reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pyszności........-czyli przepisy na żarełko

Ja uwielbiam tez owoce morza ale to troche drogie jest ale na jakas okazje w sam raz. Tylko ja zawsze wszystko na oko robie i nie umiem podac konkretnie ile czego bo zalezy ile osob itd.

Mrozone owoce morza- krewetki, malze, kraby itd-duzo:)
pol torebki makaronu tego lepszego ale np duze muszle, duze krotkie rurki
2 kartony pomidorow z oliwa i czosnkiem
1puszka pomidorow bez skorki albo wlasny przecier pomidorowy
cebula
czosnek
oliwa z oliwek badz olej zwykly
natka pietruchy
ziola prowansalskie, oregano, bazylia, papryka ostra, sol, pieprz, czosnek

Makaron gotujemu ale nie na calkiem miekko

Cebulke kroimy drobno i podsmazamy na oliwie, jak sie zeszkli to wciskamy ze 4 ząbki czosnku, pozniej wlewamy wszystkie pomidory. Gotujemy. Nastepnie wrzucamy owoce morza(prosto z zamrazarki moga byc) i gotujemy ok 25min, wsypujemy przyprawy, natke, makaron, mieszamy i gotujemy jeszcze z 5 min. Im bardziej pikantne tym lepiej:)
 
reklama
lele bardzo dobre danie wyszło z Twojego przepisu. jednak przesadzilam z tą papryką ostrą i aż pape mi wykrzywialo :)

Ale doooobre dobre i wcale nie trzeba duzo roboty!

Dzieki
 
masa cukrowa do pokrywania tortow itp.

30 ml wody
5 g żelatyny w proszku
50 g glukozy
450 g dobrze przesianego cukru pudru

Zelatynę namoczyć w wodzie aż się rozpuści lub wchłonie cały płyn ( w zależności od tego czy jest w płatkach czy w proszku).
Postawić naczynie z rozpuszczoną żelatyną na gazie i dodać glukozę i ekstrakt wanilii. NIE GOTOWAC!!!! Jak się zagotuje, wywalić do kubła i zacząć jeszcze raz...

polowe cukru wsypać do miski, wlać płyn. Wyrabiać mikserem na ciasto bardziej miękkie od ciasta na makaron.
mozna tez wyrabiac recznie ja tak robie

Na blacie położyć papier do pieczenia, badz tez bez papieru, posypać maka ziemniaczana ale naprawde nieduzo
Wałkować od środka na zewnątrz, podsypując tej mąki i obracając. Nie może się przykleić do podłoża,

Na koniec przenieść rozwałkowane na wałku, ułożyć na torcie i dopasować rękami. Obkroić nożem boki.
 
madziarena to dla ciebie i innych

Czeskie pierniczki tradycyjne

800g mąki,
280g cukru pudru,
120g tłuszczu,
110g miodu
4 jajka
3 łyżeczki sody,
4 łyżeczki przyprawy do pierników ( daję jedno opakowanie przyprawy i 2 łyżeczki cynamonu)

Miód i masło roztopić. W misce wymieszać mąkę, cukier, sodę i przyprawy, dodać ciepły miód z masłem i wymieszać. Następnie wlać roztrzepane jajka i zagnieść ciasto. Odłożyć w chłodne miejsce na minimum dwa dni, ale mozna robic tego samego dnia bez problemow.
Wałkować cieniutko, maksymalnie na ok. 5 mm, bo bardzo rosną w piekarniku i smarować jajkiem z dodatkiem jednej łyżeczki cukru pudru ( to dla ładnego koloru). Smarowałam je również mlekiem skondensowanym, które wcześniej posłodziłam pudrem i te bardziej mi się podobają. Temperatura pieczenia 160-170 st. C.

Lukier

1 białko
120 - 140g przesianego cukru pudru
sok z cytryny ( opcjonalnie)

Proporcje są oczywiście przybliżone, wszystko zależy od wielkości jajka.


jakby sie okazlo ze ciasto jest zbyt rzadkie dodajcie maki tak okolo 1szkl ale dosypujecie wedlog wlasnego uznania
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
madziarena 4 jajka ale juz wpisalam tak zeby kazdy wiedzial:-)
udanych wypiekow ja bede jeszcze robic bo akurat pierniki lubie piec czyli bede piernikowac:-D:-D
 
Polecam proste i pyszne ciasteczka!!
0.5 kg serka waniliowego na serniki (wiadereczko)
0.5 kg maki
0.5 kg margaryny

Wszystko zagniesc na miękkie ciasto wstawić do lodowki na godzine rozwałkowac i wykrajac kształty lub kółeczka szklanką. Na papier do pieczenia i do piekarnika kazda porcja ok 15 min. Można z tego robic tez rogaliki, posypac cukrem lub stroić z dziećmi na dowolne sposoby! Są lekkie i smaczne :) znajome porównują je do ciastek francuskich:)
 
reklama
Do góry