Włosy niemowlaka - jak o nie dbać?

Włosy niemowlaka - jak o nie dbać?

Niektóre dzieci rodzą się z bujnymi fryzurami, inne zaledwie z meszkiem, jednak ich fryzury będą się szybko zmieniać. Włosy właściwe pojawią się dopiero po mniej więcej 5. miesiącu życia, a prawdziwe zmiany czekają je, gdy dziecko ukończy 3. rok życia. Wówczas pojawia się więcej włosów, stają się one grubsze i bardziej gęste, choć ich ostateczny wygląd ustali się dopiero około 6. roku życia. Nie zmienia się natomiast jedno – zarówno włosy, jak i skóra głowy dziecka potrzebują właściwej pielęgnacji. Zobacz, co musisz wiedzieć o pielęgnacji włosów u dziecka.

Wybór kosmetyków do pielęgnacji włosów ma znaczenie

Włosy i skóra głowy malucha są bardzo wrażliwe, dlatego kosmetyki, jakich używasz do ich mycia, nie mogą być przypadkowe, uniwersalne i przeznaczone dla całej rodziny. Szampon do włosów czy emulsja do mycia ciała i włosów (nie używamy odżywek!) muszą być przeznaczone dla najmłodszych.

Niedopuszczalne jest używanie szamponów dla dorosłych, ponieważ te mogą podrażniać delikatną skórę maluszka.

Szampony i emulsje dla niemowląt i małych dzieci powinny nie tylko oczyszczać włosy i skórę głowy, ale i uzupełniać ich nawilżenie oraz dostarczać składniki odżywcze. Dodatkowo powinny mieć neutralne pH, nie mogą powodować łzawienia. Muszą być łagodne i przyjemne w użytkowaniu. Ważne jest, by były również bezpieczne - przetestowane dermatologicznie oraz okulistycznie, były zatwierdzone przez pediatrów.

Jak często myć głowę niemowlaka?

Ponieważ podczas mycia usuwamy ze skóry głowy i włosów tzw. sebum, czyli wydzielinę gruczołów łojowych, które pełni funkcję ochronną, włosów nie należy myć codziennie. Dodatkowo należy pamiętać, że mieszki włosowe pierwszych włosków nie mają gruczołów łojowych, które by je natłuszczały. To dlatego, zwłaszcza przez pierwszych 6. miesięcy, wystarczy myć główkę 2-3 razy w tygodniu.

Reguła ta nie dotyczy dzieci z ciemieniuchą (o czym za chwilę) oraz małych spacerowiczów (zwłaszcza alergików) podczas upalnych i ciepłych dni, kiedy do domu ze spaceru przynoszą pamiątki lata: pot, piasek, kurz, pyłki traw i innych roślin.

Jak myć włosy maluchowi? Na zmoczoną główkę nałóż kilka kropli szamponu.  Unikajmy jednak bezpośredniej aplikacji szamponu na skórę głowy dziecka. Najlepiej rozcieńczyć szampon wodą na dłoni przed nałożeniem. Myj je delikatnie, masując głowę opuszkami palców. Na koniec dokładnie spłucz włosy letnią wodą.

reklama

Jeśli twój maluch nie lubi tej czynności, możesz kupić specjalne rondo kąpielowe, a zamiast prysznica używać kubeczka.

Co z ciemieniuchą?

Jeśli na główce maluszka, najczęściej noworodka, zaobserwujesz nieestetyczną skorupkę - żółtawe łuski na skórze, to wiesz, że jest to ciemieniucha, naturalna reakcja organizmu, której nie możesz zapobiec. Jej przyczyną jest niedojrzałość gruczołów łojowych i burza hormonalna. W ich efekcie pierwszym kilku miesiącom towarzyszy maluszkowi nadprodukcja łoju, który po wyschnięciu zamienia się właśnie w ciemieniuchę.

Choć ciemieniucha nie wygląda estetycznie, to nie boli i nie swędzi. Trzeba ją usuwać, by skóra mogła oddychać, niestety przypadłość lubi wracać i trwa to 3-4 miesiące, dopóki nie unormuje się praca gruczołów.

Jak pozbyć się ciemieniuchy? Przed kąpielą posmaruj skórę pokrytą ciemieniuchą ciepłą oliwką dla niemowląt, możesz przykryć główkę czapeczka. Następnie wyczesz łuski z głowy miękką szczotką i umyj włoski. Łusek nie wolno odrywać, zanim nie zmiękną.

reklama

Zabiegi pielęgnacyjne po kąpieli

Po kąpieli należy główkę maluszka osuszyć miękkim ręcznikiem, a wilgotną fryzurkę pozostawić do wyschnięcia. Nie wolno włosów trzeć czy suszyć suszarką, ponieważ może to osłabić włosy i przesuszyć skórę główki.

Włoski po kąpieli należy uczesać. Najlepiej sprawdzi się miękka szczotka z naturalnego włosia. Nie powinno się używać grzebieni. Ten, koniecznie z zaokrąglonymi ząbkami, możesz kupić dla długowłosego starszaka.

Nawet jeśli twój maluszek nie ma bujnej czupryny, jego włoski powinnaś czesać regularnie i to z kilku powodów. Zapobiega to plątaniu się włosów i ujarzmia fryzurę, ale i pełni rolę delikatnego masażu, który pobudza krążenie i poprawia ukrwienie skóry, wzmacniając tym samym mieszki włosowe. To inwestycja w zdrowe, mocne włosy.

Podcinanie włosów nie sprawi, że staną się mocniejsze

Włosy należy regularnie podcinać, ale wyłącznie po to, by grzywka nie wchodziła do oczu, a one same wyglądały schludnie i zdrowo. Nie jest jednak prawdą, o czym z pewnością przekonuje cię babcia, a może i mama, że podcinanie włosów ma wpływ na ich gęstość i grubość. O tym decydują geny - dziecko odziedziczyło czuprynę po swoich przodkach – i to niekoniecznie po mamie czy tacie.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: