reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop macierzyński i wychowawczy a koniec umowy?

Elwirka1665

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
28 Sierpień 2022
Postów
41
Witam
Potrzebuję porady w sprawie urlopu
macierzyńskiego i wychowawczego.
Obecnie pracuje na czas określony umowę mam do 10.12.2023 następna dostanę na stałe.
Planuje ciążę.
Co w sytuacji gdy moje dziecko urodzi się w lipcu 2023 roku.
Czy w dniu końca umowy bede musiala wrócić do pracy a jeśli nie to zostanie ona rozwiazana i nie będzie mi się należał urlop wychowawczy?Czy mogę pozostac na urlopie wychowawczym i zasiłek będzie wypłacany przez ZUS
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Elwira
 
reklama
Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym. Przy spełnieniu przesłanek dochodowych wypłacany jest jedynie zasiłek z mops.
Urlop wychowawczy przysługuje, gdy przepracowane jest w całej karierze zawodowej min. 6 mies na umowę o pracę.
 
Ale żeby pójść na urlop wychowawczy, to trzeba być pracownikiem. Jeśli umowa rozwiąże się z dniem porodu, to nie będzie mowy o urlopie wychowawczym. Także jak umowa wygaśnie z upływem czasu na jaki została zawarta - to wychowawczy będzie tylko do dnia trwania umowy.
Zasiłek macierzyński/rodzicielski będzie wypłacany za cały okres.
 
A co w sytuacji gdy umowa skończy mi się jak moje dziecko będzie miało 5 miesięcy?Czy w takiej sytuacji pracodawca nie musi mi przedłużyć umowy?
 
Nie musi. Umowa się rozwiązuje, ale zasiłek macierzyński/rodzicielski będziesz mogła pobierać.
Będąc w podobnej sytuacji musiałam napisać do ZUS pismo: "w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, proszę o wypłatę zasilku macierzynskiego/rodzicielskiego za pozostaly okres (dotyczy dziecko -imię/nazwisko/PESEL)"
 
Ile czasu można pobierać taki zasiłek?
Mam 34 lata i trochę dla mnie za późno żeby czekać 16 miesięcy na umowę na stałe.
 
Ile czasu można pobierać taki zasiłek?
Mam 34 lata i trochę dla mnie za późno żeby czekać 16 miesięcy na umowę na stałe.
Zasiłek macierzyński i rodzicielski ( będąc pracownikiem mowa jest o urlopie) można pobierać przez 52 tygodnie czyli rok od momentu urodzenia dziecka. Jeżeli pracodawca będzie chciał przedłużyć z Tobą umowę na czas nieokreślony w momencie gdy będziesz na macierzyńskim to nie ma najmniejszego problemu. Wtedy będziesz mogła skorzystać również z urlopu wychowawczego. Jest on jednak bezpłatny. Jeżeli umowa nie zostanie przedłużona to zasiłek macierzyński będziesz pobierać do zakończenia tych 52 tygodni ale wychowawczy nie będzie się należał.
 
Ile czasu można pobierać taki zasiłek?
Mam 34 lata i trochę dla mnie za późno żeby czekać 16 miesięcy na umowę na stałe.

Za stara na co?
Urodziłam córkę w wieku 43 lat.
Teraz ona ma 2 a ja 45 😊
Nie demonizuj.
Poczekaj aż przedłużysz umowę. Macierzyństwo jest cudowne, gdy masz dobre podłoże finansowe i spokojną głowę.
 
Wydaje mi się, że każdy mierzy swoje siły na zamiary. Ja już teraz ciężko znoszę nieprzespane noce i efekty noszenia, a mam 25 lat.

Jasne, każdy decyduje sam o sobie.
Chciałam tylko pokazać, że medal ma dwie strony i wpadanie w paranoję odliczania dni, tygodni do zajścia w ciążę jest lekko smutne 😉
I żeby nie było. To moje trzecie dziecko.
Mam syna w wieku 17,5, drugiego w wieku 15 lat i 2-letnią córkę.
Sama zetknęłam się z określeniem "ciąża geriatryczna" co mnie mocno rozbawiło, bo wyglądam i czuję się lepiej niż mając 28-30 lat.
Ale, żeby być fair napiszę, że zarwane nocki zawsze były moją zmorą a rwa kulszowa nie ułatwia 😉
 
reklama
Ja dlatego właśnie czekałam, żeby mieć umowę na stałe. A potem odczekałam pełny rok żeby też być trochę fair wobec pracodawcy. Żeby nie robić akcji- mam w końcu umowę to teraz od razu żegnam .
Mam 36 lat, 2mies temu urodziłam.

Ale to indywidualna sprawa ,kto chce kiedy i na jakich warunkach i zasadach zajść w ciążę.
Po skończeniu roku , jeśli będzie możliwa kwestia oddania małego do żłobka to bez problemu mogę od razu wrócić do pracy- bo ją mam.
 
Do góry