsze żeby codziennie wieczorem powiedzieć maleństwu, jak bardzo je kochamy.

Elżbieta Skoworodko-położna

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: