reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

opóźnienie psychoruchowe

Witaj. Jestem logopedą. Wiem, że rodzice bardzo boją się, gdy dziecko ma jakieś opóźnienie i często nie dopuszczają do siebie takiej myśli. Bardzo dobrze, że poszłaś zdiagnozować synka, specjalista na pewno się nie myli. Dwulatek powinien mówić około 300 słow i pierwsze proste zdania. Idźcie na terapię logopedyczną Metoda Krakowską. Polecam. Zobaczysz synek szybko nadrobi opóźnienie i będziesz się cieszyła, ze szybko zareagowałaś i nie odwlekałaś tego w czasie, gdy trudności by się już mogły nawarstwić. Powodzenia!
P.S. Z jakiej czesci Polski jestes?
I proszę nie słuchaj opinii, ze chłopcy mówią później, albo, że jeszcze ma czas. Wielu rodziców moich podopiecznych żałowało, że zwlekało z zajęciami. Tym bardziej, że zobaczyli w jak prosty i szybki sposób można nadrobić zaległości :)
czy moje dziecko już zawsze będzie opóźnione, czy uda się WWR drównać do normy?
 
reklama
@sajmon1010, opóźnienie mowy zawsze z czegoś wynika, tylko w takim wieku najbardziej "rzuca się w oczy" mowa. Nie da się rozdzielić mowy od pozostałych funkcji psychomotorycznych, są ściśle zazębione. Ale spokojnie, poczyniłaś już kroki, idźcie na terapię, ćwicz też w domu i będą efekty. Jeżeli to zwykłe, proste opóźnienie, nie spowodowane np autyzmem, czy zaburzeniami neurologicznymi, to opóźnienie się wyrówna :)Powodzenia!
 
Ostatnia edycja:
@sajmon1010, opóźnienie mowy zawsze z czegoś wynika, tylko w takim wieku najbardziej "rzuca się w oczy" mowa. Nie da się rozdzielić mowy od pozostałych funkcji psychomotorycznych, są ściśle zazębione. Ale spokojnie, poczyniłaś już kroki, idźcie na terapię, ćwicz też w domu i będą efekty. Jeżeli to zwykłe, proste opóźnienie, nie spowodowane np autyzmem, czy zaburzeniami neurologicznymi, to opóźnienie się wyrówna :)Powodzenia!
to kto mi odpowie czy to proste opóźnienie, czy inne? będzie to można określić na tej terapii?
 
Na pewno :)
Zresztą pocieszę Cię, że słowo opóźnienie to określenie najłagodniejszych problemów. Gdyby osoba diagnozująca widziała ewidentnie, że dziecko bardzo odstaje od normy lub wykazuje nietypowe dla dziecka zachowania, to pewnie posłużyłaby się słowem "zaburzenie". Poza tym w czasie terapii terapeuta/logopeda będzie mógł dokładniej poobserwować dziecko, zobaczy jak szybko się uczy nowych rzeczy.
Lepiej, że osoba diagnozująca od razu zasygnalizowała choćby nieduże opóźnienie, które dzięki temu możecie wyrównać i Wam to przysługuje, niż gdyby zbyła was.
 
Ostatnia edycja:
Jeżeli dziecko jest zdrowe i jest to zwykle opóźnienie to dziecko szybko nadrobi.A jezeli powodem opóźnienia jest jakieś zaburzenie to terapeuci szybko to zauważą i pokierują gdzie trzeba.
U nas powodem opóźnienia jest autyzm który zauważyły właśnie terapeutki z wwr. i dzieki nim młody ma diagnozę.
 
Dziecko rozwija się na różnych płaszczyznach i ten rozwój powinien być harmonijny, Bez względu na to czy dziecko nie osiągnęło jakiegoś etapu w rozwoju fizyczbym, społecznym czy psychicznym będzie się mówiło o opóźnieniu. Jak dziecko nie chodzi w wieku 18 miesiący to mówi się też o opóźnieniu rozwoju.
Twoje dziecko wg obserwacji terapeuty ma opóźnienie mowy ale nie oznacza to, że jest niepełnosprawne.
Takie opóźnienie z czegoś wynika- może wynikać z jakiś zaburzeń, może coś blokować rozwój mowy, a może po prostu taka natura dziecka, ale to już ocenią specjaliści którzy zdecydują co dalej- czy terapia + obserwacja, czy tylko obserwacja.

Generalnie na razie nie masz powodów do niepokoju bo dzieci nie rozwijają się "równo" i wiele tego typu opóźnień szybko da się skorygować. A jeżeli sprawa okaże się poważniejsza to dobrze, że jesteś pod opieką specjalistów
 
Witaj. Jestem logopedą. Wiem, że rodzice bardzo boją się, gdy dziecko ma jakieś opóźnienie i często nie dopuszczają do siebie takiej myśli. Bardzo dobrze, że poszłaś zdiagnozować synka, specjalista na pewno się nie myli. Dwulatek powinien mówić około 300 słow i pierwsze proste zdania. Idźcie na terapię logopedyczną Metoda Krakowską. Polecam. Zobaczysz synek szybko nadrobi opóźnienie i będziesz się cieszyła, ze szybko zareagowałaś i nie odwlekałaś tego w czasie, gdy trudności by się już mogły nawarstwić. Powodzenia!
P.S. Z jakiej czesci Polski jestes?
I proszę nie słuchaj opinii, ze chłopcy mówią później, albo, że jeszcze ma czas. Wielu rodziców moich podopiecznych żałowało, że zwlekało z zajęciami. Tym bardziej, że zobaczyli w jak prosty i szybki sposób można nadrobić zaległości :)

A mozesz napisac cos wiecej o tej metodzie? Czy daje dobre rezultaty? Z opisów mozna wnioskować, ze jest bardzo drastyczna [emoji58]


Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
 
cześć dziewczyny, mój synek ma 2,5 latka ma słaby rozwój mowy i nosi pieluchy. Jest także uparty i nerwowy, ale i wesoły.Ogólnie moim zdaniem rozwija się dobrze. Ale byłam z nim w poradni psychologiczno pedagogicznej i po okolo 45 minutowym spotkaniu stwierdzili, że jest opóźniony. Rozumienie ma bardzo dobre, rozwój społeczny także. Wiem, że z mową może coś nie tak, ale całościowe opóźnienie? Jak się urodził mia 9 pkt apg.
Znam kilka dzieci ze słabą mową i pieluchami w tym wieku i nikt nie mówi o opóźnieniu, ale także nikt z tych rodziców nie był w takiej poradni.Poza tym jak mu w domu pokazałam jak robić pewne rzeczy których nie zrobił na spotkaniu , to już robi. Idę jeszcze na konsultację do kogoś innego ale co WY o tym myślicie?
Pozdrawiam.

Zawsze lepiej zrobic w takim przypadku za duzo, niz nic lub za mało. Dlatego swietnie, ze diagnozujesz synka, juz z samego fakt opoźnienia mowy przysługuje Wam WWR. 3/4 rok zycia dziecka to czas intensywnego rozwoju, wiec warto isc w tym kierunku, nawet jesli diagnoza moze wydawać sie nad wyrost. Jakbyś miała pytania pisz na priv :) Mam synka w podobnym wieku i podobne "dylematy".


Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
 
Leylah, to nieprawda, choć są różni terapeuci.Moje dzieciaki mnie uwielbiają, naprawdę. Czasem to co może "drastycznie" wyglądać, to gdy dziecko z autyzmem (co sie dzieje często na początku terapii) wpadnie w szał . Po prostu nie możesz wtedy pozwolić mu się rzucać po podłodze, więc np bierzesz i trzymasz dziecko na kolanach, próbujesz uspokoić ale tak, zeby wiedziało, ze i tak zadanie musi byc skonczone. Czasem warto odwiedzic dwoch terapeutow i wybrac tego, z ktorym dziecko lepiej pracuje. Poza tym zawsze masz prawo być na zajęciach.
Jak chcesz zapytać o jakieś konkretne dziecko, to mozesz napisać na priv.

W przypadku opóźnionego rozwoju mowy czy alalii, efekty są z reguły natychmiastowe.
 
reklama
Do góry