Odparzenia u niemowlaka. Co pomaga?

Zobacz co robić, gdy maluch ma odparzoną pupę

Odparzenia u niemowlaka. Co pomaga?

Odparzenia pieluszkowe u niemowląt i małych dzieci zdarzają się bardzo często. To jedna z typowych reakcji skóry na nieodpowiednią pielęgnację. Jeśli zauważysz na pupie maluszka zaczerwienienie, nie bagatelizuj go. Odparzenia, choć wyglądają niewinnie, są dokuczliwe i szybko mogą przerodzić się w pieluszkowe zapalenie skóry. Czy wiesz, jak zapobiegać odparzeniom i co robić, gdy się pojawią?

Odparzenia pieluszkowe: przyczyny

Odparzenia pieluszkowe to zmiany zapalne skóry, które pojawiają się u noworodków, niemowląt i małych dzieci noszących pieluszki. Problem najczęściej dotyka pośladki, pachwiny i okolice miejsc intymnych.

Odparzenia u maluchów pojawiają się z wielu przyczyn, głównie wskutek tarcia przylegających do siebie powierzchni skórnych i działania wysokiej temperatury, a także nadmiaru wilgoci. Nie bez znaczenia jest, że skóra pod pieluszką narażona jest na stały kontakt z moczem i kałem, które działają na nią drażniąco.

O odparzenia pieluszkowe u niemowląt i dzieci nie jest trudno. Nie dość, że maluchy spędzają całe dnie w pieluszkach, które rzadko są suche, to ich skóra jest bardzo wrażliwa, cienka i wymagająca. Ponieważ jej warstwa lipidowa nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, bardzo szybko może pojawić się najpierw zaczerwienienie (rumień), a następnie nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból, świąd czy pieczenie. Dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja i odpowiednie reagowanie na zmiany skórne.

Odparzenia pieluszkowe powstają, gdy:

 • pieluszki nie są zmieniane odpowiednio często,
 • produkty do pielęgnacji i utrzymania higieny (pieluchy, chusteczki, kremy do pupy) są nieodpowiednie dla skóry dziecka, drażnią ją bądź uczulają,
 • stosuje się zbyt dużo kremów i zasypek,
 • skóra pod pieluszką jest za rzadko myta i wietrzona,
 • dziecko ma biegunkę bądź przechodzi antybiotykoterapię (zmienia się skład stolca),
 • panuje upał,
 • dziecko ma skórę skłonną do alergii.

Jak zapobiegać odparzeniom?

Najlepszą profilaktyką odparzeń u maluchów jest właściwa pielęgnacja i przestrzeganie zasad higieny. Najważniejsza jest częsta zmiana pieluszki. Przewijaj dziecko co 3-4 godziny i zawsze wtedy, kiedy maluch zrobi kupę.

Szalenie istotne jest mycie pupy. Rób to codziennie - wodą i delikatnym mydłem lub preparatem z emolientem. Używanie na co dzień chusteczek nawilżających nie jest najlepszym pomysłem. Powinno się je traktować jako rozwiązanie awaryjne: na spacerze czy do wstępnego oczyszczania mocno zabrudzonej kupą pupy. Warto pamiętać, że niektóre jednorazowe chusteczki są nasączone substancjami, które mogą wywoływać podrażnienie i zaczerwienienie.

Po umyciu pupy skóra dziecka powinna być dobrze osuszona. Pamiętaj nie tylko o gładkich powierzchniach, ale i o zagłębieniach fałdów skóry. Bardzo ważne jest smarowanie skóry ukrytej pod pieluszką odpowiednim kremem. Na co dzień powinny być to produkty natłuszczające i nawilżające skórę, chroniące ją przed czynnikami drażniącymi. Według najnowszych zaleceń podczas codziennych czynności profilaktycznych należy unikać stosowania produktów o właściwościach antyseptycznych.

Aby unikać odparzeń pieluszkowych trzeba również pamiętać o wietrzeniu pupy, czyli pozostawianiu maluszka na chwilę bez pieluszki. Dzięki temu skóra może oddychać, ale i się regenerować. Dostęp powietrza zapobiega odparzeniom, ale i szybciej goi zmiany, które już powstały.

Odparzeń pieluszkowych nie wolno bagatelizować. Uwagi wymaga każde zaczerwienienie, ponieważ zmiana szybko może przerodzić się w odparzenie pieluszkowe lub pieluszkowe zapalenie skóry.

Odparzenia: co robić?

Niestety czasem odpowiednia pielęgnacja i prawidłowa higiena nie wystarczają – pojawia się odparzenie. Co wówczas robić?

Czasem wystarczy zmiana pieluchy na produkt innego producenta. Zdarza się, że skórze maluszka nie pasuje jej skład, stopień chłonności czy struktura. Być może przyczyną podrażnień i odparzeń są kremy lub chusteczki nawilżane do oczyszczania pupy. Jeśli to możliwe, zamiast chusteczek używaj przegotowanej wody, zmień też krem.

Zmienioną skórę pod pieluszką trzeba traktować w szczególny sposób. To bardzo ważne. Kilka razy dziennie myj pupę dziecka wodą z delikatnym mydłem lub emolientem. Możesz stosować napar z rumianku, a także domową zasypkę, czyli mąkę ziemniaczaną. Jak najczęściej wietrz pupę maluszka. Rany goją się najlepiej wówczas, gdy mają dostęp powietrza. Możesz wypróbować również inny sposób naszych babć, czyli kąpiel w krochmalu.

Na odparzenia u maluszków należy stosować różne maści i kremy.

Kremy i maści na odparzenia pieluszkowe

Kremy i maści na odparzenia pieluszkowe zwykle w swoim składzie mają tlenek cynku, alantoinę, lanolinę, a także panthenol.

Zinc Oxide, czyli tlenek cynku działa przeciwbakteryjne, łagodzi podrażnienia skóry i pomaga wyleczyć jej stany zapalne. Allantolin (alantoina) to pochodna mocznika, która działa regenerująco. Ponieważ ma silne właściwości łagodzące i kojące, przyspiesza odnowę i ułatwia gojenie uszkodzonego naskórka. Lanolina to wosk pochodzenia owczego, który skutecznie nawilża skórę, chroniąc ją przed działaniem szkodliwych czynników oraz wysuszeniem. Jej skład jest bardzo podobny do składu warstwy lipidowej ludzkiego naskórka. Zawarty w maściach i kremach przeciwko odparzeniom panthenol działa łagodząco na podrażnioną i zaczerwienioną skórę

Powyższe substancje zawarte w kremach i maściach na odparzenia tworzą na skórze warstwę ochronną. Dzięki temu produkty te zapobiegają przesuszaniu się naskórka, działają przeciwzapalnie, łagodzą świąd, ból i podrażnienia, regenerują skórę.

Kremy i maści na odparzenia mogą również zawierać:

 • Paraffinum Liquidum, czyli olej mineralny o właściwościach natłuszczających,
 • Helianthus Annuus - olej słonecznikowy, który ma działanie przeciwzapalne i normalizujące, a także przeciwrodnikowe,
 • Glycerin – substancję posiadającą właściwości nawilżające,
 • Ricinus Communis - olej rycynowy, który działa powlekająco i ochronnie,
 • Triticum Vulgare, czyli wyciąg z pszenicy. Substancja ma działanie wygładzające,
 • Chamomilla Recutita - ekstrakt z rumianku, który ma działanie łagodzące, przeciwzapalne i antybakteryjne,
 • Sodium Carboxymethyl Betaglucan - naturalny składnik z drożdży, który łagodzi podrażnioną skórę, ponadto zatrzymuje w niej wilgoć,
 • Linum Usitatissimum (Vitaminum F) - olej z siemienia lnianego, który ma działanie regenerujące, nawilżające, odżywcze i ochronne. Hamuje zapalenia skóry.

Kiedy odparzenia zaczynają być niebezpieczne

Ponieważ niewłaściwie pielęgnowane odparzenie skóry w okolicy pieluszkowej może doprowadzić do rozwoju zakażenia bakteryjnego lub grzybicy, gdy stan skóry maluszka nie poprawia się, należy skontaktować się z pediatrą.

Niepokojące jest, gdy pomimo starań i stosowania zabiegów pielęgnacyjnych odparzenia są większe, zaczerwienienie nasiliło się lub pojawiają się nadżerki, wykwity, pęcherze, grudki czy strupy. Konsultacja ze specjalistą jest niezbędna, ponieważ być może domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe to za mało.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: