Noworodek. Jak wygląda?

Noworodek. Jak wygląda?

Przez 9 miesięcy nosisz pod sercem wyczekaną istotkę. Od samego początku zastanawiasz się, czy to chłopiec, czy dziewczynka, potem wyobrażasz sobie, jak będzie wyglądać. Po porodzie zaś ze zdziwieniem stwierdzasz, że twoje dziecko nieco różni się od tych słodkich maluszków z reklam:)

Jak wygląda noworodek tuż po urodzeniu?

Trzeba to sobie otwarcie powiedzieć - tuż po porodzie dziecko nie jest zbyt urodziwe... Opuchnięte powieki, małe krwiaczki na buzi, sina, pomarszczona skóra, niekształtna główka. Dodatkowo jego ciałko pokrywa śliska maź płodowa, zabezpieczająca delikatną skórę w czasie pobytu w macicy oraz krew.

Oczy noworodka

Po porodzie maluszek może mieć zaczerwienione białka i opuchnięte powieki. Jest to spowodowane wysiłkiem, jakiego dokonał podczas przeciskania się przez kanał rodny. Objawy te miną w ciągu kilku dni.

Zaraz po porodzie zakrapla się małe oczka jednoprocentowym roztworem azotanu srebra. Jest to tzw. zabieg Credego, wykonywany, by zapobiec zakażeniu gałek ocznych drobnoustrojami, które mogły się do nich dostać podczas porodu.

reklama

Skóra noworodka

Często jest zaczerwieniona, z widocznymi niewielkimi podskórnymi krwiaczkami, które powinny się wchłonąć w kilka lub kilkanaście tygodni po porodzie.Większość dzieci przechodzi w pierwszych dniach żółtaczkę fizjologiczną, więc ich skóra może mieć dodatkowo żółty odcień. Czasami małe ciałko pokryte jest także, poza mazią płodową, delikatnym meszkiem. Zwykle owłosienie to zanika na kilka tygodni przed urodzeniem. Jeśli jednak pozostało do czasu kiedy następuje poród, wytrze się w najbliższym czasie.

U dzieci, które urodziły się po wyznaczonym terminie porodu (czyli tydzień lub dwa później) skóra pozbawiona jest włosków oraz mazi. Jest natomiast silnie "zmacerowana" w wyniku długiego przebywania w wodach płodowych. Tak było w przypadku mojej córeczki, która pojawiła się na świecie w 43. tygodniu ciąży.

W ciągu pierwszych tygodni po porodzie skóra takiego dziecka będzie się łuszczyć, a jej pielęgnacja wymaga stałego natłuszczania.

Czasami na małej twarzyczce widać także popękane naczynka krwionośne oraz białe punkciki wielkości ziarnka maku; tzw. prosaki. Są to niegroźne torbielki gruczołów  łojowych, umiejscowione tuż pod naskórkiem. Po kilku dniach ślad po nich zaginie. 

Niektóre z dzieci rodzą się ze znamionami, większość z nich wywołana jest przez ciśnienie podczas porodu, znikną, więc wraz z upływem czasu. Skóra maluszka jest delikatna, podatna na otarcia, odparzenia i uczulenia. Wymaga indywidualnego traktowania. 

Główka noworodka

Zazwyczaj niekształtna, nieco wydłużona. A to za sprawą przeciskania się przez wąski kanał rodny. Zniekształcenia znikną w ciągu najbliższych dni. Na małej główce można także zauważyć otarcia i przebarwienia. Niekiedy pokryta jest bujną czupryną, czasami zupełnie łysa. Pierwsze niezwykle delikatne włoski wytrą się jednak w ciągu najbliższych tygodni życia.

Usta noworodka

bardzo często na górnej wardze lub w ustach pojawiają się nieduże białe pęcherzyki spowodowane ssaniem przez noworodka piersi.Nie wymagają interwencji i po pewnym czasie znikają same. 

reklama

Pępek noworodka

Po porodzie wygląda jak zwykła ranka. Zabezpiecza się go klamerką zaciskową i czeka, aż mały kikut pępowiny sam odpadnie.  Należy  bardzo starannie dbać o higienę pępuszka oraz przemywać skórę wokół niego roztworem spirytusu lub przecierać specjalnymi, nasączanymi takim roztworem, jednorazowymi gazikami. Ważne jest także zapewnienie gojącej się rance dostępu powietrza. 

Piąstki noworodka

Najczęściej są mocno zaciśnięte, a rączki zgięte w łokciach i przywiedzione do klatki piersiowej. Na małych paluszkach widać całkiem spore  paznokietki. Należy je jak najszybciej skrócić, by dzidzia nie zadrapała sobie twarzy.

Nóżki noworodka

Dziecko ma je podkurczone. W takiej pozycji przebywało w brzuchu mamy, więc potrzeba jest nieco czasu, by się wyprostowały. Maleńkie paluszki u stóp są zazwyczaj podwinięte i mogą mieć sine zabarwienie. Jest to związane z niedojrzałością układu krążenia u noworodka. Już po kilku godzinach małe paluszki będą różowe.

reklama

Zmiany hormonalne u noworodka

U dziewczynek i chłopców często występuję obrzmienie piersi jako wynik przejściowych zaburzeń hormonalnych. Piersi mogą wydzielać treść mleczną, co również jest fizjologią. Narządy płciowe bywają obrzmiałe u obojga płci,u dziewczynek z pochwy wydziela się treść krwisto-surowicza. Są to objawy prawidłowe,które b. szybko mijają, czasem nawet niezauważalne.

Smółka - pierwsza kupka noworodka

To pierwsza kupka noworodka. Czarno-zielona maź, zawierająca połknięte przez dziecko wody płodowe, resztki śluzu, krwi, złuszczony nabłonek naskórka przewodu pokarmowego.
Wydalenie pierwszej smółki ma miejsce w pierwszej dobie, czasami jeszcze na sali porodowej, jak to miało miejsce u nas. Po około trzech dniach w jelitach nie ma już smółki.

Martwisz się, czy maleństwo ci się spodoba? W organizmie mamy krążą hormony, więc i tak postrzega dziecko przez pryzmat euforycznego zauroczenia. A za kilka tygodni Twój maluszek niczym nie będzie się różnił od tych z reklam. No może trochę... Oczywiście, że będzie bardziej urokliwy, rozkoszny, inteligentniejszy, ładniejszy... twój.

Iwona Leśniewska  

Przeczytaj więcej o pielęgnacji i o noworodku

Noworodek po porodzie

Jak wygląda noworodek po porodzie i jakie badania przechodzi.

Ocena: 4.67 z 5. Ocen: 45

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: