reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

prawo, praca, becikowe - pomocne linki

potwierdzam słowa Palin :) Poniżej wklejam maila od koleżanki z działu personalnego z mojej pracy : Czas na zadeklarowanie się co do korzystania z całości przysługujących urlopów, tj. 20 tygodni macierzyński + 6 tygodni dodatkowy macierzyński + 26 tygodni urlop rodzicielski, ma związek z wysokością zasiłku, który będzie wypłacany przez ten okres.
A jest to tak:
- zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100%, a za okres urlopu rodzicielskiego w wysokości 60%.
Jeżeli jednak nie później niż 14 dni po porodzie pracownica wystąpi z wnioskiem o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze (6 tygodni) oraz bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (26 tygodni) – wówczas zasiłek macierzyński przez okres tych wszystkich urlopów będzie wynosił 80%.

Może się jednak zdarzyć, że zadeklarujesz się nie później niż 14 dni po porodzie, że chcesz wykorzystać w/w całość urlopów (20+6+26 tygodni), ale pod koniec urlopu macierzyńskiego dodatkowego, stwierdzicie, że jednak nie chcesz iść na urlop rodzicielski. Taką deklarację musisz złożyć pisemnie również nie później niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy. I wtedy pracodawca wypłaci Ci wyrównanie zasiłku macierzyńskiego za wykorzystany okres (20+6 tygodni) do 100% podstawy, ale tylko wtedy, gdy z urlopu rodzicielskiego nie skorzysta również tata.

Jeżeli jednak rodzicom nie robi różnicy wysokość wypłacanego zasiłku, to po urlopie macierzyńskim (20 tygodni) piszesz wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego dodatkowego w wymiarze 6 tygodni – nie później niż 14 dni przed jego rozpoczęciem.
Potem, jeśli chcesz korzystać z urlopu rodzicielskiego, to też nie później niż 14 dni przed jego rozpoczęciem piszesz pismo o jego udzielenie w odpowiednim wymiarze, tzn. może on być wykorzystany max w 3 częściach, z których każda nie może być krótsza niż 8 tygodni.
Z urlopu rodzicielskiego może korzystać jednocześnie i mama i tata, ale wtedy ich okresy się sumują i nie mogą przekroczyć łącznie 26 tygodni.
Do pisma o udzielenie urlopu rodzicielskiego musi być dołączone pisemne oświadczenie o tym, że drugi rodzic nie będzie w tym czasie z niego korzystał, lub jeśli będzie, to w jakim okresie.
 
reklama
Mam pytanie co do tatusiowego urlopu. Jak wiadomo tatusiom przysługuje 2 tygodnie urlopu, ale ten urlop mogą wykorzystać od razu po narodzinach dziecka? I czy może w tym samym czasie go wykorzystać co mama?
 
_Marys_ - tak, ten tacierzyński 2-tygodniowy nie jest uzależniony od macierzyńskiego, można go wykorzystać chyba przed ukończeniem roku dziecka.
 
Dziewczyny mi z pracy przysłali formularze do wypełnienia, i na te 80% wyglądało to tak:

- urlop macierzyński podstawowy: 20 tygodni – 140 dni kalendarzowych od daty urodzenia – do tego będzie potrzebne zaświadczenie ze szpitala + akt urodzenia dziecka,
- wniosek o dodatkowe 6 tygodni urlopu macierzyńskiego – 42 dni kalendarzowe (bezpośrednio po zakończeniu urlop macierzyńskiego podstawowego)
- wniosek o urlop rodzicielski – 26 tygodni – 182 dni kalendarzowe.

Te wnioski Wam wklejam:) um dod.jpgUR.jpg
 

Załączniki

  • um dod.jpg
    um dod.jpg
    25,1 KB · Wyświetleń: 329
  • UR.jpg
    UR.jpg
    28,7 KB · Wyświetleń: 424
Dziewczyny jak wypisywałyście wnioski o urlop, to jak Wam to wyszło? Wg moich obliczeń mi urlop rodzicielski kończy się 17/06/2014 (a rodziłam 17/06). Dziś dzwoniiły kadry, że się pomyliłam, bo kończy się 15/06/2014. Jak to możliwe, że roczny urlop trwa krócej niż rok? :-p
 
Madzia - powinno Ci wyjść, że kończy się 16.06.2014 (17.06 byłby rok i 1 dzień).
Też miałam z tym problem i wyliczałam kilkanaście razy (nawet z kalkulatorami macierzyńskiego dostępnymi w necie).
17.06.2013 - to dzień porodu i 1 dzień urlopu, czyli
podstawowy 140 dni (17.06-3.11.2013)
dodatkowy 42 dni (4.11- 8.12.2013)
rodzicielski 182 dni (9.12-16.06.2014)
Mam nadzieję, że dobrze policzyłam ( bo wychodzi, że masz równo tydzień później niż ja; Mikołaj jest z 10.06)
 
Ostatnia edycja:
reklama
Madzia ja rodziłam 12.06 i mi wyszło, że mam do 10.06. Nic mi kadry nie dzwoniły, że źle wyliczyłam, a z tego co piszecie powinnam mieć do 11.06..?
 
Do góry