Ibuprofen czy paracetamol – kiedy możesz podać je dziecku?

Ibuprofen czy paracetamol – kiedy możesz podać je dziecku?

Paracetamol

To środek, który obniża gorączkę i uśmierza ból. Nie zwalcza jednak przyczyny jego wystąpienia, a jedynie znosi odczuwanie. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje paracetamol jako lek nie tylko skuteczny, ale także bezpieczny. Jego działanie jest łagodne i nie powoduje podrażnienia układu pokarmowego. Ponadto specyfika metabolizmu u dzieci sprawia, że są one mniej podatne na zatrucia tą substancją. Paracetamol najlepiej podawać doustnie, wówczas możemy być pewni dawki leku, którą przyjęło dziecko. W sytuacji, gdy występuje intensywne ulewanie, silne wymioty lub gdy nie chcemy budzić malucha, możemy użyć paracetamolu w formie czopka.

Ibuprofen

Jest silniejszy niż paracetamol i działa dłużej. Poza działaniem obniżającym temperaturę i zmniejszającym odczuwanie bólu, ma także właściwości przeciwzapalne. Jednak z uwagi na większą toksyczność, nie należy go stosować u noworodków. Nie powinno się go również podawać, kiedy występują dolegliwości żołądkowe – może dodatkowo podrażnić jego delikatne ścianki i wywołać stany zapalne lub nawet krwawienia. W określonych przypadkach, może również wywołać zaburzenie pracy nerek. Nie podawaj go także, kiedy dziecko gorączkując nie chce jeść i mało pije – nawet jeśli nie boli go brzuszek. Ibuprofen nie jest także wskazany w chorobach zakaźnych, takich jak ospa wietrzna czy mononukleoza, ponieważ może wówczas zmniejszać odpowiedź immunologiczną organizmu i sprzyjać zakażeniom paciorkowcowym.

Nigdy nie podawaj dziecku aspiryny!

Może ona wywołać rzadką, lecz bardzo groźną chorobę – zespół Reye'a, powodującą patologiczne zmiany w obrębie narządów wewnętrznych (szczególnie w mózgu i wątrobie).

reklama

Gorączka

Kiedy podawać ibuprofen lub paracetamol?

O gorączce mówimy wtedy, gdy temperatura ciała przekracza 38º C. Należy jednak pamiętać o tym, że podwyższona ciepłota ciała wspomaga pracę układu odpornościowego walczącego z przyczyną choroby. Pediatrzy często odradzają, by podawać jakiekolwiek środki obniżające gorączkę, nawet do momentu kiedy wyniesie ona 38,5º C. Podwyższona temperatura ciała u dziecka wiąże się jednak z dodatkowymi dolegliwościami, jak bóle głowy, bóle mięśniowe czy apatia – podanie środków obniżających temperaturę może pomóc zniwelować te objawy.

Kiedy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem?

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, nie próbuj leczyć dziecka w domu, lecz od razu skontaktuj się z pediatrą:

  • Gorączkujące dziecko nie ukończyło 3 miesiąca życia. 
  • Gorączce towarzyszą drgawki.
  • Dziecko sprawia wrażenie bezwładnego, „leje się” przez ręce, trudno je dobudzić nawet przy użyciu silnych bodźców.
  • Pojawia się wysypka.
  • Występują objawy bólowe – głowy, brzucha, lub ucha.
  • Dziecko nie chce przyjmować płynów.
  • Pojawia się kaszel, świszczący oddech lub zaburzenia oddychania.
  • Gorączka utrzymuje się dłużej niż 24h.

Ból

Występowanie dolegliwości bólowych i ich nasilenie jest trudne do określenia u małych dzieci. Zawsze jednak jest sygnałem alarmującym. Jeśli występuje przez dłuższy czas lub dochodzą do niego dodatkowe objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza, aby dokonać diagnostyki przyczyny dolegliwości. Zarówno ibuprofen jak i paracetamol są skutecznym środkiem przeciwbólowym, jednak przed ich podaniem w takim przypadku zaleca się kontakt z pediatrą.

reklama

Ząbkowanie

Kiedy nie działają już miejscowe środki znieczulające ani naturalne sposoby, a dziecko bardzo się męczy lub dodatkowo pojawia się u niego stan podgorączkowy, możesz podać doustny środek przeciwbólowy – ibuprofen lub paracetamol. W przypadku ząbkowania skuteczniejszy może być jednak ibuprofen. Oprócz uśmierzenia bólu, pomoże złagodzić stan zapalny dziąseł, który powoduje ich podrażnienie i swędzenie. Przeczytaj o tym jak pomóc dziecku przy bolesnym ząbkowaniu.

Ból ucha

W przypadku bólu ucha zarówno ibuprofen, jak i paracetamol będą skuteczne. Jeśli jednak ten symptom pojawi się u Twojego dziecka, nie czekaj – umów wizytę u pediatry. Ból ucha najczęściej spowodowany jest infekcją, która może wymagać antybiotykoterapii.

Ból brzucha

Jeśli u dziecka występują dolegliwości bólowe w okolicach jamy brzusznej – nie podawaj mu środków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem. Zastosuj delikatny masaż, ciepłe okłady, a jeśli nie przyniosą one ulgi, odwiedź gabinet pediatryczny. Szczególnie szkodliwy może okazać się ibuprofen – zawarte w nim substancje mogą podrażniać układ pokarmowy.

Ból gardła

Jeżeli środki do stosowania miejscowego nie zmniejszają dolegliwości bólowych, możesz podać zarówno paracetamol jak i ibuprofen – obydwa środki skutecznie wyeliminują ból.

reklama

Zranienia

Jeśli Twoje dziecko zraniło się i odczuwa silny ból, w żadnym wypadku nie podawaj mu ibuprofenu. Zawarte w nim substancje mogą zaburzać krzepliwość krwi, co może spowodować krwotoki. Aby uśmierzyć ból, możesz podać paracetamol. W przypadku wystąpienia niepokojących symptomów – wymiotów, gorączki, opuchlizny natychmiast udaj się z dzieckiem do lekarza lub wezwij pogotowie. 

Podsumowanie

Musisz pamiętać, że ani paracetamol, ani ibuprofen nie leczą przyczyny, która wywołała gorączkę lub ból. Służą jedynie złagodzeniu objawów, które towarzyszą jej występowaniu. Zanim podasz swojemu dziecku jakiekolwiek lekarstwo, dokonaj wnikliwej obserwacji symptomów chorobowych a następnie skontaktuj się z lekarzem. Tylko wówczas będziesz mieć pewność, że podjęte leczenie jest właściwe i dostosowane do potrzeb Twojego malucha.

  Paracetamol Ibuprofen
Działanie przeciwgorączkowe tak tak
Działanie przeciwbólowe tak tak
Działanie przeciwzapalne nie tak
Od jakiego wieku można stosować? od pierwszych dni życia po 6 miesiącu życia
Ile razy na dobę podawać? Maksymalnie 6 dawek,
co 4 godziny lub 4 dawki co 6 godzin
Maksymalnie 3 dawki,
co 6-8 godzin
Jaką jednorazową dawkę podać? Zgodnie z zaleceniami lekarza
lub informacją u farmaceuty
Zgodnie z zaleceniami lekarza
lub informacją u farmaceuty
Przedawkowanie oraz zbyt długie stosowanie Grozi uszkodzeniami 
wątroby i nerek
Powoduje problemy
z oddychaniem i nadmierną
senność
Czy można stosować w przypadku dolegliwości
żołądkowych?
Paracetamol nie wykazuje
działania podrażniającego
układ pokarmowy
Nie zaleca się. Może wywołać
ostre objawy ze strony
układu pokarmowego
Czy można stosować podczas ząbkowania? tak tak
Czy można stosować na ból ucha? tak tak
Czy można stosować na ból gardła? tak tak
Czy można stosować w przypadku zranienia? tak nie

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: