Rytuały - niezbędne w życiu dziecka i... rodzica

Rytuały - niezbędne w życiu dziecka i... rodzica

Niektóre powstają same, tworzą się w sposób naturalny, a my się nad tym nawet nie zastanawiamy. Mówimy sobie rano „dzień dobry”, dziękujemy gdy ktoś nam coś poda, przed obiadem myjemy ręce, a przed snem zęby. Inne pielęgnujemy starannie: wysyłamy kartki, pieczemy tort, kupujemy kwiaty, ubieramy się odświętnie. Wbrew pozorom, jest ich w naszym życiu bardzo wiele.

Rytuały są niezwykle ważne od pierwszych dni naszej pociechy, ale gdy dziecko kończy rok nie można ich przecenić. Dlaczego rytuały są tak ważne?

-    Dają pewność. Dziecko rozwija się tak szybko i tak błyskawicznie nabywa nowe umiejętności, że zaskakuje tym nawet samo siebie. W miarę, jak coraz sprawniej się porusza, napotyka wiele niebezpieczeństw. Coraz więcej dostrzega, ale wciąż brak mu doświadczenia, aby to wszystko ogarnąć i zrozumieć. Rytuały dają poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

-    Odprężają. Uporządkowany plan dnia i drobnostki poprzedzające nadchodzące wydarzenia są dla dziecka drogowskazem, dzięki któremu wie, co za chwilę nastąpi – nie musi wtedy „walczyć” lecz może się poddać kojącej świadomości: po tej czynności musi nastąpić kolejna – kiedy to się dzieje, dziecko uspokaja się i wycisza – jest to szczególnie ważne przed snem.

-    Uczą. Początkowo podstawowej wiedzy o świecie: w dzień jesteśmy aktywni, a w nocy śpimy. Dziecko obserwuje też rodziców, którzy dzień po dniu, w określonych sytuacjach mówią „dzień dobry, proszę, dziękuję” i same zaczynają ich naśladować, dzięki czemu przyswajają sobie takie same nawyki. Tyczy się to także zachowania przy stole czy sprzątania.

reklama

-    Wyznaczają granice. Nasz „nowy człowiek” nieustannie sprawdza, co mu wolno, jak daleko może się posunąć i kiedy rodzice zareagują. Rytuał wyraźnie takie granice określa i wcześniej pokazuje dziecku, jakie są oczekiwania rodziców względem niego.

-    Dają czas na pobycie ze sobą. Zmuszają rodzica do zwolnienia, a to ułatwia budowanie więzi. Udział rodziców w rytuale np. kąpania i usypiania, czy codziennego czytania jest dla dziecka sygnałem „jesteś dla mnie kimś ważnym”.

-    Podtrzymują tradycję. Obchodzenie urodzin, świąt składa się z rytualnych, corocznych powtórzeń, które budują atmosferę i sprawiają, że są to dni wyjątkowe i różnią się od innych.

Każdy rytuał ma znaczenie.
Nawet jeśli nam się wydaje, że to tylko błahostki, to dla dziecka są one istotne: kąpiel, masaż, czytanie, przytulanie, chwila rozmowy o przeżyciach dnia, sygnalizują dziecku, że pora na sen i ułatwiają odprężenie. Pakowanie torby i ubieranie bucików przed wyjściem na spacer ułatwiają cierpliwe czekanie na tę przyjemność. Rytuały na specjalne okazje „zakotwiczają” dziecko w rodzinie i społeczeństwie pozwalając stać się ich częścią.

Niektóre rytuały wymagają akcesoriów – czasem dziecko jest do nich tak przywiązane, że bywa to męczące dla rodziców (tylko ten misiu, codziennie ta sama książeczka, najpierw całusek od taty, a potem od mamy – nigdy odwrotnie), jednak nie można ich dziecku odmawiać, gdyż w pierwszych latach życia mają one ogromne znaczenie. Z czasem dziecko stanie się pod tym względem bardziej elastyczne, wówczas przyjdzie czas na zmiany. Stanie się tak wtedy, gdy zmienią się potrzeby dziecka .

Kolejność – wszystkie elementy rytuału są ważne, a wszelkie zmiany powinny być wprowadzane stopniowo. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że pominięcie jednego elementu, bo akurat się spieszymy, zburzy porządek i wyprowadzi dziecko z równowagi, np. dzieci przywiązane do swojej maskotki, będą miały trudności z zaśnięciem, gdy jej zabraknie.

Rytuały są też ważne dla rodziców. I nie chodzi tu tylko o to, że ułatwiają życie. Często wymagają też zastanowienia się nad tym, co chcemy naszym dzieciom przekazać: jakie zachowania, jakie wartości. Zmuszają do zatrzymania się na chwilę i przyjrzenia własnemu rodzicielstwu.

Joanna Górnisiewicz

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Żłobek - blaski i cienie

Żłobek - blaski i cienie

Mama musi wrócić do pracy czy na studia – nie da się tego inaczej zorganizować. Babcia mieszka zbyt…   Więcej

Ubranie? O nie! - czyli co robić, gdy dziecko nie lubi się ubierać

Ubranie? O nie! - czyli co robić, gdy dziecko nie lubi się ubierać

Pierwsze szmaciane buciki, śpioszki i dżinsowe spodenki... co za radość kupować te wszystkie niemowlęce…   Więcej

Korzenie i skrzydła, czyli o autonomii małego dziecka

Korzenie i skrzydła, czyli o autonomii małego dziecka

"Wasze dzieci nie są waszymi dziećmi.Są synami i córkami Życia, które pragnie istnieć.Rodzą się dzięki…   Więcej

Horror w piaskownicy - jak nauczyć dziecko bawić się z innymi

Horror w piaskownicy - jak nauczyć dziecko bawić się z innymi

Siedzisz sobie na ławeczce i rozmawiasz z koleżanką. Nagle wrzask! Wasze maluchy zaczynają się bić i…   Więcej

Czas na nocnik

Czas na nocnik

Twoje dziecko rośnie. Dzielnie podejmuje wyzwania dnia codziennego. Przed nim jednak jeszcze wiele nie…   Więcej

Lista Niani

Lista Niani

Wracasz do pracy, zatrudniłaś nianię, by zaopiekowała się Twoim dzieckiem. To dla wszystkich dość…   Więcej

reklama