reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

Moich wynikow nie ma jeszcze. beda za tydzien. Ale dzieki Wam jestem dobrej mysli i nie zamartwiam sie. Musi byc dobrze. U Waa rowniez.

Postaraj się być dobrej myśli.Niestety latem płytki hodują się gorzej.Mam nadzieję, że wyniki będą dobre. I od razu poznasz płeć :)
 
reklama
Cześć dziewczyny, jestem tu nowa. Mam pytanie, do którego tygodnia można zrobić amniopunkcje? Wiem, że najbezpieczniej od 16 tygodnia jeśli dobrze kojarzę ale nigdzie nie mogę znaleźć do kiedy, czy w późniejszym czasie jest możliwość takiego badanie ? Czytałam też że w późniejszej ciąży robi się też kordocentoze ale też nie mogę znaleźć do kiedy można ? Czy któraś z was coś wie ?
 
A czy ktoś się orientuje czy amniopunkcja jest możliwa w 32 tygodniu albo może jest inne badanie genetyczne?
W 32 TC sadze że nikt się amnio nie podejmie.Dziecko jest za duże i nie wiem też czy stężenia w wodach nie są takie że wykluczają badanie.
Na pewno możesz zrobić badanie prenatalne III trymestru. Tylko pytanie jaka wadę chcesz wykluczyć?
Nie wiem jak z testami z krwi typu NIFTy czy Panorama, czy one mają ograniczenia czasowe.

W zasadzie jedyne co mi przychodzi na myśl to trzecie prenatalne, które nie jest refundowane dla nikogo.Wiec wyłącznie wizyta odpatna wchodzi w grę.U nas kosztuje ok 200 zł.

Nie wiem jak z badaniami inwazyjnymi.Czy ciąża nie jest na nie zbyt zaawansowana.
Jeśli chcesz mogę Ci podać numer do Pracowni Cytogenetycznej, albo mojego genetyka i tam możesz podpytac.

kordocenteze robi się do 26 TC, ale nie wiem czy standardowo (jak amnio między 16a 17 TC, a jednak Justus miała później, czy to już górna granica, po której się nikt nie podejmie.
 
Ostatnia edycja:
Już miałam jedno prenatalne w 31 tygodniu i będę je powtarzać w środę w 32 tygodniu + 1 dzień :) wcześniej też miałam robione prenatalne w 12 tygodniu i 5 dni ( w 14 teżtygodniu ale to było już przez mojego ginekologa prowadzącego robione) oraz w 21 tygodniu. Żadnych testów z krwi nie miałam robionych bo nikt mnie nie poinformował i ich nie zlecił. Z samego usg ryzyko wad miałam małe. Ale właśnie po tym ostatnim prenatalnym naszly mnie mega wątpliwości, ogólnie wszystko mieści się w normach ale tych dolnych a jedna wartość zaś w górnej granicy, lekarz mówił że dzidziuś poprostu na 99% będzie mały możliwe że po mnie bo ja mam 160m i 47 kg ważyłam przed ciążą ale na wszelki wypadek zalecił kontrole kilku pomiarów dlatego w środę jadę jeszcze raz. I pomimo tego, że wcześniej usg wychodziły dobrze to teraz uświadomiłam sobie, że po samym usg pewności się nie ma co do zdrowia i poprostu chyba zaczęłam panikować..
 
Zapomniałam dopisać, że na testy typu nifty, panorama czy harmony niestety i tak mnie stać bo są to bardzo drogie badania :)

Zostało Ci 8 tygodni ale w 32 tc. już są widoczne wszystkie większe wady. Dolna granica normy to jeszcze norma, po coś są te przedziały więc nie ma co panikować. Zrób na spokojnie to USG i bądź dobrej myśli.

Amniopunkcję wykonuje się standardowo w 15-19 tc. ale są wyjątki. Kordocentoze wykonuje się po lub około 18 tc. na wynik czeka się 7 dni ale jest dwa razy niebezpieczniejsza niż amniopunkcja, polega na pobraniu krwi pępowinowej.
 
reklama
Już miałam jedno prenatalne w 31 tygodniu i będę je powtarzać w środę w 32 tygodniu + 1 dzień :) wcześniej też miałam robione prenatalne w 12 tygodniu i 5 dni ( w 14 teżtygodniu ale to było już przez mojego ginekologa prowadzącego robione) oraz w 21 tygodniu. Żadnych testów z krwi nie miałam robionych bo nikt mnie nie poinformował i ich nie zlecił. Z samego usg ryzyko wad miałam małe. Ale właśnie po tym ostatnim prenatalnym naszly mnie mega wątpliwości, ogólnie wszystko mieści się w normach ale tych dolnych a jedna wartość zaś w górnej granicy, lekarz mówił że dzidziuś poprostu na 99% będzie mały możliwe że po mnie bo ja mam 160m i 47 kg ważyłam przed ciążą ale na wszelki wypadek zalecił kontrole kilku pomiarów dlatego w środę jadę jeszcze raz. I pomimo tego, że wcześniej usg wychodziły dobrze to teraz uświadomiłam sobie, że po samym usg pewności się nie ma co do zdrowia i poprostu chyba zaczęłam panikować..


Ale czy masz.podejrzenie jakiejś konkretnie wady? Np.serca, czy rozszczep podniebienia itd?Jakieś obciążenia?
Jeśli jednak lekarz nic nie zauważył, to nie panikuj.
Amniopunkcje i inne badania inwazyjne bez podstaw (na zyczenie)sa równie odpłatne - cena zależy od lekarza.Za amnio to około 1500 zł.
Myślę, że już teraz to tylko prenatalne USG.
 
Do góry