reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przygotowanie do ciąży i macierzyństwa

Dołączył(a)
2 Sierpień 2023
Postów
10
Cześć! Jestem świeżo po ślubie, powoli zaczynamy myśleć o dziecku. Jednak baaardzo dawno nie miałam styczności z żadnym maluchem, więc chciałabym jakoś przygotować się do tej roli. Wiem, że nie wszystko jest w książkach i poradnikach ale może polecacie coś co mogłoby mi pomóc trochę się przygotować? Najlepiej właśnie książki, poradniki ale też strony internetowe, blogi, vlogi, konta na instagramie? Oraz czy polecacie pójść na szkołę rodzenia? Jeśli tak może macie jakąś konkretną do polecenia w małopolsce? Będę wdzięczna za wszystkie polecajki. Z jednej strony bardzo nie mogę cię doczekać, a z drugiej jednak ogromnie się stresuje czy podołam i chciałabym czuć się choć „trochę” przygotowana psychicznie 🙈
 
reklama
Ja z doświadczenia wiem, że w moim przypadku wszelkie pomoce to o kant d... rozbić. Nic mi to nie pomogło a z niemowlakami i noworodkami nie miałam nigdy wcześniej do czynienia. Instynkt to najlepszy doradca. A szkoła rodzenia to dopiero jak uda Ci się zajść w ciążę.
 
Też nie miałam bladego pojęcia,jestem najmłodsza z rodzeństwa miałam też starszych kuzynów. Co to może mnie odrobinę przygotowało to szkoła rodzenia (tak mentalnie się wczułam bo teoria i praktyka...wiadomo ale coś jednak) i czytałam sobie w czasie ciąży książkę w oczekiwaniu na dziecko. A tak noo to szczęśliwie byłam nastawiona realistycznie na niezła przeprawę i to też pomogło nie miałam aż tak twardego lądowania ;) Ale jak jeszcze nawet nie jesteś w ciąży to co tu się narazie szykować 😁
 
Przygotowania do ciąży zaczęła bym od wykonania badań cytologia, tarczyca, badania genetyczne, badania moczu, badania poziomu glukozy we krwi, badanie na obecność przeciwciał groźnych dla ciąży chorób typu różyczka czy toksoplazmoza, morfologia. Udaj się również do dentysty sprawdź zęby i ewentualnie je wylecz jeśli jest taka potrzeba. Powodzenia
 
Ostatnia edycja:
Przygotowania do ciąży zaczęła bym od wykonania badań cytologia, tarczyca, badania genetyczne, badania moczu że badania poziomu glukozy we krwi, badanie na obecność przeciwciał groźnych dla ciąży chorób typu różyczka czy toksoplazmoza, morfologia. Udaj się również do dentysty sprawdź zęby i ewentualnie je wylecz jeśli jest taka potrzeba. Powodzenia
dziękuję, bardzo przydatna rada!
 
Tak jak piszą dziewczyny, najpierw przygotowania do ciąży - może niekoniecznie od razu badania genetyczne, ale te podstawowe typu cytologia, morfologia, tsh, glukoza, to na pewno warto. Generalnie warto wyleczyć wszystkie ewentualne problemy ze zdrowiem przed zajściem w ciążę. Na szkołę rodzenia myślę, że warto, bo co innego książki, a co innego rozmowa z położną, ale po dopiero w drugiej połowie ciąży. Jeśli chodzi o książki, to polecam wydawnictwo Natuli. Pomoże przygotować się i do ciąży i do porodu i do pierwszych miesięcy życia dziecka. Przede wszystkim pomoże poradzić sobie z emocjami i lepiej zrozumieć "o co dziecku chodzi". Możesz poczytać też blog mama fizjoterapeuta i poszukać na youtube filmiki Pawła Zawitkowskiego, żeby wiedzieć jak nosić i pielęgnować maleństwo. To wszystko warto znać (ja żałuję, że na niektóre z tych pozycji trafiłam mając już dziecko), ale nie trzeba. Jeśli Cię to naprawdę interesuje, to szukaj i czytaj, ale też nie daj się temu wszystkiemu przytłoczyć, nie bój się, bo instynkt Ci podpowie co robić. Życzę powodzenia 🍀
 
W Krakowie jest ArtZona, klub dla rodziców i czasami mają też zajęcia dla przyszłych rodzicow, może tam zerkniesz?
 
Najlepiej udaj się do ginekologa, powiedz o staraniach, on zleci badania i suplementację. Moim zdaniem nie da się w 100% przygotować do roli matki, każde dziecko jest inne. Ja czytałam poradnik " Mamy dla mamy". Są 2 części, o ciąży i o dziecku. Szczerze niewiele dała mi ta część o dziecku. W rzeczywistości było zupełnie inaczej, niż mogłam to sobie wyobrażać. W moim otoczeniu nie ma dzieci, więc szłam na żywioł. A co do prawidłowego obchodzenia się z dzieckiem, bardzo pomocny był fizjoterapeuta. Pokazał wszystkie odpowiednie ruchy i triki. Powodzenia!
 
Cześć! Jestem świeżo po ślubie, powoli zaczynamy myśleć o dziecku. Jednak baaardzo dawno nie miałam styczności z żadnym maluchem, więc chciałabym jakoś przygotować się do tej roli. Wiem, że nie wszystko jest w książkach i poradnikach ale może polecacie coś co mogłoby mi pomóc trochę się przygotować? Najlepiej właśnie książki, poradniki ale też strony internetowe, blogi, vlogi, konta na instagramie? Oraz czy polecacie pójść na szkołę rodzenia? Jeśli tak może macie jakąś konkretną do polecenia w małopolsce? Będę wdzięczna za wszystkie polecajki. Z jednej strony bardzo nie mogę cię doczekać, a z drugiej jednak ogromnie się stresuje czy podołam i chciałabym czuć się choć „trochę” przygotowana psychicznie 🙈
Ja polecam na późniejszy etap na insta
Nic na sile - tipy jak z szacunkiem i bliskosciowo wychowywać dziecko, ale również z umiejętnym stawianiem granic
Cien wiatru - higiena snu dzieci

Z książek:
Jasper juul „twoje kompetentne dziecko”
„Pozytywna dyscyplina”
Magda gerber i jej filozofia Rie 😍
Maria montessori

Ja biorę z każdej pozycji trochę i manewruje tym. Ważne żeby się nie nastawiać ze będzie jak w książce bo życie z 👶 potrafi zweryfikować plany

Jeszcze na youtube : mama lama, bez owijania w bawełnę o macierzynstwie

Żeby tez się nie zatracić ze ma być „idealnie” dla równowagi: cała reszta

To są raczej pozycje na późniejszy etap 18 mcy w górę. Ale mi bardzo pomagają.


Co do przygotowań: pakiet badań jak wyżej i konsultacja u lekarza/ dobrego dietetyka ogarniającego płodność i hormony.
Warto tez się dobrze suplementowac, na pewno nie pierwszym lepszym prenatalem czy femibionem z apteki.
 
Ostatnia edycja:
reklama
@Gwen89 Wiem co nieco o suplementach i o tym, że w aptekach są produkty dla ciężarnych, które są bezwartościowe albo nawet mogą zaszkodzić, ale dlaczego masz tak kategoryczne zdanie, że "na pewno nie prenatal lub femibion"? Co jest w tych konkretnych suplach dla Ciebie nie tak, że je odradzasz?
 
Do góry