reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop macierzyński a działałność gospodarcza/

Witam,mam pytanie proszę fachowca o pomoc

Założyłam firmę w listopadzie 2009 od tej pory płacę zus preferencyjny wraz ze skł.chorobową.

Termin porodu mam na 22 grudzień czy jeśli teraz już zrezygnuję ze skł.chorobowej a za okres listopad 2010 czyli do 10 grudnia przystąpię do dobrowolnego chorobowego i zapłacę ten wysoki zus ok 3000 to mogę liczyć na zasiłek ten najwyższy czyli ok.5000?Czy mam na to szanse?CZy trzeba wcześniej coś pozgłaszać?

A jak dzidziuś urodzi się przed 10 grudnia to co wtedy? Bardzo proszę o pomoc.Z góry dziękuję
 
reklama
Pani post znalazłam przez przypadek. Zasady przewidują bowiem, ze pytania zadajemy w nowych wątkach. Nie śledzę wszystkich wpisó w wątkach, w których udzieliłam odpowiedzi.

Powiedzmy, że termin mam pod koniec września. Od 1 sierpnia zakładam działalność i odprowadzam składki od 8290,95 zł czyli w przybliżeniu ponad 2300 miesięcznie. Czy w takim przypadku zasiłek będzie mi przysługiwał ?
Tak

I czy po urodzeniu nadal co miesiąc będę musiała płacić taką kwotę na ZUS czy w czasie pobierania zasiłku nie odprowadzam składek?
Nalezy odprowadzać składkę zdrowotną.

Działalność będzie jednoosobowa, bez zatrudniania pracowników,prowadzona w domu. Jak już okres urlopu macierzyńskiego się skończy czy mogę opłacać składki dla nowo otwartych firm?
Nie bo to nie będzie nowa firma.

Czy dodatkowy urlop dla Ubezpieczonej, która urodziła dziecko ma od 1 stycznia 2010 r. prawo do zasiłku macierzyńskiego także przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, którego wymiar wynosi: w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie: od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. – do 2 tygodni, tez przysługuje w przypadku działalności gospodarczej?
Tak. Nalezy złożyć odpowiedni wniosek w ZUS najpóźniej w ostatnim dniu urlopu obligatoryjnego.
 
Założyłam firmę w listopadzie 2009 od tej pory płacę zus preferencyjny wraz ze skł.chorobową.

Termin porodu mam na 22 grudzień czy jeśli teraz już zrezygnuję ze skł.chorobowej a za okres listopad 2010 czyli do 10 grudnia przystąpię do dobrowolnego chorobowego i zapłacę ten wysoki zus ok 3000 to mogę liczyć na zasiłek ten najwyższy czyli ok.5000?
Co do zasady, tak. Zalezy kiedy urodzi się dziecko.

A jak dzidziuś urodzi się przed 10 grudnia to co wtedy? Bardzo proszę o pomoc.Z góry dziękuję
To zależy ile wcześniej. Jesli dziecko urodzi się w grudniu, nie ma problemu.
 
Dziękuję,a co jeśli np.za wrzesień opłacę ten najwyższy zus a od 1 października będę do końca ciąży na L4?Czyli do grudnia ,czy wtedy zus weźmie pod uwagę te wyższą składkę i od niej będzie naliczał zasiłek macierzyński bo rozumiem że zasiłek chorobowy się nie należy gdyż wrzesień byłby 1-wszym msc.płacenia składki
 
Witam,
Jestem na mały zusie wraz z dobrowolnym chorobowym, chciałam przejść na większy zus i wcześniej zawiesić chorobowe.
Czy jak zawieszę na cały czerwiec(30 dni) i 2 dni lipca i od 2 lipca przystąpię do dobrowolnego chorobowego to czy po opłaceniu przez 3 miesiące większej składki otrzymam wyższe chorobowe, czy lepiej zawiesić w lipcu ( 31 dni)
pozdrawiam
 
z tego co wiem jesli chcesz zawiesic chorobowe dobrowolne musisz isc do zusu na poczatku miesiaca czyli za czerwiec juz nie da rady.. ja robilam ten manewr w czerwcu i 1.06 zlozylam zua i zwua i teraz musze 2-3 lipca zlozyc znow zua i zwua i za czerwiec musze juz zaplacic 100% stawke a za lipiec zaplace 250% jak sie uda..
 
tak jak zalecila mi pani E. Słotwińska-Rosłanowska zrobilam 31-dniową przerwe i poszlam do zusu 2 lipca i mam zachowane 31 dni przerwy i co najwazniejsze mam wpisany kod ubezpieczenia 05 70 0 0 a nie 05 10 0 0, poniewaz jestem na tym promocyjnym zusie i moge miec ten kod 05 70 0 0 i zaplacic 250% przecietnego wynagrodzenia a po macierzynskim moge wrocic do tego promocyjnego zusu
 
reklama
tak jak zalecila mi pani E. Słotwińska-Rosłanowska zrobilam 31-dniową przerwe i poszlam do zusu 2 lipca i mam zachowane 31 dni przerwy i co najwazniejsze mam wpisany kod ubezpieczenia 05 70 0 0 a nie 05 10 0 0, poniewaz jestem na tym promocyjnym zusie i moge miec ten kod 05 70 0 0 i zaplacic 250% przecietnego wynagrodzenia a po macierzynskim moge wrocic do tego promocyjnego zusu
Ja też mam kod 057000 i jestem na preferencyjnym i nie wiem czego dotyczy kod 05 10 00 czy jest to istotne żeby mój kod nie uległ zmianie? Idę jutro do zusu i złożę też deklarację z dniem 2 lipca co by było 31 dni. Czy w zusie powiedzieli Pani ile dostanie Pani tego zasiłku macierzyńskiego i jaką wpłatę musi pani dokonać ? I co z tym sierpniem? Ja też mam termin na końcówkę sierpnia i ile będzie Pani płacić za sierpień? U mnie w zusie kobity udają że nic nie wiedzą:dry:
 
Do góry