reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Opóźniony rozwój

Rachelita

Fanka BB :)
Dołączył(a)
11 Styczeń 2022
Postów
4 400
Cześć! Rozwój psychospołeczny wcześniaka ocenia się za pomocą wieku urodzeniowego czy korygowanego? Synek za dwa tygodnie będzie miał rok urodzeniowy (10,5 miesiąca korygowanego) i nie robi papa ani nie pokazyje palcem przedmiotów, reaguje na imię w zależności od nastroju, a zabawki służą tylko do rzucania ich psu. Dodatkowo wypowiada tylko 4 sylaby: ma, be, bu, ba. Nie wiem czy już się martwić czy ma czas? Jeśli ma mnie to niepokoić to do kogo się udać? Psycholog? Pedagog? Neurolog? Logopeda? Motorycznie rozwija się dobrze tzn. siedzi, chodzi przy meblach, stoi samodzielnie
 
reklama
Moja córka też tego nie robi a za tydzień kończy rok ale ja na spokojnie podchodzę do tego. Ale to każdy jak uważa jak to Cię mocno niepokoi udaj się do logopedy
 
Raczej do neurologopedy - sam logopeda nic tu nie zrobi 🤷‍♀️

Zacznij od rodzinnego - jeśli coś go zaniepokoi, to skieruje Was na początek zapewne do neurologa oraz do laryngologa.

Ale moim zdaniem nie ma w Twoim opisie nic bardzo niepokojącego. Mój syn urodzony w 35tc i nigdy żaden lekarz nie liczył wieku korygowanego.
 
Powinien iść zgodnie z korygowanym, ale też do 2 roku życia nadrobić ten czas między urodzeniowym a korygowanym, czyli lekko wyprzedzać jednak korygowany.

Ja bym poszła najpierw do neonatologa.
 
To skoro byłaś, to polecam wybrać się ponownie. Prawdopodobnie poprzednie skierowanie jest jeszcze ważne.
 
Hej, u nas corka z 31 t.c.,do roku neonatolog byl regularnie, ale później i tak raz na pol roku bodajże byla kontrola i ostatnia jak skończyła 3 lata bo do tego czasu moze byc pod opieką neonatoloh i on tsz może wypisać wszelkie konieczne skierowania. Liczysz w tym wieku wszystko wiekiem korygowanym :) mysle ze pewnie za chwilkę Ci wszystko nadgoni ale jeżeli Cię to martwi i stresuje to mimo wszystko skontaktowalabym sie z neonatologiem który prowadzil dziecko od poczatku
 
Do neonatologa tylko do 12 m-ca. Także chyba już jest za późno.
Ja ze swoim wcześniakiem chodziłam co miesiąc do 18 mies. i kontrolnie jak miał 2 lata, ale to lata temu było. (12 lat) Teraz skrócili okres? Jakoś do 2 lat zwracałam uwagę na wiek korygowany a poźniej już normalnie. Choć w sumie mój, nie licząc mowy (ona była nieco opóźniona, nie "trajkotał" tak dużo jak rówieśnicy i ruszył z kopyta z dnia na dzień po skończeniu 2,5 lat) umiejętności nabywał wczesnej lub zgodnie z normami.
 
reklama
Oj pomyliłam wiek, ostatnia kontrola byla po skończonych 2 latach, my bylismy bliżej 2,5 lat, ale lekarz nam powiedziala wtedy ze jak czegos byśmy potrzebowali jezeli chodzi o skierowania to do 3 r.z. oni wlasnie mogą wystawić, potem juz pediatra
 
Do góry