reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

menu 10,5 miesięcznego dziecka z alergią

asik_

Fanka BB :)
Dołączył(a)
7 Sierpień 2012
Postów
277
Witam,

Proszę o sprawdzenie diety dziecka.

Pobudka 6:00 - 7:00 - 180 ml mleko z kaszką ryżową/kukurydzianą

10:00 - drzemka, przed zaśnięciem mleko około 160-180ml z kleikiem ryżowym/ lub kawałek bułki z masłem i jogurtem (bardzo niewielka ilość)

śpi do godziny 12, około godziny 13 wypija przetarty soczek jabłko marchew banan/brzoskwinia około 120-150ml

między 15 -16 - zupka. Niestety mam duży problem, aby ją zjadł.
Zachowuje się jakby go parzyła, jeśli już otworzy buzię to
zupka najchętniej jarzynowa lub pomidorowa ale na gęsto więcej warzyw w kawałeczkach niż wody
z mięsem/pokruszonym żółtkiem/niekiedy lane kluseczki

Z gramaturą mam problem - czasem zje 4łyżki, ale rzadko się zdarza aby zjadł miseczkę. Niestety częściej zje niewiele. Typowego drugiego obiadu nie chce, nie smakują mu chyba warzywa na sucho, lejącą zupą pluje. Niekiedy zje z rączki różyczki kalafiora (jak zje mało zupy)

około godziny 18 (lub wcześniej) zależy ile zjadł obiadu słoiczek z owocami i biszkoptem w rączce, lub banan/jabłko, lub jogurcik (w zależności co jadł o 12)

około 21 wypija butelkę z mlekiem i kaszką kuk.-ryżową około 180ml (przed zaśnięciem)

Niekiedy je w nocy, wtedy wypija mniej mleka rano i na drugie śniadanie nie chce mleka, zje kromeczkę chleba(ze środka) z masłem.
Nie ma jeszcze ani jednego zęba.

Po kaszkach wielozbożowych ma problemy z brzuszkiem. Jest na mleku isomil - ma prawdopodobnie nietolerancję laktozy (wykrytą w szpitalu ma moja mama i brat). Po piersi mocno ulewał i miał bóle brzucha mimo tego że jadłam gotowanego indyka (pierś) i ryż... po zwykłym mleku mm było to samo.

Moja mama - która się nim teraz opiekuje twierdzi, że on bardzo mało je. Niepokoi mnie jej opinia. Tym bardziej że mały waży 8860 i mierzy 74cm czyli jest na 3centylu, ale urodził się z niską wagą 2,950. Ja też należy do osób szczupłych.

Proszę o opinię - co zmienić, jak lepiej zbilansować dietę, czy jego alergia przy której tyle wymiotował (dopiero przy 5 miesiącu wywalczyłam zmianę mleka u prywatnego specjalisty, prędzej dostał tonę leków z apteki od lekarza rodzinnego), mogła spowodować, że ma taki problem z zaakceptowaniem jedzenia. Robiłam USG w kierunku refluksu - został wykluczony. Na jogurt i przetwory mleczne nie reaguje alergią.
 
reklama
Moze jemu az tyle nie potrzeba? Ja tez myslalam ze moja mala malo je. A ona jakos nie krzyczy z braku jedzenia.
u nas wyglada to tak:
6-7 mleko 160 ml
10-11 kaszka sinlac lub ryzowa na mleku 160-180 ml
12-13 drzemka
14-15 zupka lub obiadek gotowany przeze mnie lub ze sloiczka ok 190g
19-20 mleko 160 ml
czasami sie jeszcze budzi na mleko w nocy
w miedzy czasie pogryza chrupki kukurydziane i popija jakas herbatke lub wode.
od niedawna okazalo sie ze nie toleruje glutenu takze odstawilam calkowicie chlebek, buleczki i inne pochodne, owoce dostaje rzadko i w malych ilosciach bo po wszystkim ma wysypke.
Miala skaze bialkowa i nietolerancje laktozy stwierdzona w 3 m-cu zycia, teraz po testach wyszlo ze juz niby nie ma, takze pomalutku probujemy z jogurtami i budyniami na mleku.
 
Dzięki za odpowiedź Basia_one.
Prosiłabym jednak jeszcze o odpowiedź dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska w zakresie bilansu diety. Martwi mnie tak mala ilość spożywanym warzyw. Co nowego mogę wprowadzić ze względu na to że skończył już 11 miesięcy.
 
polecam dynię- jest teraz na nią sezon- najlepiej trafić na ekologiczną lub ze sprawdzonej uprawy- jest delikatna i można robić ja w wersji bardziej warzywnej np. z ziemniakiem, marchwią lub na słodko z jabłkiem
 
witam, zdecydowanie wcześniejsze doświadczenia dziecka z jedzenie ma tutaj znaczenie w akceptacji nowych produktów.Skoro dziecko je zupkę gęstą zawierająca kawałki to bardzo dobrze, trzeba pójść w tym kierunku i dawać mu jak najczęściej produkty o stałej konsystencji do rączki czyli banan, gruszkę, morelę oraz warzywa wspomniała Pani o brokule również kalafior, pomidor, gotowana marchewka, ziemniak (nie puree). Aktualnie w diecie za dużo jest owoców, proszę wyeliminować sok owocowy podawany do południa podać zamiast niego zupkę, a następnie w porze obecnej zupy II danie nie koniecznie ze słoiczka lepie produkty do wyboru ułożone na talerzyku, niech zje tyle ile da rady może się również bawić jedzeniem, ważne żeby spróbował włożyć do buzi, nie je sam-rączkami. To że dziecko nie ma zębów nie jest przeciwwskazaniem do nauki gryzienia, więc niech dostanie kromkę chleba ze skórką, zobaczy Pani na ile sobie z nią poradzi.
Proszę go przepajać wyłącznie wodą mineralną nisko zmineralizowaną. Dziecko faktycznie ma niedowagę, jeśli ma Pani masę ciała z poszczególnych miesięcy może Pani nanieść te wartości na siatki centylowe (lub poprosić lekarza) i zobaczyć kiedy nastąpił spadek i ile pasm centylowych, waga urodzeniowa prawie 3 kg nie była niska.
Proponuję dodać do zupy 1 łyżkę oleju z oliwek lub rzepakowego w celu zwiększenia kaloryczności diety.
Proszę się odezwać po próbie wprowadzenia tych zaleceń.
 
Witam , synek niedługo skończy 11 miesięcy jego jadłospis wygląda tak :

rano mniej więcej do godziny 9:00 je 180ml mleka
ok. 11:00 je cały jogurcik ok 120g i potem śpi ok 2godzinki
13/14 je obiadek z dwóch dań tzn ok 6/8 łyżek zupy i pół słoika dużego obiadku z kawałkami
ok 16 mały słoiczek deserku
17/18 je 180ml mleka lekko zagęszczonego kaszką ok 3łyzek
ok 20/21 je 210 ml mleka i śpi do rana.

Czy nie je on za mało jak na swój wiek i wagę?
Dodam tez ze synek miał bardzo duża wagę urodzeniowa mianowicie 4900 i w tej chwili waży ok 13/14 kg.

Gabryś pije mleczko nutramigen 2 ze względu na alergie, mimo iż miał robiony panel pediatryczny który wykazał ze dziecko nie ma skazy białkowej na zmianę mleka na zwykłe bebiko ha wystąpiła bardzo ostra wysypka z ropnymi zawiesinami wiec wróciłam do nutramigen2/

W panelu wyszło że synek ma uczulenie na jajko ale kiedy podaje mu chleb i produkty które zawierają jajko nic mu nie dolega czy w takim razie mogę podawać mu jajko?
 
reklama
Mój synek ma prawie 11 miesięcy a jego jadłospis wygląda tak.
7-8 dwa plasterki wędliny z kurczaka bądź dwie malutkie parówki
8-9 210ml mleka Bebilon Pepti
9 do 11-12 drzemka
12-13 deserek zazwyczaj pół dużego słoiczka bądź jabuszko albo inny owoc krojony w kawałki i gryzie sam
14-15 210 ml mleka Bebilon Pepti
Od 14-15 do 16 drzemka
16-17 obiadek: rosół swojej roboty bądź inne danie, nie toleruje zupek ze słoika bo są mi zbyt gładkie zazwyczaj całą miseczke
19-20 210 ml mleka Bebilon Pepti

W pomiędzy czasie pije herbatkę owocową, z koprem włoskim bądź jabłkowa z dodatkiem soku jabłkowego. Przegrywa też biszkopty, paluszki bądź wafle ryżowe. Również jest bez ząbków.

Waga urodzeniowa 3680 a teraz 11kg
 
Do góry