reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

vixen89 dziękuje bardzo:)
Odnośnie Karenz, jest jakieś min lub max? Bo już tyle różnych wersji słyszałam.. A co jeśli chodzi o pieniążki? Oni to jakoś wyliczają na podstawie pensji ile później się dostaje czy jak? Bo to też dla mnie zagadka. W ogóle może znacie np. jakiegoś doradce do którego można się zwrócić z tymi pytaniami? :-)
 
reklama
Dziiubaa odnośnie wysokości Wochengeld pisałam dosłownie jedną lub dwie strony wcześniej, to możesz sobie zerknąć. Wochengeld dostajesz będąc na Mutterschutz. Tu warianty Karenz: Kinderbetreuungsgeld-Varianten | Arbeiterkammer Generalnie masz prawo wybrać który chcesz. Kwota Karenz nie jest zależna od Twoich wcześniejszych zarobków, nawet nie pracujące wcześniej mamy dostają :) Oprócz macierzyńskiego (Kinderbetreuungsgeld) przysługuje jeszcze rodzinne (Familienbeihilfe). Jak chcesz to mam namiary na polską księgową, która załatawia wszystkie papierkowe rzeczy. Przyjechała do mnie do domu, wzięła wszystkie potrzebne dokumenty i złożyła wnioski.
 
Ostatnia edycja:
Dziiubaa a ja pozwolilam sobie skopiowac jeden z moich wczesniejszych postow na nurtujace Cie tematy:

Familienbeihilfe - zostaje przyznana niezaleznie od wysokosci zarobkow rodzicow do pelnoletnosci dziecka; obywatele z UE musza miec uregulowany status pobytu w Austrii (Anmeldebescheinigung); mieszkaja w Austrii i dziecko na stale przebywa w Austrii.

Kinderbetreuungsgeld wymogi:
- przyznana Familienbeihilfe;
- stala rezydencja wnioskujacego rodzica oraz dziecka w Austrii;
- identyczne miejsce stalego zameldowania (rodzic wnioskujacy i dziecko);
- wykonanie badan z Mutter-Kind-Pass;
- Anmeldebescheinigung dla obywateli z UE;

Pamietajcie!!!, ze Karenz nie pokrywa sie z KBG!!! Oraz, ze w czasie pobierania KBG jestescie normalnie ubezpieczone. Jezeli KBG sie skonczy, a Wy uzgodnilyscie z pracodawca dluzsza Karenz, to wtedy musicie ubezpieczyc sie u meza. O Karenz trzeba powiadomic pracodawce do 8 tygodni po porodzie - przysluguja max 2 lata.
 
hej dziewczyny, mam prośbę - możecie polecic internistę (może byc polski).W KMP jedna strona musi byc przez niego wypełniona - przegapiłam. U kogo byłyście? Dzięki z góry.
 
Magdalena ja też przegapiłam to badanie i go nie miałam. W miejscu tej pieczątki z tyłu mam pieczątkę od ginekologa i normalnie przyjęli w WGKK. Dlatego nikogo nie polecę, bo nie byłam, ale może jakaś inna mama poda namiary :)
 
magdalena6 ja bylam u internistki i kardiologa w jednym, mialam robione EKG serca :-) Pani doktor nazywala sie Claudia Sebald i miala najblizszy wolny termin w Wiedniu, inni lekarze Innere Medizin mieli najblizsze terminy po 3 tygodniach. Oczywiscie bylam ze skierowaniem od lekarki 1. kontaktu.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Magdalena ta strone wypelnia lekarz rodzinny - Allgemeinarzt. Polecam storne praxis.at lub docfinder.at na znalezienie lekarza w swoim bezirku.

Dziiubba syn mojej sasiadki chodzi do przedszkola z Kiwi w DonauCity - sa bardzo zadowoleni. Jedyne co trzeba brac pod uwage to fakt, ze nie wypelniaja oni strikte programu przewidzianego przez kuratorium dla przedszkolakow i rodzice przed pojsciem dzieci do szkoly musza z nimi cwiczyc pewne rzeczy indywidulanie.
 
Ostatnia edycja:
Do góry