reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawa mam - przepisy

Trzynastki nie są regulowane w kodeksie pracy - w wielu firmach nie ma ich wcale. Stąd wniosek - skoro jest to indywidualna decyzja pracodawcy, to wszystko zależy od tego, jak jest to opisane w układzie zbiorowym, regulaminie wynagradzania albo innych tego typu dokumentach. Wydaje mi się, że może być warunkiem wypłaty przepracowanie określonej części roku, a nie tylko ogólny staż u pracodawcy. Musisz się niestety wczytać w regulaminy w każdej z firm.
 
reklama
Melulu nie wiem czy jeszcze tu zaglądasz ale mam do ciebie dwa pytanka:

1. Co zrobić żeby jak najdłuej poostać zatrudnionym jeśli obecnie jestem na macierzyńskim a wiem że moje stanowisko zostało zlikwidowane i raczej innego mi nie zaproponują. Plissss poradź coś bo jak mnie zwolnią to kredyty nie ma szans - nie spłacimy buuuu

2. Czy to prawda że jeśli ma się diałalność gospodarczą to wystarczy przez ostatnioe 3 mies ciązy opłacać wyższą składkę ZUSowską i wtedy na macierzyńskim będize można zgarnać prawie 6 tys ;)?
Jeśli tak to:
- czy ta opcja dostępna jest tylko dla tych co pierwszy raz otworzą dz.gosp czy dla tych którzy tę działalność mają zarejestrowaną od kilku lat
- czy jeśli dla wszystkich to czy nie będzie podejrzane że ten kto ma dział.gosp nie wykazuje za dużych wpływów a tu nagle podniesie sobie składkę do możliwie najwyższej?
- czy te prawie 6 tys jest płatne przez ZUS tylko na macierzyńskim czy również na L4 z powodu ciazy?

w skrócie czy może być tak ze:
osoba mająca dz.gosp. ale nie wykazująca za dużych zysków może w trakcie planowania ciązy zacząać płacić podwyższoną składkę by zaraz po zajciu w ciążę iść na L4 i przez okres ciąży oraz macierzyńskiego otrzymywać z Zus-u wyższy zasiłek?

:)

dzięki za odpowiedź paaa
 
Cześć Anik!

Po pierwsze - gratuluję synka! :)
Po drugie - jestem w stanie wypowiedzieć się wyłącznie na temat pkt. 1, bo zupełnie nie znam się na działalności gosp. W drugim temacie musisz poszukać czegoś w necie.

Odnośnie ochrony przed zwolnieniem:
W przypadku likwidacji stanowiska w ciąży i na macierzyńskim jesteś chroniona, nic Ci nie można zrobić. Potem bierzesz dodatkowy macierzyński, dwa tygodnie (tylko musisz pamiętać, żeby wniosek złożyć na co najmniej tydzień wcześniej). Potem pozostaje Ci patent z obniżonym wymiarem czasu pracy - na 2 tygodnie przed składasz wniosek o obniżenie wymiaru etatu np. do 7/8. Masz z tego odrobinę mniej kasy, ale zlikwidować mogą Ci stanowisko tylko w przypadku likwidacji firmy (art. 186(8) kodeksu pracy). Potem ewentualnie zwolnienie lekarskie, ale to już lewizna...
 
:-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-)

Melulka dzięki - jesteś kochaniutka :-):-):-):-):-)

od dziś śpię spokojnie hihihihihi
:tak::tak::tak::tak:
 
Melulu - tym razem ja wykorzystam Twoją wiedzę (o ile mogę :sorry2:) ;-)
Chodzi mi o to, czy obniżenie wymiaru godzin pracy zamiast wychowawczego wymaga zmiany umowy o pracę (czy może robi się jakiś aneks do umowy?)? i jakbyś mogła mi podać podstawę prawną (rozporządzenie) na podstawie której mogę prosić pracodawcę o obniżenie wymiaru godzin - bardzo proszę :tak: (moje księgowe były baaaaaaaaaardzo zdiwione, że coś takiego w ogóle istnieje)
 
Melulu - tym razem ja wykorzystam Twoją wiedzę (o ile mogę :sorry2:) ;-)
Chodzi mi o to, czy obniżenie wymiaru godzin pracy zamiast wychowawczego wymaga zmiany umowy o pracę (czy może robi się jakiś aneks do umowy?)? i jakbyś mogła mi podać podstawę prawną (rozporządzenie) na podstawie której mogę prosić pracodawcę o obniżenie wymiaru godzin - bardzo proszę :tak: (moje księgowe były baaaaaaaaaardzo zdiwione, że coś takiego w ogóle istnieje)
No to macie bardzo kompetentne księgowe :(
Już mówię: ponieważ przepisy są stosunkowo nowe, nie ma jednoznacznej praktyki co do finalizacji zmniejszenia etatu. Generalnie może to być aneks do umowy (np. ja tak mam), ale może też być to po prostu zmiana zrealizowana przez Twojego pracodawcę na podstawie złożonego przez Ciebie wniosku (i tak pracodawca nie może Ci odmówić) - wtedy pracodawca daje Ci jakieś pismo z potwierdzeniem, zmniejsza wynagrodzenie i nie każe przychodzić do pracy na pełne 8h.
Podstawą prawną nie jest rozporządzenie, ale sam kodeks pracy - art. 186(7).

Pozdrawiam :)
 
Melulu - bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź :-) no wkurzyłam sie w tej księgowości naszej na maksa :wściekła/y: już któryś raz przekonuję się, że nasza główna księgowa jest strasznie niedouczona :wściekła/y:
ale jeszcze Cię dopytam, bo nie do końca zrozumiałam :zawstydzona/y: ta zmiana o której piszesz jest dokonywana w umowie, czy to jakieś oddzielne pismo dołączone do umowy?
i jeszcze jedno pytanie mi się przypomniało - czy można obniżać wymiar godzin pracy parę razy (tzn robić sobie przerwy - ja pracuję w szkole i obniżam od września do czerwca, czy mogę od następnego września też tak zrobić, czy musi być ciągłość?)?
 
Jeśli pracujesz w szkole, o czym poprzednio nie napisałaś, to obowiązują Cię trochę inne przepisy (karta nauczyciela). Normalnie urlop wychowawczy pracownik może brać w czterech częściach do ukończenia przez dziecko 4 lat, ale jeśli pracujesz w szkole z feriami, to biorąc urlop wychowawczy powyżej 1 miesiąca powinnaś brać go w taki sposób, aby kończył się w ostatnim dniu ferii (art. 67a karty nauczyciela). Ponieważ prawo do obniżenia etatu jest uprawnieniem analogicznym do wychowawczego, można zakładać, że stosują się do niego przepisy odnośnie wychowawczego, czyli właśnie art. 67a, czyli nie możesz skończyć obniżenia etatu na początku wakacji, tylko na końcu.

Odnośnie dokumentacji - jak napisałam, różne firmy różnie robią i nie ma jednej ostatecznej interpretacji. Wg mnie ponieważ gdybyś brała zwykły wychowawczy, to nikt by Ci nie zmieniał umowy o pracę, więc i tutaj nie ma podstawy do zmiany umowy. Wystarczy Twój wniosek i pismo od pracodawcy, że "zgodnie z Pani wnioskiem od dnia... do dnia... obniżamy wymiar czasu pracy do... oraz wynagrodzenie do...".
 
reklama
Melulu - bardzo dziękuję za odpowiedź :tak::-D znowu dowiedziałam się od Ciebie czegoś nowego, bo jak rozmawiałam z dyr. to mówiliśmy, że napiszę podanie o obniżenie wymiaru godzin od września do czerwca i nawet zastanawialiśmy się, czy pisać do końca czerwca, czy do zakończenia roku szkolnego :confused::eek:

pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję :-D
 
Do góry