reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

Ela, mi na usg w Polsce powiedziano, że to będzie dziewczynka, ale nikt nie chciał potwierdzić na 100%, na wizycie u Miechowieckiego, zapytałam o płeć, a on "a jak Pani myśli co będzie, ja mówie że wydaje mi się że dziewczynka, a on to jak sie tak pani wydaje to chyba tak jest, ale ja nie chce tego oceniać"...szczęka nam opadła:/ byłam wtedy na usg z moim mężem, w ogóle na ekranie nic nie było widać, on mówił że dziecko teraz macha rączką albo takie inne rzeczy, ale dosłownie nic nie widziałam. A jak robiłam usg w Polsce to wszystko idealnie widziałam. A ostatnio jak byłam kazał mi się położyć i powiedział, że zobaczymy dzidziusia, po czym przyłożył mi tylko słuchawkę do brzucha, powiedział, że serduszko bije i wszystko jest w porządku i kazał mi wstać. Porażka, osobiście jeżeli znałabym niemiecki, nie poszłabym już więcej na żadną wizytę do Miechowieckiego.
 
reklama
dziewczyny, ja tez ryczalam calymi dniami na poczatku. Moj maz (wtedy jeszcze nie maz) nawet powaznie zastanawial sie czy nie przeniesc sie ze mna do PL. Trudne byly poczatki, mimo, ze jezyk znalam perfekt!
Musicie dac sobie czas, napewno bedzie lepiej! naprawde namawiam na spotkania mam z maluszkami, Stillgruppe, Babytreff, Spielgruppe itd.
Dla pocieszenia:-D - ja moglam powiedziec o sobie, ze sie zaklimatyzowalam w AT dopiero po 2,3 latach! tak wiec miejcie cierpliwosc!!!!
co do pytan o sprawy formalne...
powiem wam, ze nie wiem czy wszystko pamietam....
napewno zaraz po porodzie, tzn. kilka dni po porodzie tatus musi isc do urzedu stanu cywilnego (Standesamt) w bezirku w ktorym znajduje sie szpital i zlozyc wniosek o akt urodzenia dziecka (Geburtsurkunde). Szpital zaraz po urodzeniu wysyla tzw. Geburtsanzeige, czyli zgloszenie urodzenia do tego Standesamtu, wiec oni juz maja cynk a tatus musi dodac tylko wasze Meldezettle, obywatelstwo, chyba akty urodzenia i akt slubu.
Wäschepaket dostaje sie w szpitalu chyba najczesciej. A zameldowac sie bylam w MAG11 w moim bezirku. Tam dostajesz taka karteczke, ktora oddajesz przy odbieraniu Wäschepaketu w szitalu, jakos tak. Chyba to Wäschepaket nazywa sie teraz Wickelrucksack
Tutaj linki do waznych informacji dotyczacych porodu
Geburt - Amtswege
Rund um die Geburt (MA 35)


polozne:
polozna z kasy chorych przysluguje ci tylko wtedy, gdy wyjdziesz ze szitala przynajmniej w trzecej dobie po urodzeniu. Jesli zostaniesz dluzej to polozna ci nie przysluguje.
Prywatna polozna kosztuje od 900euri wzwyz. Jest do twojej dyspozycji cala ciaze i jest przy tobie przez caly porod i opiekuje sie toba po porodzie. Juz pisalam na temat poloznych gdziesz wczesniej.

nie ma sprawy, nie denerwuje sie na nikogo, chetnie udziele dobrej rady aczkolwiek nie zawsze wszystko pamietam, u mnie to bylo juz ponad 2,5 lata temu, zapomina sie!

pozdrawiam i trzymajcie sie dziewczyny!!!!!:-D

co do Miechowieckiego sie nie wypowiadam, bo nigdy nie bylam ale nie slyszalam o nim niczego dobrego.
 
Poziomeczko juz myślałam że nam Cie ufo porwało :szok: dobrze ze jestes. Dziekuję bardzo za przydatne informacje, dużo tych formalności z wszystkim damy rade oby tylko dziecko zdrowe bylo, reszta sama pójdzie, w koncu od czego ma sie męża hehehe niech sie tez pomartwi :tak: O naszym doktorku Ola lepiej juz nie mówmy człowiek jest juz mądrzejszy i bedzie wiedział na przyszłość ;-) Gotuję właśnie zupę z pora mniam mniam smacznego ponieważ pora obiadowa :)
 
porwala mnie mama i siostra, bo przyjechaly w odwiedziny na weekend! :-D

jeszcze jedna wazna sprawa: kasa chorych.

wydaje mi sie, ze trzeba isc z aktem urodzenia do kasy chorych i zlozyc wniosek o wydanie e-karty. Wtedy tez automatycznie dziecku przyznawany jest Sozialversicherungsnummer, z ktorym to wlasnie numerem dopiero masz prawo isc do lekarza z dzieckiem.
Jest to wazne, bo jak nie masz tego numeru to nie mozesz isc z dzieckiem do lekarza a w pierwszym tygodniu muisz zrobic Hüftultraschall. Wiec zaraz po dostaniu Geburtsurkunde szybciutko do Krankenkassy!
 
U nas nie chodzilismy do kasy chorych , Maz musial po zaswiadczenie podjechac ze mala jest ubezpieczona bo w 5 dobie nas przeniesli do innego szpitala. Pierwsze zalatwialismy Akt urodzenia potem paszport !! to bardzo wazne bo bez paszportu nie zalatwi sie nic , potem fINANZAMT a jak przyjdzie decyzja z Finanzamtu to Ubezpieczalnia i wniosek o KBG. Jeszcze jedno bedac w szpitalu warto wizyte dla dziecka u pediatry juz zamowic bo malo czasu po wyjsciu na to jest a i biegania troche
 
Dziekuję czyli jak urodzę dzidziusia czeka je kilka badań u pediatry w pierwszym tygodniu życia (hmmm to bardzo szybko) tylko jak to załatwić z tym ubezpieczeniem, żeby nie płacic za wizytę, bo jak nie zgloszę w KK to dziecko nie bedzie ubezpieczone.
 
ola8806 żałuję, że nie trafiłam na to forum wcześniej, wtedy na pewno nie wybrałabym Miechowieckiego :( Poleciła go żona kolegi mojego męża, bardzo go chwalili, więc myślałam, że może faktycznie będzie dobry... Przeraziłaś mnie z tym, że nawet się nie zainteresował serduszkiem Twojego dziecka, masakra! Napisz później jak poszła kolejna wizyta.
Dziękuję za informacje, kupię sobie te witaminy, skoro nie zaszkodzą, a najprawdopodobniej wręcz przeciwnie :)
Mieszkam w 23. bezirku, można powiedzieć, że na granicy z 12. (U6 Alterlaa).

Elzbieta1986 tak, udało mi się :) Ale nie tam gdzie podałaś mi stronkę, bo nie było już terminu... Tzn był, ale tylko rano. Wpisałam w google 'Nackentrasparenzmessung Wien', kliknęłam w pierwszą lepszą stronę i umówiłam się na przyszły poniedziałek. Koszt - 95€, to nawet 5€ taniej :p Może w końcu zobaczę swoje maleństwo, bo u Miechowieckiego jak sama wiesz jest z tym ciężko...

poziomeczka serdeczne dzięki za informacje formalne, przydadzą się! Już pomału wtajemniczam męża co będzie trzeba pozałatwiać.

Kathinka może to głupie pytanie, ale gdzie w sprawach paszportu dla dzidziusia? W Polskiej Ambasadzie?

Pozdrawiam wszystkie Mamusie :)
 
Ostatnia edycja:
Ela ja jestem na biezaco z zalatwianiem wszytskich formalnosci po porodzie:

- Geburtsurkunde - tak jak pisala poziomeczka, plus jezeli masz jakis tytul naukowy, to musisz przedlozyc swiadectwo. Niektore szpitale (np. Donauspital) maja filie Standesamt i jezeli masz wszystkie potrzebne dokumenty ze soba w szpitalu, to mozesz tam dostac GEburtsurkunde i nie trzeba isc do zuständiges Standesamt.

- e-card - ja pierwsza wizyte maluszka u pediatry mialam bez KK i bez Sozialnummer. Karte wyrabiasz w KK i na miejscu dostajesz swistek z nadanym Sozialnummer, ktory jednoczesnie jest taka prowizoryczna e-card. Wlasciwa karta przyjdzie do 2 tygodni poczta.

- jezeli nie macie austriackiego obywatelstwa musicie zlozyc w polskiej ambasadzie wniosek o paszport.

- EWR-Anmeldebescheinigung - zalatwic w MA35; potrzebny bedzie paszport malucha i e-card jako potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego. Bez tego nie zalatwisz niczego w Finanzamt. Wszytsko zalatwilam przez internet; Bescheinigung przyslali poczta.

- Familienbeihilfe - zalatwic w Finanzamt; mozna rowniez przez internet. Potwierdzenie przyjdzie poczta.

- Kinderbetreuungsgeld - zalatwic w KK; potrzebne sa wniosek (dostepny w internecie lub KK), Geburtsurkunde, Bescheid über die Familienbeihilfe, Meldezettel od mamy-taty-dziecka, EWR-Anmeldebescheinigung.
 
Dobrze że opisałyście jak to wygląda z tymi załatwieniami, już mi się trochę rozświetliło i będę wiedziała co mam zrobić,wolę wcześniej zapytać niż później dowiadywać sie w ostatniej chwili, orientujecie się czy jest jakiś pediatra w 11 lub okolicach tego bezirku, u Pani doktor w 23 bezirku byłam osobiście gdyż kiedyś pracowałam jako niania i wiem gdzie to jest ale to troszke chyba za daleko jak dla mnie...
 
reklama
vixen Tak w polskiej ambasadzie , potrzebne jest zdjecie akt urodzenia i meldunek dziecka i oboje rodzicow przy skladaniu . Odebrac moze jeden rodzic
 
Do góry