Kaszel u dzieci

Kaszel u dzieci

Najczęstszą przyczyną kaszlu u najmłodszych są infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, towarzyszące przeziębieniu lub grypie. Jest to jeden z objawów, z którymi najczęściej wybieramy się do lekarza pediatry. Dowiedz się jak pomóc swojemu maleństwu i kiedy wybrać się do lekarza.

Kaszel: mokry czy suchy?

Na początku infekcji zawsze pojawia się kaszel suchy, który jest bardzo męczący dla pociechy i może ją budzić w nocy. Jego przyczyną jest stan zapalny, który zaburza pracę gruczołów śluzowych i powstaje gęsta wydzielina. Zalegający śluz podrażnia gardło i wywołuje odruch kaszlu. Po kilku dniach kaszel suchy zastępuje kaszel mokry. Charakteryzuje go konieczność odkrztuszenia. Często po przebytej chorobie kaszel utrzymuje się przez kilka tygodni. Jest to tzw. kaszel poinfekcyjny. Częstą konsekwencją utrzymującego się kaszlu mokrego jest zapalenie zatok przynosowych. Dlatego tak ważne jest, aby zacząć łagodzić objawy w początkowym stadium choroby.

Jak leczyć kaszel?

Podobnie jak w przypadku wszystkich infekcji wirusowych leczenie kaszlu antybiotykami nie przyspieszy ustąpienia objawów oraz nie zapobiegnie przeniesieniu się wirusa na inne osoby. Ponadto niewłaściwe stosowanie antybiotyków może spowodować, że w przyszłości nie będą one skuteczne i nie pomogą Twojemu dziecku, kiedy będą mu naprawdę potrzebne.

Ze względu na to, iż u małych dzieci często występują nawracające infekcje wirusowe z objawami kaszlu zaleca się podawanie naturalnych syropów wyprodukowanych na bazie roślinnych ekstraktów i witamin. Syropy naturalne nie zawierają w swoim składzie drażniących konserwantów, alkoholu, barwników oraz zbędnych aromatów i substancji słodzących. Ponadto, w przeciwieństwie do substancji chemicznych, nie wywołują skutków ubocznych.

Jeśli objawom kaszlu towarzyszy gorączka powyżej 38,5°C należy podać dziecku preparat z paracetamolem, gdyż nie zbija zbyt silnie temperatury ciała dziecka, dzięki czemu obniża gorączkę skutecznie, ale nie gwałtownie. Dodatkowo należy regularnie kontrolować temperaturę ciała oraz podawać dziecku duże ilości płynów. 

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Zbagatelizowanie objawów kaszlu może prowadzić do nadkażenia bakteryjnego i poważniejszych powikłań. Poniżej kilka wskazówek, kiedy  należy niezwłocznie wybrać się do lekarza:

  • kaszel występuję u niemowląt i małych dzieci;
  • pociecha kaszle dłużej niż 1 tydzień;
  • oprócz kaszlu występują również inne objawy, takie jak: trudności w oddychaniu, przyspieszony oddech czy wysoka gorączka;
  • kaszel jest bardzo częsty;

- dziecko ma nagły, szczekający kaszel.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: